Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najciekawsze pomysły na biznes w Internecie

pomysły na biznes w Internecie
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Realizacja swoich marzeń i celów to trudne zadanie, kiedy ma się niewielki zasobów gotówki w portfelu. Łatwiej jest, kiedy posiadamy już pewną gotówkę i chcemy ją pomnożyć. Jak wiadomo, istnieje wiele programów finansujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Istnieją także serwisy internetowe, zrzeszające rekinów biznesu, czyli majętnych niejednokrotnie biznesmenów, którzy chcą pomóc innym w rozkręceniu działalności gospodarczej lub innych pomysłów, oczywiście za odpowiedni procent od zysków. W tym artykule, postaram się przybliżyć temat, który pozwala nie tylko pomnożyć gotówkę, ale i z niczego zrobić całkiem wiele.

Prowadzenie działalności gospodarczej w sieci internetowej

Rozpoczęcie działalności w sieci internetowej, może mieć wiele odsłon i różny charakter. Przede wszystkim, możemy w Internecie świadczyć usługi lub oferować produkty. Niezależnie od tego, jaką formę działalności wybierzemy, taka forma jaką jest tak zwany Startup, czyli działalność ukierunkowana na konkretny cel, w pierwszej fazie rozkwitu, niesie za sobą wiele wyzwań i przeszkód, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Liczy się przede wszystkim pomysł, a czym bardziej on innowacyjny i niepowtarzalny, tym szybciej osiągniemy sukces – zdając sobie sprawę, że choć mamy ideę, jest ona oparta na dużym ryzyku porażki. Jeśli chcemy rozpocząć działalność na sprawdzonym gruncie, sprawa jest prostsza, bo innym już się udało, ale przebić się przez konkurencję, to zadanie nie jest wcale takie proste. Rozpoczynając działalność w sieci internetowej, nie zawsze jesteśmy zmuszeni otworzyć własną działalność gospodarczą, ponieważ istnieją liczne serwisy, oferujące pracę, zlecenia i formę rozliczania, jako pośredniczącą usługę, pomiędzy zleceniodawcą, a zleceniobiorcą, z pominięciem konieczności otwierania własnej działalności. Taka forma szczególnie jest atrakcyjna, dla tak zwanych freelancerów, czyli „wolnych strzelców”, działających najczęściej w  pojedynkę i świadczących swoje usługi w dziedzinie najbardziej im bliskiej.

Działalność w sieci oparta na usługach

Praca zdalna, to jeden z charakterystycznych elementów i korzyści, jakie daje nam działalność i aktywność w sieci internetowej. Nie zawsze jednak, jest to wyznacznik, który wydaje się tak oczywisty, ponieważ istnieją formy aktywności zarobkowej, gdzie nie potrzebujemy bezpośrednio przesiadywać godzinami przed komputerem, żeby cokolwiek zyskać. Taką formą zarobkowania jest między innymi rękodzieło lub chałupnictwo, gdzie wykonujemy pewne zlecone zadania, znajdując w sieci odpowiednie dla nas i naszych umiejętności zlecenia, a wyniki pracy przekazywać do zleceniodawcy. Można także przeprowadzać ankiety i testować produkty, które przy dużym zaangażowaniu, również mogą przynieść wymierne korzyści. W sieci roi się wprost od osób mających wielu odbiorców treści w sieci. Można samemu wypracować także swoją markę i rozpoznawalność, w tym momencie pojawia się taka osoba, jak influencer. Jest to osoba, która już ma duże audytorium i jest popularna w sieci internetowej, dzięki czemu może świadczyć w swoich blogach, czy treściach wideo, lokowanie produktów, czy usług, za odpowiednią gratyfikację. Często skupia się w takich promocjach na jednym produkcie, czy usłudze, opisując jej zalety i wady, obsługę i zasadę działania, szukając atutów, które mogą mieć pozytywny wynik sprzedażowy. Wykreowała się także w sieci wspomniana wcześniej postać freelancera, gdzie jednym z portali oferujących usługi dla tego typu aktywności, jest Useme.eu. Tutaj można znaleźć liczne oferty dla grafików, marketingowców, programistów i copywriterów, którzy tworzą treści na zamówienie. Jest wiele innych serwisów, posiadających swój własny charakter i skupiających się, tylko na jednym aspekcie, na przykład goodcontent.pl, będącą platformą dla osób piszących teksty różnego typu lub redaktorzy.com, gdzie znaleźć można już artystów z kunsztem pisarskim, podejmujących ambitniejsze, oparte na wiedzy, treści. Zupełnie innym charakterem pracy, która oparta jest na bezpośrednim kontakcie z ludźmi w Internecie, jest bycie tak zwanym ambasadorem marki, stosującym zasady sieci afiliacyjnej, reklamując konkretne produkty lub usługi w sieci internetowej, stosując różnorodne techniki, zachęcające do skorzystania z wyjątkowych okazji. W ten sposób płynnie przechodzimy do działalności w sieci, gdzie głównym elementem pozyskania zysków, jest produkt.

Działalność w sieci oparta na produktach

Marketing sieciowy popularnie zwany MLM, pozwala na sprzedaż produktów już sprawdzonych i posiadających niejednokrotnie rozbudowaną sieć sprzedawców, z doświadczeniem wspierających swoich współpracowników, w pierwszych krokach, co znacząco ułatwia odnalezienie się w tej branży. Nie można tej formy działalności mylić z piramidą finansową, ponieważ w tej formie aktywności zawodowej nie trzeba wkładać pieniędzy na start, a jedynie można po prostu zakupić starter produktowy i rozpocząć sprzedaż. Rzadziej stosuje się w tego typu działalności, sprzedaż usług, choć i takie rodzynki można znaleźć w sieci internetowej. Tutaj można zwrócić się ku najbardziej intuicyjnej i oczywistej formie działalności w sieci internetowej, jaką jest sklep internetowy i tutaj nie musimy mieć własnego zasobu produktów, czy większej gotówki, ponieważ zaczynając od zera, możemy skorzystać z takich usług, jak dropshipping, pozwalający na rozpoczęcie sprzedaży, bez posiadania produktów, czy infrastruktury logistycznej, pozwalającej zapewnić dostawy i powierzchnię magazynową. Oczywiście możemy tutaj pozwolić sobie na dowolne łączenie różnych form sprzedaży i oferować swoje produkty na aukcjach internetowych na przykład na Allegro. Tutaj jest już pełne pole do popisu i można wybrać taką formę sprzedaży, jaka wydaje się nam najbardziej dopasowana do naszych i naszego klienta potrzeb.

Jak widać lista działalności w sieci internetowej jest znacząca, a pomysłów na biznes mogłoby być znacznie więcej, jednak niezależnie jakiej formy aktywności w sieci mielibyśmy się podjąć, warto jest przeprowadzić wcześniejsze rozpoznanie rynku i zainteresowanie danym obszarem potencjalnych klientów i odbiorców, tworząc między innymi plan biznesowy, mający na celu wykluczenie zagrożeń pojawiających się szczególnie w bardziej ambitnych projektach oraz zadbać o szczegóły i detale poszczególnych działań, zmierzających do konkretnego celu. Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, by nasza obecność w sieci, przynosiła wymierny dochód i tylko od naszej kreatywności i wyobraźni zależy, jaką formę i kierunek obierzemy oraz jakie zyski taka forma aktywności nam przyniesie.