© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zakup pierwszego mieszkania na co zwracać uwagę

Zakup pierwszego mieszkania
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Bez pośpiechu! Skutki decyzji o zakupie nieruchomości oraz o sposobie jej finansowania będą towarzyszyły Ci przez długie lata. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę w trakcie podejmowania takiej decyzji i świadomie kształtuj swoją sytuację finansową.

Najważniejsze czynniki przy zakupie mieszkania

Swoje pierwsze mieszkanie kupujesz wyłącznie za gotówkę? Jeżeli tak – gratulacje. Jednak przytłaczająca część społeczeństwa nie ma takiego komfortu i w trakcie zakupu będzie zmuszona do posiłkowania się długiem. Kredyt to ogromny ciężar, który nie tylko regularnie drenuje Twój portfel, ale również wprowadza do Twojego życia finansowego poważny element ryzyka. Tak czy inaczej – obecne ceny nieruchomości, w relacji do naszych zarobków, są astronomiczne i istnieją niewielkie szanse na uzbieranie kwoty, umożliwiającej zakup mieszkania bez kredytu. Jednak możemy poszukać też jaśniejszych stron tej sytuacji. W przypadku kredytu hipotecznego, w przeciwieństwie do produktów konsumpcyjnych, pożyczone pieniądze przeznaczasz przecież na inwestycję. Po zakończeniu okresu trwania zobowiązania, nie zostajesz z niczym. Wypracowujesz przecież poważny składnik swojego majątku, którego wartość będzie z biegiem czasu rosła.

Dlatego postaraj się ograniczyć emocje, związane z nabywaniem swojego pierwszego lokum i wprowadź do swojej decyzji jak najwięcej elementów zdrowego rozsądku. Skoro mieszkanie ma być w pewnym sensie inwestycją – rozważ jej długofalowe skutki. Większość osób, które rozglądają się za pierwszym mieszkaniem znajduje się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Oznacza to, że znajdują się na początku swojej życiowej oraz zawodowej drogi. Niewykluczone, że ich potrzeby mogą się błyskawicznie zmienić (np. w wyniku powiększenia się rodziny). Dlatego już na tym etapie należy zakładać, że konkretna nieruchomość nie stanowi rozwiązania na całe życie i być może pojawi się konieczność jej sprzedaży. Taka świadomość rodzi wiele racjonalnych pytań. Czy kupujesz nieruchomość w miejscowości z perspektywami? Czy wielkość nieruchomości pozwoli Ci ją szybko spieniężyć? Czy mieszkanie ma uniwersalny rozkład i będzie w przyszłości generować zainteresowanie potencjalnych nabywców?

Warto też zastanowić się nad sposobami wykończenia nieruchomości. Oczywiście, w przypadku pierwszego mieszkania również tu pierwszą rolę grają emocje. W końcu podejmując tak poważne zobowiązanie, liczysz że spełnią się Twoje marzenia. Porządne wyposażenie, wymyślne meble, a być może nawet pomoc eksperta od aranżacji wnętrz. To tylko „niewielka” część pokaźnej kwoty, którą i tak masz zamiar pożyczyć. Jednak i tu warto przestawić się na bardziej racjonalne myślenie. Jeżeli chcesz, aby Twoja nieruchomość stała się fundamentem Twojego bezpieczeństwa finansowego, również tu musisz wykazać się rozsądkiem. Owszem, to szalenie istotne aby mieszkanie było urządzone w sposób, który umożliwia wygodny wypoczynek – jednak zadaj sobie pytanie - czy naprawdę uważasz, że designerskie meble poprawią wartość Twojego mieszkania? Czy nie ma tańszych i bardziej uniwersalnych rozwiązań? W końcu wrażenia estetyczne to rzecz mocno subiektywna, a jeżeli chcesz traktować nieruchomość jako inwestycję, musisz zadbać przede wszystkim o to, żeby zapewnić sobie możliwość jej szybkiej, łatwej i zyskownej sprzedaży.

Czym kierować się przy wyborze pierwszej nieruchomości

W podjęciu prawidłowej decyzji zakupowej pomoże Ci przede wszystkim pragmatyczne podejście. Musisz szczerze ocenić swoją sytuację i zdecydować, czy obecnie stać Cię na realizację swoich marzeń, czy może zdecydujesz się na grę długoterminową, a swoją pierwszą inwestycję w nieruchomość potraktujesz jako etap przejściowy w drodze do upragnionego celu.

Być może to mało romantyczne podejście, ale finanse opierają się przede wszystkim na chłodnym rozumie. A rozsądne dysponowanie posiadanymi zasobami może zapewnić Ci większe szanse na realizację Twoich marzeń w przyszłości.

Możesz włożyć mnóstwo czasu i pieniędzy w znalezienie i wykończenie klimatycznego mieszkania w starej kamienicy, które urządzisz z wykorzystaniem najmodniejszych materiałów, a wszystko po to by za kilka lat stwierdzić, że nie spełnia już ono Twoich potrzeb. Wtedy pojawi się konieczność sprzedaży, a znalezienie osób z dużymi pieniędzmi, które są zainteresowane wyjątkowymi mieszkaniami jest dużo trudniejsze, niż dotarcie ze swoją ofertą do osób poszukujących zwykłego, dwupokojowego lokum.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu o finansach osobistych Abc Pożyczki.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry