Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy można znaleźć idealne biuro rachunkowe?

kompleksowe usługi w biurze rachunkowym
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Każdy przedsiębiorca ma prawdopodobnie własne wyobrażenie idealnego biura rachunkowego. Tylko czy takie rzeczywiście istnieje? Podobno ideałów nie ma. Mimo to, na rynku jest wiele podmiotów świadczących usługi księgowe na bardzo wysokim poziomie. Jak je znaleźć? Jak odróżnić dobre biuro rachunkowego od przeciętnego? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Dlaczego nie warto ograniczać się do oferty lokalnej?

Wybierając biuro rachunkowe nie warto kierować się tylko lokalizacją. Obecnie nie ma ona już tak dużego znaczenia jak kiedyś. Powszechny dostęp do Internetu znacznie ułatwił komunikację na odległość. Dzięki temu biuro rachunkowe z Lublina (jak np. polecane w sieci biuro inplus.lublin.plmoże sprawnie współpracować z klientami z całej Polski. Dlatego też coraz więcej zwolenników zyskuje księgowość on-line. To nie tylko większa wygoda, ale i oszczędność czasu. Wszystkie dokumenty i faktury można wysłać mailem, bez konieczności wychodzenia z biura. Firmy świadczące usługi w zakresie doradztwa księgowego również mogą je sprawnie realizować, przez telefon lub popularne komunikatory internetowe.

Ograniczanie się wyłącznie do oferty lokalnych biur nie jest rozsądne. Zwłaszcza w przypadku mniejszych miejscowości, gdzie wybór podmiotów jest niewielki. Wtedy decyzję o wyborze determinuje lokalizacja, a nie jakość usług. Poza tym biura zlokalizowane w dużych miastach mają większe możliwości rozwoju.

Firmy księgowe w mieście – kursy, szkolenia, rozwój

W zawodzie księgowego bardzo istotne jest by być na bieżąco. Przepisy często się zmieniają, pojawiają się ich aktualizacje i całkiem nowe regulacje. Tylko ich pełna znajomość gwarantuje rzetelne wykonywanie usług oraz korzystne dla klienta metody optymalizacji podatkowej. Dlatego księgowy to zawód, w którym trzeba się nieustannie dokształcać, a w dużych miastach jest ku temu więcej możliwości.

Oferta szkoleniowa jest zwykle bardzo szeroka, nie brakuje ciekawych kursów i konferencji, dzięki którym pracownicy biur mogą podnosić swoje kwalifikacje. To z kolei przełoży się bezpośrednio na jakość wykonywanych usług.

To kolejny argument przemawiający za tym by nie ograniczać się wyłącznie do biur zlokalizowanych w najbliższej okolicy, tylko spojrzeć na temat bardziej globalnie.

Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego?

Skoro lokalizacja nie jest tak istotna, co brać pod uwagę? Co powinno posiadać dobre i godne zaufania biuro rachunkowe?

Wiedza i doświadczenie

To jedno z najważniejszych kryteriów. Kompetencje pracowników zadecydują o tym czy usługi będą świadczone rzetelnie, zgodnie z prawem i z korzyścią dla klienta. Kursy i szkolenia, czy odbyte studia są ważne, ale istotniejsza jest umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce. Dlatego im dłuższy staż biura na rynku tym lepiej.

Ubezpieczenie OC i certyfikat Ministerstwa Finansów

Potwierdzeniem rzetelności i wiedzy biura jest licencja Ministerstwa Finansów. Warto sprawdzić czy wybrana firma je posiada. Podobnie jak ubezpieczenie OC. Mimo, że jest ono obowiązkowe, a za jego brak grożą srogie kary – część biur nie wykupuje go. Jest ono o tyle istotne, że zabezpiecza interesy klientów, którzy w razie błędu czy pomyłki biura nie odpowiadają za nie finansowo. Ewentualne kary pokrywane są z tej właśnie polisy.

Zakres współpracy

Wybierając biuro rachunkowe wielu przedsiębiorców oczekuje kompleksowego wsparcia. To duża wygoda gdy wiele kwestii można zlecić jednej firmie. Dlatego przed podpisaniem wiążącej umowy warto sprawdzić czy poza standardowymi usługami księgowymi i rachunkowymi firma oferuje dodatkowe wsparcie.  Będą nim usługi kadrowo-płacowe, szkolenia (BHP, PPŻ, Excel), doradztwo księgowe, czy porady prawne.

Rekomendacje

Najlepszą reklamą dla firmy są zadowoleni klienci. Dlatego szukając biura rachunkowego warto sprawdzić sekcję z rekomendacjami, na stronie lub kanałach social media. Ludzie bardzo chętnie dzielą się też opiniami na temat usług, na różnego rodzaju forach czy blogach. Warto jednak podchodzić do nich z dużą ostrożnością. Często bowiem udzielają się na nich anonimowo, zatrudnieni przez konkurencję hejterzy, którzy bezpodstawnie oczerniają firmę, by zepsuć jej wizerunek.

Rozmowa i budowanie zaufania

Na koniec jeszcze jeden istotny czynnik – atmosfera. Przy planowaniu dłuższej współpracy warto mieć pewność, że obie strony będą się dobrze rozumieć. Idealną okazją by to sprawdzić będzie spotkanie. W przypadku współpracy zdalnej - rozmowa na Skypie czy innym komunikatorze.

Takie spotkanie nie jest jeszcze wiążące, a jest dobrą okazją, żeby lepiej się poznać i przedstawić swoje oczekiwania. Jeśli po takiej rozmowie czujemy, że to jest to – można podpisać umowę.

Idealne biuro rachunkowe (nie) istnieje

Nie ma ideałów, dlatego znalezienie biura, które w 100% odpowiada oczekiwaniom będzie trudne. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, dlatego warto zacząć poszukiwania odpowiednio wcześniej i zrobić dokładny research. Dobrze jest też jasno określić własne oczekiwania, by zwiększyć szansę na długofalową i owocną współpracę.