Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kopanie kryptowalut: na czym polega mining Bitcoina?

kopanie kryptowalut
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Czym jest kopanie bitcoina? Na czym polega? Czy warto w to zainwestować? Tajemniczy proces kopania kryptowalut nie jest jasny dla większości ludzi. Nic w tym dziwnego, ponieważ pomimo rosnącej popularności, kryptowaluty dalej pozostają dość niszowym tematem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej niż przeciętny człowiek, zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym jest kopanie kryptowalut?

Najprościej rzecz ujmując, jest to proces polegający na odkrywaniu nowych wartości kryptowalut, za pomocą mocy obliczeniowej komputera. Jednakże, aby w stu procentach zrozumieć tę definicję, musimy najpierw zrozumieć, czym jest bitcoin. 

Czym jest i jak działa bitcoin?

Bitcoin to zdecentralizowana waluta, która nie ma swojego fizycznego odpowiednika.  Bitcoin to tak naprawdę matematyczny ciąg cyfr wpisujący się w oryginalny kod, który określa niezbędne warunki kodu. Można zatem powiedzieć, że każdy ciąg cyfr, który spełnia warunki zawarte w kodzie - staje się bitcoinem.

Kopanie kryptowalut, czyli mining

Słowo "mining" z języka angielskiego oznacza czynność, jaką wykonują górnicy w kopalni. Przyjęło się, że znajdywanie nowych bloków (czyli ciągów cyfr), które spełniają warunki zawarte w kodzie, potocznie nazywa się kopaniem bitcoina.

Jednakże, oprócz znajdywania nowych bloków, moc obliczeniowa generowana przez górników służy do utrzymania całej sieci kryptowaluty. Pod pojęciem “utrzymanie sieci” kryją się procesy takie jak weryfikacja nowo wykopanych bitcoinów,  czy zapisywanie wszystkich transakcji wykonanych przy użyciu waluty.

Wyżej opisane procesy stanowią podstawę działania kryptowalut, ponieważ:

  • Przechowują historię transakcji w blokach, których zgodność sprawdzana jest przez moc obliczeniową kopalni
  • Uniemożliwiają  oszustwa oraz fałszywe transakcje, gdyż nie zostałby one zweryfikowane jako zgodne z kodem przez innych użytkowników
  • Tworzą sieć P2P (peer to peer), co oznacza, że każdy jej użytkownik ma takie same prawa i jest tak samo ważny. Do zmiany kodu potrzebna jest demokratyczna większość użytkowników opowiadających się za zmianami.

Jak wykopać kryptowalutę?

Aby wykopać nowy blok, użytkownik (zwany też górnikiem) musi posiadać odpowiednie urządzenia i oprogramowanie. Kopać kryptowaluty możemy:

  • Korzystając z własnego komputera
  • Przygotowując komputer z najmocniejszymi kartami graficznymi
  • Budując specjalnie przygotowane kopalnie kryptowalut, wyposażone w urządzenia podłączane do komputera (urządzenia typu ASIC - Application Specific Intergrated Circuits), które umożliwiają zwiększenie jego mocy i podłączenie kilkuset kart graficznych (urządzenia typu ASIC - Application Specific Intergrated Circuits)

Do kopania kryptowalut potrzeba również specjalnego oprogramowania, przygotowanego przez twórców.

Wiele sieci promuje swoich stałych górników, oferując im wynagrodzenie rosnące proporcjonalnie do czasu, który udostępnili, próbując wykopać walutę.

Ile czasu potrzeba, aby wykopać bitcoina?

Ponieważ ilość warunków, jakie trzeba spełnić, aby nowo znaleziony ciąg cyfr wpisywał się w kod bitcoina, jest ogromna, proces ten jest trudny i wymaga potężnej mocy obliczeniowej. Może się okazać, że moc danej koparki jest za mała, aby kiedykolwiek mogła wykopać blok bitcoina lub innej kryptowaluty.

Z wyżej wymienionego względu, górnicy często łączą się w grupy (tzw. pools), aby zwiększyć moc obliczeniową i wspólnie szukać rozwiązania zagadki.

Ponieważ odnalezienie ciągu wpisującego się w kod jest zadaniem zależnym od wielu czynników, nie można jednoznacznie określić jak dużo czasu potrzeba, aby wykopać jednego bitcoina.

Od czego zależy szybkość kopania?

Co oczywiste, szybkość kopania kryptowalut zależy od mocy obliczeniowej, jaką dysponuje kopalnia. Ponadto zależy także od mechanizmów zaimplementowanych w kryptowalutę. W rdzeniu systemu Bitcoin działają dwa mechanizmy:

  • Pierwszy mechanizm powoduje, że trudność kopania wzrasta co 2016 bloków (co ok 2 tygodnie). Mechanizm ten zwiększa poziom trudności kryptografii, co czyni nowe bloki trudniejsze to odgadnięcia oraz zweryfikowania.
  • Drugi mechanizm zakłada, że prowizja dla kopalni za odkrycie nowego bloku maleje co 210 tysięcy nowych bloków. Aktualnie wynosi ona 12.5 bitcoina.

Oba mechanizmy spowalniają wydobycie bitcoina, czyniąc inwestycje w kopalnie kryptowalut mniej opłacalnymi.

Czy kopanie kryptowalut się opłaca?

Kopanie kryptowalut to bardzo rozległy temat, który należy dogłębnie poznać przed dokonaniem jakichkolwiek inwestycji. Opłacalność inwestycji w kopalnie kryptowalut zależy przede wszystkim od:

  • Ceny bitcoina w stosunku do waluty (np. Stosunku BTC-USD)
  • Stopnia trudności wykopania nowego bloku (opisanego w poprzednim akapicie)
  • Okresu, jaki pozostał do dnia, w którym prowizja za odkrycie nowego bloku zmniejszy się o połowę. 

W kosztach inwestycji koniecznie należy uwzględnić wydatki związane z otwarciem kopalni. Należą do nich:

  • Ceny za energię elektryczną, którą zużyją komputery oraz karty graficzne
  • Ceny za wynajem lub kupno pomieszczenia
  • Ceny za montaż infrastruktury, pozwalającej utrzymać wysokie zużycie energii elektrycznej przez długi okres czasu
  • Ceny za montaż systemów chłodzących oraz wentylujących pomieszczenie z racji na ogromne ilości wytwarzanego ciepła podczas pracy kopalni
  • Straty, powstałe w wyniku przerw w dostawie prądu lub internetu

Jak widać, opłacalność kopania kryptowalut jest zależna od szeregu czynników, z których każdy powinien być dokładnie przeanalizowany. Pochopna decyzja o inwestycji zwiększa prawdopodobieństwo utraty pieniędzy.

Źródło: https://odkryjbitcoin.pl/mining-bitcoin/