© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Home office – jak zaaranżować biuro w domu na potrzeby pracy zdalnej

Home office
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Home office od wiecznie była, jest i będzie wyzwaniem dla wielu pracowników, którzy stają przed zadaniem organizacji biura w domu. Bez względu jaki charakter pracy wykonujemy oraz jakie pomieszczenie wybierzemy na swoje miejsce do pracy, na pewno napotkamy rozmaitego rodzaju niedogodności i trudności losu. Dlatego postanowiliśmy Was wesprzeć i udzielić kilku niesamowicie przydatnych i rzeczowych rad, jak zorganizować sobie właściwe miejsce do pracy zdalnej i jak pogodzić swoją pracę z życiem tętniącym w domu. Zapraszamy do lektury!

Jak przygotować biuro w domu w zależności od rodzaju sprawowanej pracy?

Zaczynając prace zdalną wprost z prywatnego domu, zaczynamy się dopiero zastanawiać czy jego wnętrza nadają się do tego, abyśmy bez trudności mogli pracować w odpowiednich warunkach sprzyjających koncentracji i kreatywności. Istotnie w zależności od tego jaką pracę wykonujemy, potrzebujemy mniej lub więcej miejsca do wykorzystania. Styl naszej pracy ma ogromne znaczenie.

praca w salonie z dziećmi

Najczęstsze rodzaje czynionej pracy i wynikające z nich potrzeby:

  • praca biurowa –urzędnicy, pracownicy państwowi, księgowi itp potrzebujesz sporo miejsca na dokumenty i z pewnością jesteś także posiadaczem laptopa lub komputera stacjonarnego, więc potrzebujesz sporo przestrzeni,
  • praca typowo bazująca na pracy z komputerem - pomoc techniczna, copywriterzy, blogerzy programiści i graficy, potrzebujesz wygodnego miejsca do kilkugodzinnej pracy przy laptopie lub komputerze, niezbędny jest także odpowiedni nastrój, ponieważ Twoja praca wymaga skupienia
  • praca z komputerem+telefon – handlowcy, właściciele firm - oczywiście wymagasz odpowiedniego miejsca na sprzęt, przygotowanego w taki sposób, aby nie denerwować innych domowników ze względu na częste rozmowy
  • praca z laptopem+częste kontakty online z innymi ludźmi – właściciele firm, coaching, pracownicy marketingowi - tak jak w poprzednich przypadkach musisz znaleźć właściwe miejsce na laptop ale potrzebujesz także odosobnionego miejsca, bierzesz także udział w video-rozmowach, więc potrzebujesz odpowiedniego tła dla kamerki komputerowej.

Pomieszczenia, w których możemy urządzić biuro w domu i przeciwności z nimi związane

Jak możemy zauważyć potrzeb i wymagań powiązanych z organizacją biura w domu jest sporo. Posiadając domowe biuro, przeznaczone do załatwiania papierkowych spraw domowych, jesteśmy w stanie dotrzymać kroku wszystkim tym wymaganiom. Jeśli nie, stoimy przed poważnym wyzwaniem. Metodą selekcji musimy wybrać najbardziej adekwatne do tego pomieszczenie. Aby Wam to uprościć przedstawiamy najczęstsze wady i zalety poszczególnych wnętrz:

Salon – serce domu, tu wszystko się dzieje i wydawałoby się, że jest dobrym miejscem na urządzenie biura w domu. Ale sami oceńcie.

Zalety – salon jest przeważnie największym pomieszczeniem, dlatego łatwo jest nam umiejscowić dodatkowe wyposażenie. To tutaj znajdujemy najwięcej miejsca na dokumenty i na ustawienie laptopa lub komputera. Wielokrotnie jest również zaopatrzony w stół z krzesłami, który możemy świetnie zużytkować do pracy zdalnej a w szczególności biurowej.

Wady - ciągły hałas tętniącego życiem salonu może nam niepokoić i odwodzić naszą uwagę od pracy w salonie. Praca przy ławie nie należy z pewnością do nadto wygodnych i na dłuższą metę może spowodować nas do bólu kręgosłupa lub drętwienia nóg. Na pewno z takiej opcji nie powinni korzystać prezesi, handlowcy ani osoby korzystające z wideokonferencji.

Sypialnia – najbardziej prywatne miejsce w całym domu. Wiąże się nam z relaksem i odpoczynkiem.

Zalety – jest świetnym miejscem, aby odszukać spokój do pracy wymagającej skupienia. Poza tym jest to okazjonalnie uczęszczane miejsce przez gości i pozostałych domowników przez co możemy sobie pozwolić na większą indywidualność w tworzeniu biura w domu, oczywiście jeśli mamy na to miejsce,

Wady – w przypadku gdy jesteśmy zmuszeni pracować na łóżku, sprawdza się jedynie praca w krótkich sesjach. Wielogodzinny maraton online nie ma szans istnienia. Oprócz tego bez właściwego miejsca na laptop nie popracujemy z użyciem myszki a sam komputer też może się nam przegrzewać, jeśli położymy go na pościeli lub na kolanach. Sama obecność łóżka może również rozleniwiać śpiochów.

biuro w sypialni

Pokój dziecięcy - prawie zawsze znajduje się tam biurko idealne do naszej pracy... ale znajdują się w nim także zabawki i inne rzeczy dziecięce:

Zalety – mamy do dyspozycji biurko z fotelem bez konieczności kupowania indywidualnych mebli

Wady - jak pogodzić naszą pracę z obecnością dzieci i ich potrzebami? Jest to istotny problem. Dzieci mogą w tym samym czasie bawić się lub musieć odrobić lekcje. Im większa liczba pociech w domu, tym sprawa staje się bardziej skomplikowana.

Kuchnia - praca zdalna z kuchni jest pewną opcją ale chyba posiada najmniej zalet. Najwięcej pozytywnych cech posiada, jeśli mówimy o kuchni połączonej z pokojem dziennym. Poza tym ciężko jest się doszukać więcej pozytywów. Pierwszą wadą jest pozycja w jakiej siedzimy i to na czym siedzimy. Drewniane krzesła kuchenne czy hokery kuchenne są na dłuższą metę nie wygodne. Poza tym w kuchni ciągle ktoś się kręci, robi sobie coś do jedzenia. To nie wpłynie dobrze na jakość naszej pracy.

praca w kuchni

Nie zapominajmy o innych pomieszczeniach w naszym domu, które niektórzy posiadamy. Mowa oczywiście o pokoju gamingowym czy coraz częściej spotykanym pokoju dla gości. Opcja jednego takiego pomieszczenia jest samowładną superlatywą, ponieważ możemy go w każdej chwili przeobrazić na biuro w domu i cieszyć się własnym, w 100% osobistym home office.

Łatwy metoda na stworzenie biura w domu

Jeśli w trakcie organizacji biura w domu, natrafiłeś któryś z wypunktowanych powyżej kłopotów, skorzystaj z proponowanych przez nas rozwiązań. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich byłoby urządzenie swojego domu w niewielki kącik biurowy.

fotel biurowy

Zakup nowego lub używanego biurka - współczesne biurka nie przypominają już biurek sprzed dekady, są mniejsze, węższe i o wiele zgrabniejsze, dlatego łatwiej jest znaleźć dla nich miejsce. Ustawiając je na uboczu, w odosobnionym miejscu w komplecie z fotelem obrotowym lub miękkim tapicerowanym krzesłem, stworzymy idealne miejsce na domowe biuro. I co bardzo istotne nie musimy za każdym razem, kończąc pracę, zbierać wszystkich rzeczy. Bez problemu możemy je zostawić na miejscu i na drugi dzień po prostu do nich wrócić. Polecamy w szczególności funkcjonalne biurko HIDE, które po złożeniu zajmuje niewiele więcej miejsca niż półka na ścianie.

Zakup fotela komputerowego – zestaw biurka z fotelem obrotowym jest wymarzonym rozwiązaniem. Gdy jednak okaże się, że pomimo najlepszych chęci nie mamy na to miejsca a mamy w salonie stół z krzesłami, rozwiązaniem jest zamiana klasycznego krzesła na fotel komputerowy. Luksus kilkugodzinnej pracy zmieni się diametralnie a fotel, nie zajmie dużo przestrzeni. Gdy nie będzie już wymagany możemy go standardowo pakować, schować w karton i przechować do kolejnego razu, kiedy będzie korzystny lub zatrzymać na przyszłość dla dorastających dzieci.

Zakup stolika pod laptop - dla osób zmuszonych pracować przy salonowej ławie jak dla tych, którzy wybrali na domowe biuro swoją sypialnię, polecamy efektywne stoliki pod laptop. Stoliki rewelacyjnie sprawdzają się w każdej sytuacji i są względnie niedrogie. Zajmują mało miejsca i przydadzą się także podczas korzystania z laptopa poza godzinami pracy. Stolik z laptopem, postawiony na blacie ławy, podwyższy nam panorama ekranu, dzięki czemu zaczniemy przybierać wygodniejszą i bardziej naturalną pozycję podczas pracy. Poprawi nasz komfort i obniży dolegliwości powstałe z niewygodnej pozycji. W sypialni, stolik pod laptop umożliwi nam korzystanie z laptopa w zestawie z myszką oraz zapobiegnie przegrzewaniu się komputera, który jeśli znajduje się w niewłaściwej pozycji ma do tego tendencje.

Zastosowanie parawanu - świetnie odzieli nas od reszty domu. Sprawi, że otoczenie nie będzie nas rozpraszać ani odciągać naszej uwagi. Parawan jest także dobrym rozwiązaniem jako tło dla kamerki komputerowej podczas telekonferencji. Jeśli nasza praca wymaga od nas częstych video-rozmów powinniśmy zadbać o odpowiedni drugi plan widoczny za naszymi plecami. Często zdarzały się mniej lub bardziej zabawne wpadki z tym związane. Współczesne wzory parawanów są także same w sobie bardzo atrakcyjne i w dodatku ozdabiają nasze wnętrza.

Domowe akcesoria, które ozdobi i udoskonali nasze biuro w domu

Nie zawsze udaje się nam zmienić umeblowanie tak, aby zmienić wnętrze w domowe biuro, ale bez większych zmian także możemy zorganizować przyjemny i łagodny kącik do pracy. Pomóc nam w tym mogą fragmenty wyposażenia lub niektóre dekoracje.

obraz na korku

Interesująca jest możliwość zawieszenia nowomodnej edycji obrazu na korku. Z jednej strony obraz przedstawia wybrany przez nas motyw, pejzaż lub grafikę a z drugiej może posłużyć jako tradycyjna tablica korkowa do gromadzenia i przypinania najistotniejszych wiadomości. Takie rozwiązania dwa w jednym zawsze są mile widziane. Pamiętajmy również o kwiatach. Ich towarzystwo poprawia nam humor i pięknie dekoruje nasze otoczenie, dlatego powinniśmy je uwzględnić w swojej aranżacji. Mamy nadzieje, że chociaż w części rozwiązaliśmy wasze problemy lub przynajmniej pomogliśmy w ich rozwiązaniu. Pamiętajcie jednak, że oprócz właściwej organizacji biura w domu, najważniejsze jest odpowiednie nastawienie do pracy zdalnej i pozytywne myślenie.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry