© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jaki sposób dziecko może korzystać z konta w banku?

konto w banku dla dziecka
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Zastanawiasz się, czy założenie dziecku rachunku bankowego bez opłat to bezpieczne rozwiązanie? W jaki sposób banki chronią klientów poniżej 13 lat przed cyberoszustami, kradzieżami czy innymi zagrożeniami, których nie brakuje w sieci i realnym świecie? Chcesz dowiedzieć się, jakie ograniczenia nakładane są na konta dla najmłodszych i czym różnią się one od wariantów dla dorosłych? Czy do ROR-ów dla nastolatków dołączane są darmowe karty płatnicze? Czy dziecko może korzystać z „debetówki” bez nadzoru? Do jakich usług bankowych nieletni otrzymują dostęp wraz z otwarciem rachunku? Sprawdź, jak osoby młode mogą używać konta w banku! Na te pytania udzielamy odpowiedzi poniżej!

Kiedy założyć dziecku konto bankowe?

W świetle przepisów prawa możesz to zrobić zaraz po urodzeniu malucha, bo to Ty będziesz właścicielem takiego rachunku. Wtedy konto bankowe służy głównie do przechowywania środków pieniężnych – na przyszłość. Nierzadko ROR-y przeznaczone dla nieletnich są dobrze oprocentowane, co zachęca do odkładania gotówki. Zwykle nie stanowią odrębnych produktów, a łączy się je z rachunkiem osoby dorosłej. Takie subkonto dla dziecka wyróżnia brak opłat.

W zależności od banku, znajdziesz też samodzielne, darmowe konta dla najmłodszych. Odznaczają je ograniczone funkcjonalności, co związane jest z wiekiem. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych – stąd restrykcje. Mogą one jednak korzystać z pieniędzy zgromadzonych na rachunku, jeśli:

  • opiekunowie wyrażają na to zgodę,
  • ROR daje taką możliwość (niektóre produkty dla młodych działają jak lokaty),
  • do konta została dołączona karta płatnicza.

W przypadku produktów dla nastolatków powyżej 13 lat ograniczenia są już mniejsze, ale nieletni nadal potrzebują Twojej zgody na dysponowanie gotówką. To, kiedy założyć dziecku konto bankowe bez opłat zależy więc od Ciebie, dojrzałości i podejścia do pieniędzy Twojej pociechy oraz funkcji, jakie ma spełniać rachunek.

Elektroniczne kieszonkowe czy skarbonka na przyszłość?

Nowoczesne konto w banku odgrywa dwojaką rolę – wirtualnego portfela lub elektronicznej, oprocentowanej skarbonki. Wszystko zależy od wieku Twojego dziecka oraz produktu, jaki wybrałeś. Decydując się na pierwszą funkcję, nauczysz nastolatka świadomego zarządzania pieniędzmi, co pomoże mu lepiej panować nad finansami w przyszłości. Druga opcja przyczyni się do łatwego startu w dorosłość. Zgromadzone środki będzie można przeznaczyć na studia, mieszkanie czy inne wydatki. 

Jak działa karta płatnicza dla dziecka?

Zakładając ROR, do którego dołączona jest płatnicza karta dla dziecka, tak naprawdę gwarantujesz młodemu człowiekowi bezpieczeństwo. Nosząc ze sobą gotówkę, naraża się na jej zgubienie lub kradzież. Dysponując elektronicznym narzędziem płatniczym, uczy się samodzielności i rozsądnego dysponowania pieniędzmi. Karta debetowa dla osób powyżej 13 lat działa jak jej odpowiednik dla dorosłych. Jako rodzic możesz zarządzać dostępnymi limitami poprzez bankowość mobilną lub internetową, ustalając progi dla transakcji:

  • zbliżeniowych,
  • internetowych,
  • bankomatowych. 

Karta bankowa dla dziecka poniżej 13. roku życia zwykle nie jest wydawana lub zastępuje ją model przedpłacony (pre-paid), który umożliwia dokonywanie płatności tylko do kwoty, jaką ją doładowano.

Czy konta w banku dla dzieci kosztują?

Obecnie rynek usług finansowych obfituje w różne produkty dla najmłodszych, więc łatwo znajdziesz tani, a nawet bezpłatny rachunek. Darmowe konta w banku umożliwiają młodzieży powyżej 13 lat realizowanie drobnych transakcji (przelewy, płatność kartą) czy wypłacanie gotówki w bankomatach. Bankowość mobilna dodatkowo pozwala na płatności zbliżeniowe telefonem oraz internetowe – poprzez BLIK, Google Pay, czy Apple Pay.

Aby rachunek rzeczywiście był prowadzony bez kosztów, należy spełnić określone przesłanki – np. dokonać transakcji kartą lub BLIKIEM. Warunki bezpłatności zwykle wprowadzane są dopiero przy produktach dla młodych w wieku 13-18 lat.

Buduj w dziecku świadomość finansową

Wiesz już, w jaki sposób działają i co umożliwiają rachunki dla najmłodszych? Po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami chcesz założyć ROR swojemu dziecku? To świetna decyzja, która pozytywnie wpłynie na jego przyszłość. Postaw na instytucję, która poza kontem gwarantuje również dodatkowe korzyści. Przykładowo, Santander Bank Polska udostępnia klientom portal edukacyjny Finansiaki, gdzie znajdują się podpowiedzi, jak rozmawiać z młodymi o finansach. Dlatego nie czekaj – naucz dziecko świadomego zarządzania pieniędzmi z atrakcyjnym kontem bankowym!

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry