Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najdroższe monety dwuzłotowe

Monety 2 zł kolekcjonerskie
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Monety 2 zł kolekcjonerskie, czyli monety okolicznościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski, mogą osiągać wartość kilkudziesięciokrotnie wyższą od wybitego na nich nominału. Dotyczy to tylko części egzemplarzy, ale i tak „złote dwuzłotówki” w cenie 60 czy 70 zł nie należą dziś do rzadkości. Które z nich są najdroższe?

Serię kolekcjonerską monet 2 zł zapoczątkowano w 1995 roku, zaraz po denominacji złotego. Pierwsze sześć z nich wybito w miedzioniklu, jednak szybko zaprzestano wykorzystywania tego stopu. W przypadku kolejnych monet z serii stosowano już stop Gold Nordic, który składał się z miedzi, aluminium, cynku oraz cyny, i zapewniał im złoty kolor. Od tamtego czasu „nordyckie złoto” stanowi budulec każdej kolejnej okolicznościowej dwuzłotówki.

Monety 2 zł kolekcjonerskie – im starsze, tym droższe

Większość monet 2 zł okolicznościowych osiąga wartość od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych. Mowa tu jednak głównie o monetach wybitych w ostatnim dwudziestoleciu, które charakteryzują się dość wysokim nakładem i łatwą dostępnością. Jak to często bywa w numizmatyce, drogich okazów trzeba szukać wśród starszych roczników. Podobnie jest w przypadku okolicznościowych monet 2 zł, spośród których najwyższe ceny osiągają te wybite w latach 90-siątych.

Monety z końca ubiegłego wieku, poświęcone wejściu polski do NATO, 200-leciu urodzin Adama Mickiewicza czy Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w Nagano, osiągają dziś cenę około 30 zł. Nieco starsze monety, na przykład popularny Jelonek Rogacz czy Zamek w Lidzbarku Warmińskim, kosztują około 100 zł. Za najstarsze monety, czyli te wybite jeszcze w miedzioniklu, trzeba zapłacić nawet 150-200 zł.

Najdroższa moneta 2 zł – Zygmunt II August

Jak widać, w przypadku monet z serii kolekcjonerskiej NBP, podstawowa zależność jest oczywista: starsze i rzadziej spotykane okazy kosztują więcej. Tę zasadę częściowo łamie najdroższa moneta 2 zł, Zygmunt II August z 1996 roku, która osiąga dziś naprawdę zawrotne ceny. Zarówno w sklepach numizmatycznych, jak i w serwisach aukcyjnych sprzedawcy wyceniają ja na 500-600 zł, a niektórzy nawet na 800 zł!

Moneta 2 zł Zygmunt II August jest siódmą w kolejności monetą 2 zł okolicznościową NBP, ale jednocześnie pierwszą, która została wybita w stopie Nordic Gold. Co więcej, odznacza się najniższym nakładem spośród wszystkich monet z serii, który wynosi zaledwie 200 tys. sztuk. Dla porównania, starsze od niej monety miały nakład średnio o połowę większy, a nowsze, wybite w ostatnich kilkunastu latach – zwykle od około 600 do 800 tys. sztuk.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Rzadkie, stare, unikalne lub na swój sposób wyjątkowe monety 2 zł, mogą osiągać cenę nawet o kilkaset razy większą od swojego nominału. Warto jednak pamiętać, że na wartość konkretnego egzemplarza ogromny wpływ ma również jego stan fizyczny. Wyraźne i głębokie zarysowania powodują, że cena jest o kilkadziesiąt procent niższa, niż w przypadku tej samej monety w bardzo dobrym stanie.

Przykłady najdroższych monet 2 zł pokazują, że inwestowanie w monety okolicznościowe NBP może okazać się naprawdę opłacalnym rozwiązaniem. Niemniej jednak, ich kolekcjonowanie warto rozważyć nie tylko ze względów czysto finansowych – wiele z nich to okazy o wysokich walorach estetycznych, z których można utworzyć imponującą kolekcję. Niezależnie skąd wzięło się zainteresowanie okolicznościowymi monetami 2 zł, warto zajrzeć na stronę: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty/poradnik-kolekcjonera-szczegoly/okolicznosciowe-monety-dwuzlotowe-historia-i-ciekawostki. Dzięki niej można dowiedzieć się wielu ciekawostek o dwuzłotówkach kolekcjonerskich, a także poznać najciekawsze monety z serii.


Artykuł sponsorowany