© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zakup mieszkania – jak się do niego przygotować?

Zakup mieszkania
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Zakup własnego mieszkania to duża inwestycja, a często też jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Aby była świadoma i jak najlepsza, powinna ją poprzedzić analiza własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Jaka jest Twoja sytuacja finansowa?

Nabycie własnego lokum wiąże się najczęściej z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Dlatego też przygotowania do zakupu warto rozpocząć od dokładnej analizy i oceny swojej sytuacji finansowej. Powinno się w niej uwzględnić przede wszystkim:

  • Dochody oraz ich stabilność. Czy jesteś zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony? Czy zamierzasz zmienić miejsce pracy? Jakie jest ryzyko zwolnienia? Itd.
  • Koszty życia i różnorodne zobowiązania. Wlicz do nich również ratę przyszłego kredytu.
  • Posiadane oszczędności. Pamiętaj, że część z nich powinna pozostać do Twojej dyspozycji już po zakupie mieszkania jako rodzaj finansowej poduszki.
  • Wkład własny kredytu. Najczęściej wymagany na poziomie 20%, jednak im więcej środków zgromadzisz, tym lepiej dla Ciebie. Warto też przypomnieć, że zadłużanie się do maksimum zdolności kredytowej nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
  • Koszty remontu, wykończenia oraz utrzymania nowego mieszkania.

Po zebraniu tych informacji będziesz wiedział, które mieszkania są w Twoim zasięgu pod względem cenowym.

Jakie są Twoje potrzeby mieszkaniowe?

Zakup mieszkania na kredyt to zobowiązanie na lata, dlatego nabyta nieruchomość powinna jak najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom i potrzebom, nie tylko aktualnym, lecz także tym, które mogą pojawić się w przyszłości. Staraj się myśleć jak najbardziej perspektywicznie, szukając odpowiedzi na temat tego, jaki metraż, liczba pomieszczeń, lokalizacja czy standard budownictwa Cię interesują.

Gdy już przemyślisz te kwestie, możesz przystąpić do przeglądania konkretnych ofert w poszukiwaniu wymarzonych czterech kątów. Ogłoszenia dotyczące nowych mieszkań na terenie Gdańska dostępne są m.in. na stronie dewelopera Euro Styl, pod adresem: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html. Powodzenia! 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry