© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Porządki świąteczne w biurze - o czym należy pamiętać?

sprzątanie w biurze
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Uporządkowane biuro jest kwintesencją poprawnego funkcjonowania firmy i zwiększa wydajność zespołu. Poza tym dobrze świadczy o naszych pracownikach i wzmaga w nich potencjał do tworzenia nowych pomysłów. Pracownicy nie tracą cennego czasu na odszukanie dokumentów czy przydatnych narzędzi do pracy.

Porządek w biurze oznacza systematyczność. Wyposażenie biura w niezbędny sprzęt, stworzenie wydzielonych stref do pracy (strefa biurowa, strefa chillout, kuchnia z jadalnią) i konsekwentne wykorzystywanie ich zgodnie z przeznaczeniem wprowadza poczucie stabilności i porządku. Wszystko co znajduje się w zasięgu naszego wzroku jest do przepracowania jeśli nie przez nas samych to przez firmę sprzątającą.

Zalecane usługi sprzątania

Tak jak wykonujemy porządki w naszych domach, z reguły takie gruntowne maja miejsce na święta, tak samo przestrzeń w której pełnimy obowiązki służbowe wymaga zwiększenia naszej uwagi.
Mycie okien jest standardową czynnością wykonywaną cyklicznie przeważnie (lub częściej) 2 razy w roku,
Pranie wykładzin na całej powierzchni – dobrze jest wykonać chociaż raz w roku. Można również pomyśleć o wypraniu ciągów komunikacyjnych, są to miejsca użytkowane przez wszystkich zatem najbardziej narażone na zabrudzenia i wytarcia, eliminuje brud i kurz, podnosi walory estetyczne, pomaga zachować higieniczne warunki.

Tego nasze oko nie widzi

Oprócz tego, że każdy zadba o swoją przestrzeń (biurko, krzesło, kontenerek) pozostaje jeszcze kwestia utrzymania porządku w pozostałej wspólnej przestrzeni.
Są jeszcze miejsca, na które nie zwracamy naszej uwagi np.
Żaluzje w oknach - zbieracze kurzu, umycie okien bez odkurzenia czy umycia żaluzji nie ma sensu. Osuwając zakurzoną żaluzję na czyste okno powstaje efekt przyciągania elektrostatycznego i cały kurz osiądzie na czystej szybie, nie pomijajmy tej czynności,
Elementy pod sufitem (wiszące lampy, żyrandole, ozdobna konstrukcja podsufitowa w biurach loftowych, obudowy kamer, czujników dymu, klimatyzacji), skumulowany kurz opada na biurka, meble, stoliki w kuchni. Na meblach i urządzeniach biurowych pomimo wysiłku serwisu sprzątającego kurz jest ciągle widoczny np. na monitorach, skanerach.
Uwaga: Zbierający się kurz na lampach może stwarzać:

  1. zagrożenie pożarowe (kurz może się zapalić),
  2. sukcesywne zmniejszanie strumienia światła,
  3. większą ilość ciepła, przez co generują więcej prądu i zwiększają koszty eksploatacji
  4. szybsze zużycie lamp

Szafki kuchenne wycierane są systematycznie wewnątrz, ale czy ktoś pomyślał, że cały brud i kurz zbiera się na szafkach z góry. Warto je odkurzyć 2 razy w roku. Gruntowne czyszczenie i dezynfekcja łazienek. Prace porządkowe w tych pomieszczeniach odbywają się przez firmę sprzątającą zazwyczaj codziennie, ale polegają głównie na umyciu zlewów, umyciu i dezynfekcji armatury, toalet, przetarciu luster, raz w miesiącu umyciu glazury do wysokości 1,70m (wysokość wyciągniętej ręki), a mowa w tym punkcie o gruntownym myciu i dezynfekcji. Wykonanie tej czynności raz w roku to minimum.

Pranie i dezynfekcja krzeseł i mebli tapicerowanych

Krzesła przy biurkach, w salach konferencyjnych podmeetingi, sofy, pufy, fotele, królestwo drobnoustrojów, siedlisko dla bakterii i roztoczy - tego nie widzimy. Dostrzegamy natomiast widoczne plamy, wtarte resztki jedzenia, każdy może sobie wyobrazić co kryje tapicerka meblowa. Dodatkowo pracownicy rotują więc otrzymanie w „spadku” krzesła po osobie z niewiadomymi nawykami jest niekomfortowe.

Należy się zastanowić czy komfort naszych pracowników jest dla nas ważny. Wykonanie kompleksowego sprzątania w biurze dwa razy w roku przysporzy nam tylko samych korzyści i oszczędności w dłuższej perspektywie. Pracownicy z pewnością docenią wsparcie pracodawcy w kreowaniu czystego wizerunku firmy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry