© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Firma rekrutacyjna w Gdyni: 4 powody, by ją zatrudnić

Firma rekrutacyjna w Gdyni
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Każdy pracodawca, który choć raz doświadczył problemu ze znalezieniem odpowiednich pracowników, szuka sposobu na usprawnienie procesu rekrutacji. Najlepszym wyborem będzie tutaj skorzystanie z pomocy specjalistów, czyli doświadczonej agencji pracy. Choć może się wydawać, że to niepotrzebny koszt, to w rzeczywistości zatrudnienie firmy rekrutacyjnej w Gdyni jest bardzo dobrym pomysłem. Jakie wynikają z tego korzyści? W naszym artykule wymieniamy 4 powody, dla których najbliższą rekrutację warto powierzyć ekspertom z firmy HR.

To się opłaca

Nadal nie brakuje pracodawców, którzy starają się maksymalnie obniżyć koszty rekrutacji. Naturalnym pomysłem wydaje się być tutaj zrezygnowanie z usługi profesjonalistów i przeprowadzenie całego procesu na własną rękę. To jednak tylko pozorna oszczędność. Praktyka pokazuje, że samodzielna rekrutacja jest… najdroższa. Jak to możliwe?

Oto główne przyczyny:

  • Brak doświadczenia i umiejętności rekrutacyjnych sprawia, że cały proces mocno się wydłuża, a to generuje dodatkowe koszty np. w związku z publikacją ogłoszeń.
  • W firmach, które prowadzą rekrutację na własną rękę, za przyjmowanie podań, analizowanie ich treści i przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych najczęściej odpowiadają inni pracownicy. To odciąga ich od wykonywania podstawowych zadań, które przecież mają decydujący wpływ na przychody przedsiębiorstwa. Spadek efektywności pracowników siłą rzeczy powoduje więc pogorszenie wyników finansowych firmy.
  • Im dłużej trwa rekrutacja, tym dłużej pracodawca utrzymuje nieobsadzone stanowiska. To z kolei generuje puste koszty, m.in. na wynajem powierzchni biurowej czy zakup sprzętu, z którego nikt nie korzysta.

Patrząc na to od tej strony można łatwo dojść do wniosku, że zatrudnienie profesjonalnej firmy rekrutacyjnej w Gdyni jest bardzo opłacalne i stanowi inwestycję w stabilność finansów przedsiębiorstwa, chroniąc pracodawcę przed niepotrzebnymi wydatkami.

Skrócenie okresu rekrutacji

Wyjaśniliśmy już, że krótsza rekrutacja to tańsza rekrutacja. Skrócenie okresu obsadzania wolnych stanowisk w firmie jest jednak korzystne nie tylko z finansowego punktu widzenia. Przede wszystkim im szybciej pozyskamy wartościowych pracowników, tym mniejsze ryzyko, że w firmie zapanuje chaos i dojdzie do przeciążenia pozostałych członków zespołu w wyniku przerzucania na nich coraz to nowych obowiązków.

Ponadto skompletowanie całej potrzebnej kadry jest warunkiem harmonijnego rozwoju przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy powstają wakaty i nie udaje się ich obsadzić przez wiele tygodni, firma nie jest w stanie przyjmować nowych zleceń, w tym tych bardzo intratnych. Mogą również pojawić się opóźnienia, co ma fatalny wpływ na wizerunek marki przedsiębiorstwa i pogarsza jego stosunki z klientami.

Odciążenie własnych pracowników

Schemat jest zawsze taki sam. Jeśli pracodawca z jakiegoś powodu nie może uzupełnić wolnych wakatów, a kolejne rekrutacje nie przynoszą żadnego efektu, to praca musi zostać rozłożona na wszystkich aktualnych pracowników. To oznacza większe obciążenie członków zespołu, co nigdy nie ma dobrego wpływu na poziom morale oraz atmosferę.

Przepracowani pracownicy, nierzadko zmuszani do zostawania po godzinach czy nawet zabierana pracy do domu, prędzej czy później się wypalą i prawdopodobnie poszukają szczęścia w innej firmie, co jeszcze pogorszy i tak już trudną sytuację kadrową przedsiębiorstwa.

Możliwość skupienia się na swoim biznesie

Pracodawca, który osobiście angażuje się w proces rekrutacji, siłą rzeczy nie może się skupić na żadnych innych zadaniach. To mit, że aby pozyskać pracownika wystarczy tylko opublikować ogłoszenia i cierpliwie czekać na pierwsze podania. W rzeczywistości rekrutacja jest bardzo czasochłonnym procesem.

Przedsiębiorca przyjmujący podania, analizujący ich treść i weryfikujący zawarte w nich informacje, przeprowadzający rozmowy kwalifikacyjne czy poszukujący pracowników nieoficjalnymi kanałami musi zaniedbać inne, prawdopodobnie znacznie ważniejsze obszary biznesu – w tym te, na których zna się nieporównywalnie lepiej. Zatrudnienie firmy rekrutacyjnej w Gdyni stanowi więc inwestycję w odzyskanie kontroli nad swoją działalnością oraz zaoszczędzenie cennego czasu, który można poświęcić np. rodzinie.

Wymienione argumenty przemawiają do wyobraźni coraz większej grupy przedsiębiorców, o czym najlepiej świadczy fakt, iż obserwujemy lawinowy wręcz wzrost zainteresowania usługami firm rekrutacyjnych w Gdyni. Którą z nich wybrać? Dobrze będzie się tutaj kierować doświadczeniem agencji, zakresem jej usług oraz opiniami dotychczasowych klientów.

Pod każdym z tych względów wyróżnia się Verita HR – najlepiej oceniana firma rekrutacyjna w Gdyni, której usługi rekomenduje aż 97% klientów biznesowych. Verita HR oferuje m.in. kompleksowy outsourcing procesów rekrutacyjnych, headhunting, doradztwo HR, rekrutację IT i outsourcing IT oraz rekrutację dla BPO/SSC czy sektora finansowego. Z pełną ofertą agencji można się zapoznać na stronie https://veritahr.com/gdynia/.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry