Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Transport pojazdów jako sposób na biznes

Transport pojazdów
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Pomimo rosnącej sprzedaży nowych samochodów, nadal na polskim rynku dominują pojazdy używane. To oznacza, że auta częściej się psują, a także częściej są sprowadzane z zagranicy. W obydwu przypadkach można zarobić na transporcie pojazdów.

Z danych Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 599 samochodów, czyli o 35 sztuk więcej niż wynosi średnia europejska (źródło: www.newsweek.pl/styl-zycia/liczba-samochodow-w-polsce-europie-i-na-swiecie-statystyki-,artykuly,394554,1.html). Dodatkowo w 2016 roku sprowadzono do nas ponad 1 mln używanych aut z Europy – o blisko 30% więcej niż w 2015 roku (źródło: www.pzpm.org.pl/Rynek-motoryzacyjny/Import-uzywanych-samochodow/Import-samochodow-uzywanych-wg-MF/Import-uzywanych-samochodow-osobowych-do-Polski-w-latach-2003-2016). Wszystkie te dane są dobrą podstawą do zastanowienia się nad otwarciem własnego biznesu w obszarze usług transportu pojazdów.

Czy transport autolawetą może być opłacalny?

Duża liczba samochodów na polskich drogach to potencjał, który można wykorzystać w biznesie. Auta mają to do siebie, że się psują, a szczególnie te starsze. W Polsce średni wiek samochodu to 14 lat (źródło: archiwum.radiozet.pl/Technologia-i-motoryzacja/Statystyczny-wiek-i-przebieg-aut-w-Polsce-wedlug-mfind-00036461). Wiele z tych aut odmawia posłuszeństwa na drogach. Wtedy nieoceniona okazuje się nie tylko pomoc drogowa, ale także usługa przewozu autolawetą do najbliższego warsztatu samochodowego. Polacy coraz częściej korzystają z takich usług, a i ubezpieczyciele coraz chętniej oferują je z polisami autocasco.

Kolejna kwestia to duży import używanych samochodów z zagranicy, a szczególnie z Niemiec. Część z tych samochodów nie przyjeżdża na własnych kołach. Tutaj również pojawia się przestrzeń dla usług autolawetami, na których najczęściej przewozi się importowane auta. Właściciel autolawety może osobiście dokonywać takiego transportu na zlecenie lub po prostu wynajmować swój pojazd do przewozu. Klientów na pewno nie zabraknie.

Używana autolaweta a ograniczanie kosztów

Największym problemem w biznesie opartym na usługach autolawetą jest posiadanie… autolawety. Zakup takiego pojazdu to niemały wydatek, szczególnie gdy szukamy nowego auta. Rozwiązaniem może być jednak nabycie używanej autolawety. W erze internetu nie jest to trudne. W sieci znajdziemy różne serwisy (na przykład Truck1), które zbierają oferty sprzedaży autolawet nie tylko z Polski. Gdy już znajdziemy odpowiedni pojazd, należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny przed zakupem. Dodatkowo bardzo istotna jest kwestia dokumentów. Nie zaszkodzi również zabrać taką autolawetę do stacji kontroli pojazdów i tam gruntownie zweryfikować stan poszczególnych podzespołów.

Duży wybór ofert sprzedaży autolawet i nie tylko z całej Europy można znaleźć na stronie https://www.truck1-pl.com/komunalne-specjalistyczne