Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Faktoring online – kiedy warto z niego skorzystać?

Faktoring online
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad skorzystaniem z usługi faktoringowej, ale nie masz pewności, czy w przypadku Twojej firmy takie rozwiązanie się sprawdzi? Obserwujesz rosnącą popularność tej formy finansowania, a nawet zacząłeś przeglądać oferty firm faktoringowych? Sprawdź, na czym polega faktoring online i w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać.

Czym jest faktoring? 

Faktoring to usługa finansowa, stanowiąca jeden ze sposobów na zewnętrzne finansowanie przedsiębiorstwa. Polega ona na tym, że po wystawieniu faktury zostaje ona sprzedana faktorowi, czyli firmie faktoringowej. W ten sposób przedsiębiorca, który wystawił fakturę, otrzymuje pieniądze. Później to faktor zajmuje się odzyskaniem wierzytelności od kontrahenta, który będzie tę fakturę opłacał. Jest to bardzo prosta i przejrzysta obsługa finansowa, która ma wiele zalet. 

Przede wszystkim faktoring online jest o wiele mniej skomplikowany niż kredyt bankowy, który wiąże się z długotrwałym zobowiązaniem finansowym. Niejednokrotnie też koszty kredytu dla firm są o wiele wyższe, niż w przypadku faktoringu. Co istotne, wielu przedsiębiorców wybiera faktoring zamiast kredytu z uwagi na fakt, że firmy faktoringowe nie wymagają tak wielu formalności i dokumentów co banki. Jest to więc spora oszczędność czasu, a pieniądze można otrzymać niemal od razu – bez długiego oczekiwania, jak w przypadku kredytu bankowego. 

Kiedy warto zdecydować się na faktoring? 

Faktoring online jest rozwiązaniem, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Kluczowe jednak jest to, aby dobrze wyłapać moment, w którym warto wybrać tę formę finansowania. Kiedy skorzystanie z faktoringu będzie dobrą decyzją?

Płynność finansowa firmy jest zakłócona

Zauważyłeś, że w Twojej firmie coraz częściej pojawiają się problemy z płynnością finansową? Masz kłopot z opłaceniem bieżących zobowiązań, takich jak pensje pracowników, ubezpieczenia, utrzymanie sprzętu czy wynajem siedziby? Częściej niż kiedyś spóźniasz się z opłacaniem faktur od firm, z usług których korzystasz? Niestety, na dłuższą metę taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, a nawet może skutkować powstaniem zatorów płatniczych. Jeśli więc widzisz, że płynność finansowa Twojej firmy jest zagrożona, skorzystanie z faktoringu online może być najlepszą decyzją. 

Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności

Faktoring online jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla firm, które wystawiają faktury z długim terminem płatności, na przykład 60 dni, a czasem nawet 90 dni. Dlaczego? Otóż oczekiwaniem przez dwa lub trzy miesiące na pieniądze może zaburzyć sytuację finansową firmy. Szczególnie, jeśli dana firma wystawia faktury z odroczonym terminem płatności wielu klientom i w każdym przypadku czas oczekiwania na pieniądze się wydłuża. Może to zagrozić nie tylko poczynionym inwestycjom, ale też uniemożliwić pokrywanie bieżących zobowiązań. W tym przypadku faktoring online jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemami. 

Chcesz zwiększyć konkurencyjność swojej firmy

W wielu przypadkach firmy, podczas wyboru wykonawcy, zwracają uwagę m.in. na to, czy dana firmy jest w stanie wystawić fakturę z odroczonym terminem płatności. Ma to miejsce w szczególności w niektórych branżach, takich jak transportowa czy budowlana. Niejednokrotnie też ten czynnik ma wpływ na ostateczny wybór wykonawcy. Jeśli więc dana firma zaoferuje możliwość wystawienia takiej faktury, ma spore szanse na zyskanie nowego kontrahenta i podpisanie z nim umowy. Z drugiej strony – wystawienie takiej faktury nie wiąże się z koniecznością długiego czekania na przelew, ponieważ można skorzystać z faktoringu online. 

Faktoring online – uniwersalne rozwiązanie dla firm

Sytuacji, w których faktoring online jest najlepszym rozwiązaniem, jest wiele. Zdarzają się one niemal w każdej branży, zarówno w dużych firmach, jak i w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Jedno jest pewne – faktoring jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym i korzystnym. Przy wyborze firmy faktoringowej warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na jakość usług i opinie o danej firmie. Na polskim rynku zdecydowanie wyróżnia się firma Fandla, oferująca faktoring online. Od samego początku widać, że firma dąży do tego, aby pieniądze łączyły – i robi to z sukcesem. Jeśli więc zależy Ci na naprawdę dobrej jakości i chcesz skorzystać z faktoringu online, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Fandla.