Artykuł sponsorowany
Złote monety bulionowe, podobnie jak sztabki złota, pozwalają zabezpieczyć kapitał przed kryzysem gospodarczym oraz jego konsekwencjami. Czym charakteryzują się takie produkty i który z nich warto kupić?
W okresach zawirowań na rynkach finansowych i rosnącej inflacji cena złota sukcesywnie rośnie, za co odpowiada jego ograniczona podaż i status „bezpiecznej przystani”. Zakup kruszcu może sprawdzić się jednak nie tylko w czasie kryzysu, ale również praktycznie w każdym innym momencie. Historia pokazuje bowiem, że w perspektywie wieloletniej jego cena zawsze porusza się w trendzie wzrostowym i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta mogła ulec zmianie. Ważne jednak, aby w złoto inwestować poprzez specjalnie przeznaczone do tego celu produkty inwestycyjne, takie jak sztabki czy właśnie złote monety bulionowe.
Charakterystyka złotych monet bulionowych
Złote monety bulionowe zwane są inaczej monetami inwestycyjnymi i służą w zasadzie wyłącznie do lokowania środków w kruszcu. Choć posiadają walory estetyczne, to jednak nie mają one większego wpływu na ich wartość. Ta ostatnia, niezależnie o jakiej monecie bulionowej mowa, zależy przede wszystkim od ilości zawartego w niej złota oraz bieżących cen kruszcu. Jest tu zatem inaczej niż w przypadku na przykład monet kolekcjonerskich, których wartość zależy również od wysokości nakładu czy aktualnych trendów.
Każda złota moneta inwestycyjna posiada oznaczenia, informujące o jej wadze, rodzaju i próbie kruszcu oraz roku produkcji – dodatkowo może zawierać również nominał. Tego typu produkty są zwykle wykonane w 99,9 proc. ze złota, jednak niektóre zawierają nieco mniejszą ilość kruszcu. Co ważne, posiadają ściśle określone grafiki, a najczęściej także dodatkowe zabezpieczenia, co pozwala je dość łatwo zweryfikować pod kątem autentyczności.
Złote monety bulionowe – najpopularniejsze rodzaje
Mennice na całym świecie produkują ogromną liczbę różnych monet bulionowych, jednak nie wszystkie cieszą się uznaniem inwestorów. Ci ostatni cenią przede wszystkim produkty z długą historią oraz te, które są wybijane przez renomowanych, doskonale znanych producentów.
Z powyższego względu, aby móc łatwo spieniężyć swoją inwestycję, warto kupować głównie takie złote monety, jak południowoafrykański Krugerrand, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur, kanadyjski Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy. Dobry wybór stanowi również polska moneta bulionowa Bielik, która jest wybijana przez Mennicę Polską na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.
Złote monety na każdą kieszeń
Dość powszechne jest przekonanie, że aby móc inwestować w złoto, trzeba dysponować sporym kapitałem, rzędu minimum kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Tymczasem w praktyce, najtańsze złote monety bulionowe, podobnie zresztą jak sztabki złota, są dostępne już od kilkuset złotych.
Złote monety bulionowe zawierają najczęściej 1/10 lub 1 uncję trojańską kruszcu (31,1 gramów), przy czym popularnymi standardami wagowymi są także: 1/2 oraz 1/4 uncji. Taką zawartość złota mają praktycznie wszystkie cenione, wcześniej wspomniane, monety bulionowe. Warto jednak zaznaczyć, że oferowane są też produkty renomowanych mennic ważące zaledwie 1/20 (np. Liść Klonowy) lub nawet 1/25 uncji trojańskiej (np. Filharmonicy Wiedeńscy), które kosztują raptem około 400-500 złotych. Produkty te można znaleźć między innymi w Mennicy Polskiej, której oferta jest dostępna pod adresem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/monety-bulionowe/).
Za pośrednictwem podanej strony można nabyć również inne popularne złote monety, które świetnie sprawdzają się w roli inwestycji na niepewne czasy.