Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co trzeba wiedzieć o imporcie towarów z Chin?

import towarów z Chin
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Import towarów z Chin do Polski to jeden z elementarnych części wielu rodzajów branż. Popularność produktów z Państwa Środka to przede wszystkich zasługa ich atrakcyjnej ceny co w wielu przypadkach jest kluczowym argumentem za zdecydowanie się na „Made in China”. Dlaczego Chiny i o czym powinieneś pamiętać, jeśli zastanawiasz się nad nabyciem dóbr z Chin? O tym poniżej.

Import towarów z Chin do Polski to jeden z elementarnych części wielu rodzajów branż. Popularność produktów z Państwa Środka to przede wszystkich zasługa ich atrakcyjnej ceny co w wielu przypadkach jest kluczowym argumentem za zdecydowanie się na „Made in China”. Dlaczego Chiny i o czym powinieneś pamiętać, jeśli zastanawiasz się nad nabyciem dóbr z Chin? O tym poniżej.

Na co muszę zwrócić uwagę przy pozyskiwaniu dostawców jako nabywca z Polski?

Po pierwsze, zawsze powinieneś szukać dostawców specjalizujących się w Twoim obszarze produktowym. Dostawcy oferujący produkty w różnych kategoriach częściej są handlowcami lub agentami niż producentami.

Dlaczego więc tak ważna jest bezpośrednia współpraca z producentem?:

  • Musisz jakoś przekazać swoje wymagania jakościowe. Pośrednik tylko zwiększa ryzyko nieporozumień (a tym samym problemów z jakością).

  • Masz mniej opcji dostosowywania projektu, jeśli współpracujesz z firmą handlową. Trudno odnieść sukces na dzisiejszym rynku e-commerce i nie tylko, jeśli sprzedajesz tylko produkty generyczne – czasami nawet towary pod marką własną.

  • Handlowcy nie pracują za darmo. Dodają swój udział do ceny fabrycznej.

Ale to nie wszystko – powinieneś ograniczyć wybór dostawców do tych, którzy już eksportują do UE i ewentualnie USA. To tylko mniejszość dostawców i niekoniecznie są oni najtańsi, za to najlepsi. Dlaczego to ma znaczenie? Ponieważ powinieneś współpracować tylko z dostawcami, którzy mogą wytwarzać produkty zgodne z normami bezpieczeństwa UE. Jest to niezbędne będąc importerem z Polski.

Przestrzegać przepisów UE dotyczących produktów

Wielu przedsiębiorców zgodzi się ze stwierdzeniem, że handel i produkcja w UE jest zbyt regulowana, ale tylko niektórzy mogą przyznać narzucane ramy regulacyjne za przejrzyste i proste do wdrożenia. Dlatego obeznanie się z wszystkimi niezbędnymi przepisami jest bardzo istotną kwestią w handlu zagranicznym z państwami z drugiego końca świata.

Krótko mówiąc, wszystkie produkty podlegają regulacjom i muszą spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Dyrektywy produktowe

  • Ograniczenia chemiczne

  • Wymagania dotyczące oznakowania

  • Wymagania dokumentacyjne

  • Testy laboratoryjne

Import towarów z Chin

Obowiązkiem importera jest zapewnienie zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami, nie możemy opierać się tutaj na działaniach i wiedzy dostawców. Czemu? To proste. Przepisy UE nie obowiązują poza UE. Jeśli importujesz produkty niezgodne z wymogami (np. bez odpowiednich etykiet lub dokumentów), organ celny może przejąć i zutylizować Twoje produkty. Jeśli przez styczność lub użytkowanie niecertyfikowanych dóbr ktoś dostanie uszczerbku na zdrowiu, grozi Ci znacznie surowsza kara.

Jest to obecnie ogromny problem, ponieważ UE jest zalewana produktami niezgodnymi z wymogami. Wiele osób chętnie i często kupuje chińskie produkty na stronach B2C, ale to właśnie firmy importujące towary z Chin są najbardziej obciążone regulacjami i wymogami prawnymi. Często opiera się na założeniu, że dostawca powinien wiedzieć wszystko o jego produkcie.

sprowadzanie towaru z chin

Jak mogę się upewnić, że otrzymam produkt odpowiedniej jakości?

Problemy z jakością chińskich produktów to popularny stereotyp i w części przypadków rzeczywisty i często spowodowany przez importera. Produkcja to świat wymiarów, specyfikacji, norm technicznych i tolerancji, a idea chińskiego przemysłu jest przede wszystkim oparta na ilości.

Nawet najprostszy produkt (taki jak koszulka) musi być określony w specyfikacji produktu.

Projekt, materiały, wymiary, etykiety. Wszystko musi mieć swoje umiejscowienie na papierze (lub przynajmniej w formacie PDF). W Chinach otrzymujesz to, co określisz. Dlatego, jeśli pominiesz ważne szczegóły produktu, takie jak odcień koloru lub rodzaj materiału, nie otrzymasz go takim, jakim go zamówiłeś.

Sprowadzanie towaru z Chin

Kluczem do osiągnięcia dobrych wyników w produkcji w Chinach jest dostarczenie dostawcy jasnych specyfikacji zamawianych produktów. To najczęściej całkowicie eliminuje problemy z jakością. Przed wysyłką dóbr warto zagwarantować im kontrolę jakości jeszcze w fabryce.

W jaki sposób otrzymam produkty wysłane z Chin do Polski?

Istnieją dwie podstawowe opcje; fracht morski lub lotniczy. Transport lotniczy jest szybszy, zajmuje tylko około 7 dni. Jednak jest oczywiście droższy. Transport morski wymaga jednak trochę więcej czasu. Konkretnie od 30 do 32 dni. Jeśli sprowadzasz więcej niż 2 metry sześcienne towarów, koszt będzie znacznie niższy.

Jeśli współpracujesz ze spedytorem, masz znacznie większą kontrolę i przejrzystość procesu transportu. Możesz zarezerwować wysyłkę pod wskazany adres, upewnić się, że towary są odpowiednio ubezpieczone itd. Powinieneś współpracować z spedytorem, który ma doświadczenie w obsłudze przesyłek z Chin i wie jak zadeklarować wartość celną i jak należy postępować z deklaracjami celnymi i VAT.

Źródło: https://izntrade.com