Chcesz kupić nieruchomość w Hiszpanii? Szukasz źródła sfinansowania takiej inwestycji? Jedną z możliwości jest kredyt hipoteczny. Obecnie nie ma możliwości otrzymania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości usytuowanej zagranicą. Możesz jednak skorzystać z kredytu w miejscu, w którym znajduje się dana nieruchomość. Hiszpania jest otwarta na obywateli UE, zatem nie ma ograniczeń w zaciąganiu kredytu w Hiszpanii. Podpowiadamy, jakie dokumenty będą Ci niezbędne oraz jakich warunków możesz się spodziewać.
Jak ubiegać się o kredyt hipoteczny?
Polacy, podobnie jak i pozostali mieszkańcy Unii Europejskiej, mogą ubiegać się o udzielenie kredytu przez hiszpański bank. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję i zdecydujesz się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, musisz zapoznać się ze specyfiką tamtejszego rynku finansowego. To, jak będzie przebiegał proces ubiegania się o kredyt jest zależne między innymi od tego, czy jesteś zameldowany w tym kraju.
Nierezydenci (osoby, które nie mieszkają w Hiszpanii na stałe i nie przebywają w kraju dłużej niż 180 dni w roku):
- oprocentowanie stałe, zmienne, mieszane,
- maksymalny okres kredytowania – 25 lat,
- możliwe oprocentowanie – od 1,75%
- maksymalna kwota: 70% wartości nieruchomości,
- warunek konieczny: ostatnia rata musi zostać opłacona przed 75 r.ż.
Rezydenci (osoby mieszkające w Hiszpanii dłużej niż 180 dni w roku, posiadające kartę rezydenta i dokument zameldowania):
- oprocentowanie stałe, zmienne, mieszane,
- maksymalny okres kredytowania – 30 lat,
- możliwe oprocentowanie – od 1,35%
- maksymalna kwota: 80% wartości nieruchomości,
- warunek konieczny: ostatnia rata musi zostać uregulowana przed 75 r.ż.
Dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu w Hiszpanii
Niezależnie od tego, czy jesteś rezydentem, czy nierezydentem, musisz dostarczyć następujące dokumenty:
- o paszport lub dowód osobisty – oryginał i kopia,
- o numer N.I.E. – oryginał i kopia,
- o dokument informujący o obecnych zadłużeniach i zaciągniętych hipotekach,
- o dokument o zatrudnieniu lub źródłach dochodu, np. Dokument przedstawiający dochody z ostatnich 6 miesięcy, umowa o pracę, deklaracja podatkowa z ostatnich 2 lat.
Szczegółowa lista niezbędnych dokumentów jest jednak ustalana przez konkretny bank. Niektóre miejsca mogą wymagać również dodatkowych zaświadczeń, m.in.:
- o Wyciąg z Biura Informacji Kredytowej,
- o PIT,
- o Stan konta z ostatnich 2 lat,
- o Wycena nieruchomości,
- o Pokwitowania spłaty kredytu.
Nie znasz hiszpańskiego rynku? Nie ryzykuj!
Jak tłumaczy specjalista z firmy Esphouses: "Często osoby zainteresowane kupnem domu lub mieszkania w Hiszpanii działają pod wpływem emocji. Trafiają na atrakcyjną ofertę i bez większego przemyślenia – decydują się na zakup. Wkładają w to swoje oszczędności, pożyczają pieniądze od znajomych czy zaciągają kredyt. To duży błąd! Brak wcześniejszego poznania hiszpańskiego rynku i określenia swoich możliwości finansowych może sprawić, że w przyszłości zamiast cieszyć się beztroskim życiem w kraju pełnym słońca, wpadają w kłopoty. Nie oznacza to, że należy rezygnować ze spełnienia marzenia. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Jako agent nieruchomości działam na hiszpańskim rynku od lat. Mogę nie tylko znaleźć świetną ofertę i przeprowadzić klienta przez cały proces zakupu, ale również pomóc mu w załatwieniu formalności związanych z kredytem hipotecznym. W ten sposób minimalizujemy ryzyko".