© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jakich sytuacjach warto pomyśleć o faktoringu?

faktoring
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i z kontrahentami rozliczasz się, wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności? Sprawdź, jak działa faktoring i kiedy warto z niego skorzystać.

Utrzymanie płynności finansowej to jedno z największych wyzwań dla zarządzających działalnością gospodarczą. Proces ten wspierać możesz przy pomocy wielu narzędzi, takich jak faktoring, który przekonuje przedsiębiorców możliwością szybkiego uzyskania środków na dalszą działalność.

Jak działa faktoring?

Faktoring jest usługą finansową, która pozwala przedsiębiorcy niemalże natychmiast otrzymać należności z tytułu sprzedanych towarów lub usług. Polega to na tym, że jako przedsiębiorca wystawiający faktury z odroczonym terminem płatności możesz przekazać prawa do należności z wystawionej faktury firmie faktoringowej, czyli faktorowi, a otrzymasz pieniądze od razu, bez konieczności oczekiwania nawet 90 dni.

Faktor wypłaci ci pieniądze (nawet w 5 minut!), a rozliczysz się z nim dopiero po tym, jak otrzymasz zapłatę od kontrahenta. To wariant faktoringu cichego, w którym faktor nie informuje twojego kontrahenta, że dokonałeś cesji wierzytelności, a ty rozliczasz się bezpośrednio z faktorem.

Faktoring może być też jawny – wówczas faktor poinformuje twojego kontrahenta, że dokonałeś cesji wierzytelności, a następnie dostarczy mu numer konta, na który należy przelać kwotę widniejącą na fakturze.

Dzięki temu, niezależnie od tego, który rodzaj faktoringu wybierzesz (a jest ich bardzo wiele), możesz kontynuować działalność bez ryzyka zatorów płatniczych. Szansa na szybsze uzyskanie środków niezbędnych do kontynuowania działalności to jedno, ale wspomnieć należy również o tym, że decydując się na sprzedaż faktur, możesz zapomnieć o konieczności monitorowania terminowego spływu należności, a w przypadku faktoringu pełnego również o ryzyku niewypłacalności kontrahentów. Jeśli wybierzesz faktoring niepełny (z regresem), wspomniane ryzyko pozostanie po twojej stronie.

Czy faktoring jest dla ciebie?

By odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktoring jest dobrym rozwiązaniem dla twojej działalności gospodarczej, musisz dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz warunki współpracy z aktualnymi kontrahentami. Jeśli oczekiwanie na spływ należności trwa długo, wiele czasu pochłania ci ich monitorowanie, windykowanie, a brak środków uniemożliwia dalszy rozwój, koniecznie się nad tym zastanów.

Faktoring cieszy się dużym zainteresowaniem wśród firm budowlanych, transportowych, handlowo-usługowych, eventowych i wielu innych, w których standardem jest termin płatności faktur wynoszący nawet kilka miesięcy. Jeśli działasz w którejś z wymienionych branż, z pewnością wiesz, że utrzymanie płynności bez z innych źródeł finansowania jest bardzo często wręcz niemożliwe. W podobnej sytuacji nierzadko znajdują się również freelancerzy, którzy zazwyczaj nie mogą pozwolić sobie na kilkumiesięczne oczekiwanie na wynagrodzenie.

Faktoring jest szybkim i wygodnym sposobem na uwolnienie gotówki z faktur. Zwłaszcza że formalności związane z cesją należności z faktur są dużo mniej złożone i czasochłonne niż w przypadku ubiegania się o kredyt bankowy. Korzystając z faktoringu online, możesz otrzymać pieniądze nawet w 5 minut, jeśli masz już podpisaną umowę z faktorem i został ci przyznany limit faktoringowy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry