Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy kredyt we frankach się opłaca i czy warto się na niego zdecydować?

Kredyt we frankach
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

O kredytach we frankach w ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno i to w negatywnym kontekście. Nie ma się więc dziwić temu, że ludzie nie chcą dzisiaj inwestować w tego rodzaju zobowiązania finansowe. Skoro tak źle się o nich mówi, to dlaczego banki nadal je oferują? Czy kredyt we frankach się opłaca i czy warto się na niego zdecydować? Warto przeanalizować takie sytuacje.

Czy kredyt się opłaca?

Warto w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie, czy taki kredyt we frankach się faktycznie opłaca. Może się bowiem okazać, że sytuacja jest na tyle niepewna, iż w ogóle nie będzie można pozwolić sobie na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Kiedy taki kredyt się naprawdę opłaca? Jeśli wartość CHF do PLN spada. CHF to oczywiście frank szwajcarski. Każda osoba, która ma dostęp do internetu, może obserwować kurs franka szwajcarskiego na giełdzie.

Uwaga! Jeżeli komuś zaczynają chodzić po głowie takie myśli, to powinien odpowiednio wcześniej zacząć obserwować sytuację na rynku. To jednak nie wszystko. Należy wsłuchać się także w głosy analityków. Jeżeli prognozują oni wzrost kursów tej waluty, to jak najbardziej można pomyśleć o takim kredycie. Jednak jego zaciągnięcie w obecnych czasach nie będzie takie łatwe.

Kredyt we frankach w dawnych czasach

Około 2008 roku tego rodzaju zobowiązania stały się najbardziej popularne. Był to okres, kiedy nastąpił spadek oprocentowania nowych kredytów denominowanych w CHF. Jeżeli wzięło się pod uwagę sytuację kredytów polskich, to trzeba było przyznać, że frank szwajcarski wyglądał o wiele korzystniej. Uznaje się, że średnie oprocentowanie wynosiło wtedy ok.4,6%.

Aby móc sobie uświadomić diametralne różnice pomiędzy poszczególnymi kredytami, zobowiązania finansowe na mieszkania miały oprocentowanie ok.8%. Już na pierwszy rzut oka widać, że ludzie woleli zainwestować w coś korzystniejszego, nawet jeżeli oznaczało to obcą walutę. Takie zobowiązania we frankach szwajcarskich miały być wybawieniem i miały pozwolić na spełnienie marzeń, a dla wielu osób stały się wielkim utrapieniem. O "frankowiczach" i ich rozprawach w sądzie rozpisują się już od kilku lat gazety.

Kredyt we frankach w obecnych czasach

Czasy się zmieniły. Wpływ na to miał m.in. wyrok TSUE. W 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że "umowy, które zawierały zasady naliczania kursów franka według na sztywno określonych tabel, można unieważnić". Stało się to wielką nadzieją dla osób, które przed sądami dochodziły swoich praw. Dzięki temu w obecnych czasach zmieniono także zasady przydzielania takich kredytów.

Obecnie na kredyt we frankach mogą liczyć osoby, które otrzymują stałych dochód we frankach szwajcarskich. Przed zaciągnięciem tego zobowiązania banku muszą także poinformować swoich klientów o spreadzie walutowym. Do tego każdy klient musi zapoznać się z historycznymi zestawieniami kursów. Wszystko po to, aby każdy był świadomy na to, na co się decyduje. Aczkolwiek należy wziąć pod uwagę, że są takie sytuacje, kiedy taki kredyt we frankach się opłaca.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z kancelariafrankowicza.pl