Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak pomnażać kapitał bez dużego ryzyka?

pomnażanie kapitału
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Każda osoba chcąca powiększyć swój majątek musi znaleźć odpowiedni instrument, w który będzie chciała zainwestować. Taka decyzja może nieść ze sobą spore ryzyko, dlatego musi być ona przemyślana pod każdym kątem. Pierwszym krokiem, który będzie prowadził do bezpiecznego pomnażania kapitału będzie przeliczenie domowego budżetu i zweryfikowanie, w co najlepiej jest ulokować własne pieniądze.

Zbadanie własnych możliwości finansowych i stopniowe zdobywanie doświadczenia

Pomnożenie własnego kapitału może tylko z pozoru wydawać się rzeczą niezbyt trudną do zrealizowania. Mimo posiadania wolnych środków należy brać wiele czynników pod uwagę. Pierwszym z nich jest budżet domowy. Aby zwiększanie własnego majątku obarczone było jak najmniejszym ryzykiem, należy wydzielić środki, które mogą być przeznaczone wyłącznie na daną inwestycję. Pieniądze te muszą pochodzić z nadwyżki budżetu domowego, przy czym część z nich powinna zostać wygospodarowana na nadprogramowe wydatki, do których zaliczamy m. in. awarię samochodu lub sprzętów AGD.

Ponadto, bardzo ważna jest wiedza z obszaru, w jakim zamierzamy lokować kapitał. Dlatego, aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu, należy dość wnikliwie zapoznać się z sektorem, w który będziemy inwestować – poznać, jakie były wahania cen na przestrzeni lat oraz jakie krążyły opinie wśród specjalistów z branży.

możliwości finansowe

Jakie środki pomogą pomnożyć własny kapitał?

Powszechnym instrumentem, który ma pomagać w pomnażaniu kapitału są lokaty bankowe. Jednak przy stale postępującej inflacji nie są one najlepszym rozwiązaniem, ponieważ przy mniejszych inwestycjach cały proces może jedynie zrównoważyć koszty i zyski. Innym sposobem na pomnożenie kapitału jest udzielanie pożyczek. Jest to działanie długoterminowe i wymaga posiadania dużych finansów. Taka inwestycja obarczona dość dużym ryzykiem, jeśli przy podpisaniu umowy nie zostanie ustalone odpowiednie zabezpieczenie. Jako pewna lokata kapitału i sposób na powiększenie majątku traktowane są również nieruchomości, których szeroka oferta daje bardzo duże możliwości inwestycyjne, jednak próg wejścia jest bardzo wysoki, co również wiąże się z dużym ryzykiem. Obecnie do bezpiecznych i pewnych inwestycji zalicza się zakup metali szlachetnych, ale i w tym przypadku należy kierować się rozsądkiem oraz zdobywać odpowiednią wiedzę, która pozwoli dokonywać trafnych wyborów.

Od czego zacząć przygodę z pomnażaniem kapitału?

Osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku inwestycji powinny zaczynać od mniejszych kwot. Jest to szczególnie ważne, gdy do dyspozycji inwestora jest niewygórowany budżet. Decydując się na ulokowanie części pieniędzy np. w złote monety inwestycyjne nie trzeba dysponować dużym kapitałem, ponieważ są one wybijane w różnych kategoriach wagowych (nawet 1/10 uncji). Sprawia to, że nabycie takich monet jest w zasięgu ręki nawet początkujących inwestorów. Należy przy tym pamiętać o wyborze odpowiedniego dilera, który ma w swojej ofercie złote monety pochodzące z najlepszych światowych mennic. Przykładowo, na stronie https://79element.pl/zlote-monety-inwestycyjne/ można znaleźć najpopularniejsze monety inwestycyjne jakimi są Krugerrandy. Są one wytwarzane od 1967 roku przez mennicę Rand Refinery leżącą w Republice Południowej Afryki. Nabywcy mogą wybrać tę monetę w jednej spośród czterech kategorii wagowych – Krugerrand 1 oz, Krugerrand ½ oz, Krugerrand ¼ oz oraz Krugerrand 1/10 oz. Dzięki takiemu zróżnicowaniu można w łatwy sposób dopasować odpowiedni produkt do zasobności własnego portfela.

złoto inwestycyjne

Dlaczego złoto inwestycyjne i srebro inwestycyjne to dobry kierunek?

Oprócz wspomnianego wcześniej niskiego progu wejścia, metale szlachetne posiadają jeszcze inne zalety, które mogą zadecydować o pomnożeniu majątku. Monety bulionowe pozwalają nie tylko przechowywać wartość pieniądza w czasie, ale również stanowią o atrakcyjności poszczególnych produktów zarówno obecnie jak i na przyszłość. Kanadyjski Maple Leaf jest produktem, który uchodzi za najpopularniejszą monetę, natomiast wiedeński Philharmoniker nosi miano arcydzieła sztuki numizmatycznej. Decydując się na ulokowanie kapitału w takie produkty można mieć niemal pewność, że za jakiś czas sprzedaż złota czy srebra, z którego są one wykonane okaże się bardzo zyskowna.