© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Konferencje online - przegląd najlepszych platform

platformy do konferencji online
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Wideo konferencja- zwana potocznie webinarem- jest aktualnie niezwykle potrzebna niemal we wszystkich dziecinach życia. Umożliwia pewną formę kontaktu pomiędzy ludźmi w sytuacjach, gdy brak możliwości rzeczywistego spotkania się, jak chociażby podczas ograniczeń spowodowanych wybuchem pandemii COVID-19. Konferencje, wideo porady, zdalne nauczanie to tylko niektóre przypadki, w których wykorzystuje się webinar.Jednak aby kontakt ten był jak najlepszy z punktu technicznego, należy korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Z myślą o tym przygotowaliśmy przegląd najlepszych platform, dzięki którym można odbyć konferencje online.

Platformy komunikacyjne modne na długo przed pandemią

Zacznijmy od tego, że koronawirus nie jest jednak głównym powodem, przez który wideo konferencje stały się tak popularne. Na długo przed wybuchem pandemii bowiem przedsiębiorcy, freelancerzy oraz największe korporacje wykorzystywały platformy do komunikacji video w kontaktach z klientami, wspólnikami czy pracownikami. Największa platforma social media, jaką jest Facebook, przewidziała ten trend już końcem 2016 roku.

konferencje online

Biuro rachunkowe w Rzeszowie - https://optymalni.rzeszow.pl/

Według badań zrealizowanych przez ClickMeeting, z video rozmów połączonych z monetyzacją, korzysta już ponad 44% ankietowanych na świecie i niekiedy jest to jedyna praca, jaką wykonuje ta osoba. Opłacanie webinarów staje się modne również w Polsce, tzw. monetyzacja dobrze sprawdza się w świecie wirtualnych szkoleń, porad, konferencji oraz innych płatnych spotkań. Z webinarów obecnie korzystają zarówno pojedynczy freelancerzy, jak i ogromne korporacje.

W czasie pandemii dla wielu firm internetowe seminaria stały się jednym z lepszych a nawet jedynym z możliwych sposobów interakcji z potencjalnymi klientami, a także kluczowym narzędziem do prowadzenia biznesu. Platformy oferujące video połączenia powstają więc w ostatnim czasie jak grzyby po deszczu, dzięki czemu jest w czym wybierać. Jednak jak zdecydować się na tą najlepszą? Oto elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Platformy komunikacyjne- co brać pod uwagę przy wyborze

Sprawdzony webinar, z którego korzysta spora ilość osób nie powinien się zacinać. Jest to dość kłopotliwe w szczególności przy słabym łączu. Platforma powinna być wyposażona w różne funkcje, tj. bufor lub automatyczne nagrywanie w przypadku zerwania sygnału. Dodatkowo opcja udostępniania streamu oraz monitorowania widzów standard, która powinna być zaimplementowana do dobrej platformy. Samo oprogramowanie powinno być proste i intuicyjne, skierowane do każdej grupy wiekowej. Wysoko oceniane platformy to te, które oferują: wyjątkową oprawę w tzw. miejscu postojowym, czyli poczekalni dla widzów; duży wybór dodatków, które można pobrać na większość systemów stacjonarnych i mobilnych; brak ograniczeń w ilości osób biorących udział w prowadzonej konferencji; wysoką rozdzielczość, niskoskompresowany obraz do odbiorcy; szereg udogodnień dla prowadzącego rozmowę; aktywny chat; możliwość interakcji z użytkownikami w postaci sondaży, ankiet, przenoszenia osób do pokojów prywatnych, itp.

Najlepsze platformy do konferencji online

Najlepsze płatne programy dostępne na rynku to MOC (MyOwnConference), WebEx oraz GoToMeeting. Są to platformy o mocnych, wydajnych serwerach, które przyczyniają się do doskonałej jakości transmisji. Można skorzystać także z wielu darmowych, dobrze wyposażonych serwisów do prowadzenia webinarów. Duża ilość dostępnych programów obsługuje język polski, co znacznie ułatwia nawigację w panelu administracyjnym.

MOC jest prekursorem masowych spotkań- podczas jednego połączenia w spotkaniu może uczestniczyć ponad 5000 osób, przy czym mogą się one łączyć z każdego dostępnego systemu operacyjnego, w tym również z urządzeń mobilnych. Udogodnieniem jest to, że oprogramowania nie trzeba instalować, ponieważ działa ono na zasadzie przeglądarki internetowej. Podczas konferencji prelegent może realizować swój wykład, wzbogacając go o prezentacje fotograficzne oraz video, duplikować swój ekran a także kreślić wirtualnym flamastrem na slajdach.

Alternatywą dla MOC jest WebEx, który w tym roku obchodził swoje 27 urodziny. Platforma operatora CISCO należy do jednej z najstarszych a mimo wieku, niezawodnych- można na niej realizować spotkania, wykłady oraz szkolenia. Ciekawą opcją jest tablica, która służy do tworzenia wspólnych notatek.

GoToMeeting to natomiast klon WebEx’a. Został on wprowadzony do obiegu w 2008 roku. Platforma, która umożliwia organizowanie webinarów, posiada szereg udogodnień, takich jak wymiana załączników pomiędzy użytkownikami oraz komunikacja na shoutboxie. Program pozwala na zorganizowanie audio- i wideokonferencji, dzielenie się plikami, komunikację na czacie, nagrywanie spotkania i wiele innych.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry