Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zwiększyć zaangażowanie swoich pracowników?

zaangażowanie pracowników
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zaangażowani pracownicy lepiej pracują, jednak zmiana nastawienia osób w firmie może nie być łatwa. Czy wiesz, że motywacja pracowników nie musi polegać na zwiększaniu pensji? Sporo badań pokazuje, że pieniądze przestają być najważniejsze. Pojawiają się inne czynniki, dzięki którym rośnie zadowolenie, a tym samym zaangażowanie. Poznaj sposoby na to, jak zwiększyć zaangażowanie pracownika.

Uznanie osiągnięć

Na pozór oczywiste i jasne, przecież każdy wie, jak istotne jest uznanie osiągnięć. Musisz mieć na uwadze fakt, iż dziś taki sposób motywacji pracownika nie bazuje wcale na wypłaceniu kwartalnej bądź rocznej premii. O wiele istotniejsze dla motywacji są wszelkiego rodzaju dowody uznania, nawet jeśli jest to list gratulacyjny lub też oficjalny afisz na tablicy ogłoszeniowej w firmie. Co więcej, wcale nie chodzi w uznaniu osiągnięć o wybór pracownika miesiąca czy roku.

Prawdziwe zaangażowanie można zbudować poprzez pochwałę osiągnięć także w kwestiach innych niż zawodowe. Jeśli pracownik firmy osiąga sukces w uprawianej przez siebie dyscyplinie sportu, warto złożyć oficjalne gratulacje. W ten sposób wykonasz pierwszy krok do stworzenia dobrej atmosfery w zespole, dzięki czemu na pewno wzrośnie zaangażowanie w zadania służbowe.

Słuchanie o potrzebach

Bardzo wielu właścicieli firm zapomina o tym, jak ważne jest słuchanie ludzi. Podobnie jak każdy lubi być doceniany tak każda osoba chce być wysłuchana. Oczywiście warto być taktownym, ale poznawanie swoich pracowników nie może ograniczać się jedynie do rozpoznawania ich kompetencji potrzebnych w miejscu pracy.

Pomoc w ciężkiej sytuacji, nawet jeśli polegająca na samym wysłuchaniu, może okazać się tym elementem, dzięki któremu pracownik poczuje się częścią wielkiej firmowej rodziny. Rozwiązanie takie nie jest kosztowne pod względem finansowym, nie zabiera zazwyczaj wiele czasu, łatwo jest je wprowadzić w życie. Nie da się jednak nie zauważyć, że osiągnięte korzyści są naprawdę spore.

Przedsiębiorstwa działające w bardziej rodzinnej atmosferze na ogół osiągają znacznie lepsze wyniki, wynika to właśnie z większego zaangażowania pracowników.

Wspólne spędzanie czasu

Nie ma lepszego sposobu na poznanie ludzi i docenienia ich osiągnięć na różnych polach niż rozmowa w większym gronie. Zamiast typowych rozmów w cztery oczy, które mogą kojarzyć się pracownikom z oceną pracy, warto przemyśleć wspólne spędzanie czasu. Trzeba tylko znaleźć do tego odpowiednią okazję. Popularne formy stosowane przez innych warto jednak nieco zmienić.

Owocowe środy czy piątki są pewną formą gratyfikacji, ale taki obyczaj pozwala na znacznie więcej. Przy stole jest miejsce na różnego rodzaju aktywności, które będą w stanie zmotywować zespół do pracy. Firmowy owocowy dzień można wykorzystać właśnie do tego, by lepiej się poznać.

Rozpoczynając rozmowę o tym, jakie owoce lubią różne osoby w zespole, jesteś w stanie szybciej zintegrować ludzi wokół wspólnego celu. Siła różnorodności owocowego talerza może okazać się większa, niż przypuszczasz. Zjednoczenie przy wspólnym stole na pewno przełoży się na lepszą komunikację i współpracę poza nim.

Artykuł napisany we współpracy z DailyFruits.pl