Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Świąteczne dekoracje i wyższe rachunki za prąd

rachunki za prąd
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu ulubiony czas w roku i dokładają wiele starań, by ten okres był jeszcze piękniejszy i jeszcze bardziej wyjątkowy. Bardzo ważną rolę spełniają przy tym świąteczne dekoracje. Choinka przystrojona świątecznymi lampkami to zupełne minimum dla większości polskich rodzin, natomiast prawdziwi fani świątecznych dekoracji potrafią użyć ich o wiele więcej.

Tajemnicą nie jest, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia rachunki za prąd mogą rosnąć. Składa się na to oczywiście fakt, że zużywamy więcej prądu, bo po prostu jest ciemniej. Jednak dodatkowo dochodzi świąteczna krzątanina w kuchni (a obecnie coraz więcej gospodarstw posiada elektryczne narzędzia kuchenne), a także fakt, że często podejmujemy gości. Wisienką na torcie oczywiście są światełka w świątecznych dekoracjach.

Koszt świątecznych dekoracji

W każdym domu znajdziemy choinkowy łańcuch - zwykle ma on ok. 3 metrów i 100 lampek. Taki łańcuch ma moc około 50 watów. Dodatkowo bardzo często, na choinkę nakładane są dwa łańcuchy, albo jeden na choinkę, a jeden do ozdoby innego fragmentu domu. Wtedy - tylko przy dwóch łańcuchach, które będą się świecić przez około 3 tygodnie 7 godzin dziennie - zużyte zostanie 14,7 kWh. 

Co, jednak gdy ozdób świątecznych jest więcej? Co ciekawe statystyczne gospodarstwo domowe to aż 5 świątecznych świecących ozdób, które statystycznie używane są po ponad 10 h dziennie. A to daje już koszt ok. 40 zł! 

Wybieraj oświetlenie LED

Porady na temat wybierania oświetlenia LED brzmią już niemal jak mantra, pewne jest jednak, że nigdy nie staną się nudne. Nudnym nie można przecież nazwać oszczędzania pieniędzy, a właśnie to jest olbrzymią zaletą zdecydowania się na wybór oświetlenia LED. Jeśli więc będziesz kupować nowe ozdoby świąteczne pamiętaj, aby wybierać te z ledowym światłem. Co prawda będą one trochę droższe, jednak w dłuższej perspektywie i tak będzie to oszczędność, nie tylko ze względu na niższe rachunki, ale także dlatego, że takie ozdoby po prostu mają dłuższą żywotność.

Skracaj czas świecenia

Lampki dekoracyjne są przepiękne i większość z nas chciałaby, żeby świeciły się cały czas, ponieważ nadają pomieszczeniom niezwykłego uroku. Warto jednak uświadomić sobie, że nie ma potrzeby, aby świeciły one cały dzień. Włączaj je najwcześniej dopiero wtedy, gdy zaczyna zmierzchać i koniecznie wyłączaj je przed pójściem spać - nie ma absolutnie żadnego powodu, żeby lampki miały świecić się całą noc, ponieważ i tak nikt nie będzie cieszył się z ich piękna!

Tę samą zasadę warto stosować, jeśli chodzi o dekoracje i oświetlenie zewnętrzne. Jeśli jednak chodzi o ten rodzaj światła to częściej zdarza się o tym zapominać, dlatego warto rozważyć zaopatrzenie się w sterowniki, które będą automatycznie włączać i wyłączać światło o porach ustalonych przez ciebie lub możesz wybrać też sterownik, który będzie reagował na zmiany światła dziennego.

Postaw na jakość

Nie będzie niespodzianką twierdzenie, że warto inwestować w jakość. Bardzo często kupując dekoracje świąteczne, myśli się o czymś tanim i na szybko. Tak nie powinno być. Słabej jakości dekoracje przede wszystkim szybko się psują, ale też szybko tracą na estetyce, a to sprawia, że za rok (albo wcześniej) trzeba będzie kupić nowe. To nie jest dobre ani dla portfela, ani dla planety. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę to kwestia odpowiedniego wyboru dekoracji do miejsca, gdzie będą się one znajdować. Jeśli chcesz zamontować świetlne dekoracje w swoim ogrodzie lub na balkonie, koniecznie musisz wybrać takie, które właśnie do tego są przeznaczone, a więc nie zaszkodzi im deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. Świecące dekoracje, które chcesz zainstalować na dworze powinny mieć oznakowanie Index of Protection (IP) o wartości nie niższej niż 65. Dzięki temu masz pewność, że tego typu lampki są w pełni szczelne i nie zaszkodzą im zmieniające się warunki atmosferyczne. 

Przy współpracy z ekspertami sklepu elektrycznego zpradem.pl