Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Negocjacja kursu waluty z kantorem. Zrób to mądrze!

kantoru wymiany walut
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Negocjacja waluty to jeden z elementów powiązanych z zarządzania ryzykiem walutowym lub, nawet prościej, z wymianą waluty w kantorze lub placówce bankowej. W zależności od efektów naszych negocjacji, różnica między kursem złotówki a pożądanej waluty może wynosić nawet kilkanaście groszy. Jak powinna przebiegać negocjacja kursu waluty? Przedstawiamy sprawdzone wskazówki, jak negocjować mądrze.

Sprawdź najlepszy kurs

Na początek warto sprawdzić najlepszy kurs walutowy, czyli cenę kupna lub sprzedaży waluty w danym momencie. Kurs, po którym handlują między sobą banki, można sprawdzić w internetowych serwisach informacyjnych.

Można również porównać kursy transakcji forward – czyli terminowych transakcji wymiany walutowej. W ramach forwardu walutowego klient i bank zobowiązują się do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży określonej kwoty waluty w konkretnym dniu po określonym z góry terminowym kursie wymiany. Ten kurs od dnia rozliczenia transakcji – niezależnie od zmian ceny waluty podczas trwania umowy – pozostaje taki sam. Punkty forwardowe także są dostępne na internetowych platformach.

Co wpływa na efekt negocjacji kursu waluty?

Dobra negocjacja kursu walutowego jest ważnym elementem zarządzania ryzykiem walutowym, dlatego warto zawalczyć o otrzymanie kursu zbliżonego do kursu międzybankowego. Jeśli różnica między kursem międzybankowym a tym, który wynegocjujemy, będzie nie wyższa niż dodatkowe 50 pips (0.5 groszy) – to będzie dobrze. Na efekt negocjacji mają wpływ:

  • oferty innych banków,
  • wielkość obrotów w naszej firmie,
  • uproduktowienie (czy w firmie mamy także np. kredyt obrotowy?)
  • świadomość tego, co możemy „ugrać” podczas negocjacji.

 A teraz o tym, co zrobić, by jak najbardziej zbliżyć się do marży banku, mając na uwadze czynniki decydujące o powodzeniu negocjacji.

Jak negocjować kurs waluty – wskazówki

Gdy już porównasz kursy walut w kilku bankach i kantorach, możesz przejść do działania. Jednak zanim wybierzesz się do wybranego kantoru wymiany walut lub banku, poznaj nasze wskazówki, jak mądrze negocjować kurs waluty by faktycznie jak najwięcej zyskać na wymianie.

O praktyczne porady dla czytelników poprosiliśmy pracownika najstarszego kantoru we Wrocławiu, CENT:

– Zawsze, niezależnie od tego, jaką transakcję chcemy przeprowadzić, pytajmy o obie ceny: zarówno kupna waluty, jak i jej sprzedaży. Wówczas można łatwo obliczyć marżę walutową i sprawdzić, czy otrzymaliśmy od banku lub kantoru taką marżę, na jaką się umówiliśmy. Nie wahajmy się także podczas negocjacji skontaktować się z innym dostawcą usługi – nie tylko po to, by mieć wybór, lecz także przekazać rzetelną informację o tym, jaki kurs oferuje inny bank lub kantor.

Zarządzanie ryzykiem walutowym nie jest łatwym zadaniem, jednak wynegocjowanie lepszego kursu waluty pozwala je zmniejszyć. Trzeba pamiętać o tym, że korzystniejszy kurs na transakcjach forward lub bieżących, lepszych o 50 pips na 100000 euro, to aż 500 złotych zysku. Wierzymy, że z taką wiedzą negocjacje przebiegną wyłącznie pomyślnie!