© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wyglądają testy na certyfikat kompetencji zawodowych?

Test na certyfikat kompetencji zawodowych
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych jest obowiązkiem każdej osoby, która planuje prowadzić działalność związaną z transportem. Ten certyfikat obowiązuje od 2011 roku i zastąpił cztery inne dokumenty, które faktycznie uprawniały do wykonywania podobnych czynności.

Certyfikat przewoźnika – co to właściwie jest?

Wydawaniem dokumentu zajmuje się tylko i wyłącznie Instytut Transportu Samochodowego. Prowadząc działalność związaną z transportem trzeba się upewnić, że przynajmniej jedna osoba z kadry zarządzającej posiada takie uprawnienia. Dzięki temu legalnie można przewozić towary oraz pasażerów.

Jak wygląda egzamin na przewoźnika?

Test na certyfikat kompetencji zawodowych dzieli się na dwa etapy – egzamin pisemny ABCD oraz egzamin z zadań praktycznych. Całość egzaminu trwa około 4 godzin.

W przypadku osób, które ukończyły wyższe studia z zakresu transportu egzamin pisemny nie obowiązuje. Z kolei wszystkie inne osoby muszą do niego przystąpić i wnieść z tego tytułu opłatę w wysokości 1500 zł + dodatkowe 800 zł opłaty wstępnej za samo przystąpienie do egzaminów.

Pierwszy etap egzaminu

Pierwszy etap jest testem wielokrotnego wyboru – A, B, C lub D. Musicie zdawać sobie sprawę, że niektóre pytania mogą wymagać udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi. Na każdym arkuszu znajdują się 64 pytania na których rozwiązanie macie dokładnie 120 minut.

Drugi etap egzaminu

Druga część egzaminów wiąże się z rozwiązywanie zadań praktycznych, które faktycznie mogą przekładać się na realne problemy związane z prowadzenie działalności transportowej. Mogą dotyczyć między innymi finansów firmy, rozliczania jej przychodów lub rozliczania czasu pracy kierowców.

Zazwyczaj na wyniki czeka się około 14 dni a sam certyfikat przesyłany jest pocztą na wskazany adres.

W przypadku osób które nie zaliczyły egzaminu, ponowne podejście wiąże się z kosztem dodatkowych 500 zł.

Jak przygotować się do egzaminu?

Aby porządnie przygotować się do egzaminów trzeba przyswoić dosyć specyficzną wiedzą dotyczącą prowadzenia działalności transportowej. W szczególności trzeba się skupić na praktycznym rozliczaniu podatków, prawie podatkowym, handlowym, dewizowym oraz celny. Warto również przysiąść do podstaw prawa pracy.

Oprócz tego trzeba zerknąć na zasady zarządzania firmą oraz mieć świadomość standardów technicznych związanych z pojazdami wykorzystywanymi do transportu.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry