Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Windykacja należności – skuteczny sposób na dłużników

Windykacja należności
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Co robić kiedy kontrahent nie płaci?

Spóźnione płatności to prawdziwa plaga. Szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców dla których jedna nie zapłacona w terminie faktura może spowodować znaczne problemy z płynnością finansową. W zasadzie nie ma skutecznego sposobu windykacji należności na własną rękę. Wystarczy, że dłużnik nie ma zamiaru współpracować, a należy pamiętać, że im większe opóźnienie w płatności tym należność trudniejsza do odzyskania. Wysyłanie wezwań do zapłaty zazwyczaj nie jest skuteczne, a dochodzenie należności na drodze sadowej może ciągnąć się całymi latami. Dochodzenie na własną rękę nie tylko jest nieskuteczne ale łączy się z dużą stratą czasu, a często z kosztami, z których nie zdajemy sobie do końca sprawy.

Dlaczego warto zlecić windykację należności profesjonalnej firmie?

Po pierwsze będzie to znaczna oszczędność czasu. Po drugie firma windykacyjna jest podmiotem zewnętrznym, a więc nie łączą jej żadne relacje z dłużnikiem. Czasem z różnych powodów nie chcemy zbyt szybko upominać się o należności, na przykład ze względu na dłuższą współpracę. Powierzenie profesjonalistom nie tylko windykacji należności ale ich stałego monitorowania jest doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Firma Fluence.com.pl oferuje kompleksowe usługi w dziedzinie windykacji należności. Należą do nich monitorowanie należności, windykacja terenowa, windykacja sądowa i komornicza, skup wierzytelności i prowadzenie negocjacji z dłużnikami. Fluence.com.pl zatrudnia doświadczony zespól specjalistów, którzy działając zgodnie z przepisami prawa potrafią szybko i sprawnie ocenić sytuacje i doprowadzić do optymalnego rozwiązania.

Czy windykacja należności jest droga?

Trudno podać jakikolwiek cennik tego typu usług. Każdy przypadek rozpatrywany i wyceniany jest indywidualnie. Cena zależy od rodzaju czynności, które przeprowadza firma w celu windykacji należności. Na przykład windykacja terenowa, która wymaga wizyt u dłużników na terenie całej Polski łączy się z wyższym kosztem niż zwykły monitoring należności. Koszt postępowania windykacyjnego zależy też od kondycji finansowej dłużnika i czasu przedawnienia. Dlatego tak ważne jest możliwie szybkie podjęcie działania – przedawnione należności są bardzo trudne do odzyskania. Wszelkie próby odzyskania środków finansowych przez przedsiębiorcę mogą okazać się po prostu stratą czasu. Dlatego obowiązuje zasada:  im wcześniej tym lepiej zdecydować się na windykację należności przez specjalistyczną firmę.