Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ubezpieczenie a wartość nieruchomości – jak wyliczyć?

Ubezpieczenie a wartość nieruchomości
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Polisa domu lub mieszkania to istotne zabezpieczenie na wypadek nagłego zdarzenia, np. pożaru. Żeby wykupić ubezpieczenie konieczne jest jednak wyliczenie wartości nieruchomości. Taką kalkulacją trzeba zająć się samodzielnie – jak to zrobić, by podać realną wartość? Podpowiadamy!

Co ma wpływ na wartość nieruchomości?

Ubezpieczenie dla domu/mieszkania to inwestycja w bezpieczeństwo, o ile tylko zostało wykupione na podstawie dobrych szacunków. Częstym problemem jest podawanie agencjom błędnych danych – wartość nieruchomości bywa przeszacowana lub zaniżona. Oba przypadki są niekorzystne dla właściciela i nie będą stanowiły realnego wsparcia w razie takiej potrzeby. Tym bardziej warto poświęcić chwilę na to, by prawidłowo obliczyć wartość nieruchomości. Na szczęście nie jest to nic trudnego – z pomocą przychodzą specjalne kalkulatory, jak https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator/. Służą one sprawnemu, a ponadto obrazowemu zestawieniu ofert różnych agencji.

Co wchodzi w samą wartość domu? To zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Agencje proponują wiele pakietów. Podstawową ochroną objęte są np. mury czy rynny, niektórzy wliczają w swoją ofertę również sprzęt AGD. W przypadku rozszerzonych wersji polis uwzględniona zostanie także wartość mebli, a nawet odzieży przechowywanej w domu. Zawsze trzeba więc uważnie prześledzić ofertę danej agencji ubezpieczeniowej.

Wartość nieruchomości – jak ją oszacować?

Zarówno zaniżenie, jak i przeszacowanie wartości nieruchomości może sprawić, że w razie losowego zdarzenia, otrzymamy niewystarczającą pomoc. Staranne rachunki zapobiegną takiej sytuacji. Aby właściwie oszacować wartość samego domu/mieszkania, należy prześledzić ceny obowiązujące na rynku pierwotnym i wtórnym. Przy określaniu wartości sprzętów i mebli pomogą chociażby rachunki. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalnego rzeczoznawcy.

Są trzy sposoby liczenia wartości nieruchomości – na podstawie wartości rynkowej, odtworzeniowej lub rzeczywistej. Co to właściwie oznacza? Wartość rynkowa to nic innego, jak cena, jakiej zażądalibyśmy przy sprzedaży. Wartość odtworzeniowa wskazuje na koszty, jakie trzeba pokryć, by przywrócić stan sprzed szkody. Wartość rzeczywistą szacuje się z kolei przy uwzględnieniu zużycia nieruchomości.