Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Opłata za przelew - jakich kosztów wymagają popularne banki?

Opłata za przelew
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jeżeli zastanawiasz się, z jakimi kosztami wiążą się przelewy w placówkach popularnych banków, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem. Znajdziesz w nim opłaty, jakich wymagają banki oraz najważniejsze informacje dotyczące przelewów bankowych. Przeczytaj!

Przelewy bankowe są komfortową formą płatności

Przelew bankowy to pewnego rodzaju operacja finansowa, która daje możliwość przekazywania środków pieniężnych z jednego konta na drugie - przelewy często określane są też jako rozliczenia bezgotówkowe. W tym miejscu należy podkreślić, że przelewu można dokonać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej lub w wybranej placówce bankowej. 

Zlecenie przelewu jest komfortową formą płatności, która cały czas jest rozwijana przez banki i dostosowywana do zmieniających się potrzeb klientów. Opłata za przelew i szybkość przelewów są jednymi z kluczowych zagadnień przy wyborze banku. Największym atutem przelewów bankowych jest to, że można ich dokonywać w szybki sposób z każdego miejsca, w którym dostępne jest połączenie internetowe.

Jakie są rodzaje przelewów?

Banki dają swoim klientom możliwość wykonywania różnych przelewów. Do najpopularniejszych z nich należą: przelewy wewnętrzne, zewnętrzne, krajowe, międzynarodowe czy natychmiastowe. Czym się wyróżniają? Poniżej wskazaliśmy ich najważniejsze cechy - dzięki temu będzie można się przekonać, z których przelewów warto korzystać, a jakie są kompletnie nieprzystosowane do naszych potrzeb.

Przelew Krajowy ELIXIR - jest to najpopularniejsza forma przekazu bezgotówkowego. Zwykle ten typ przelewu jest ustawiony jako domyślny w bankowości elektronicznej.

Przelew Wewnętrzny - dokonywany jest w obrębie jednego banku, dzięki temu pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy natychmiast. Co ciekawe, taka forma operacji może być wykonana nawet między kontami prowadzonymi w różnych walutach.

Przelew natychmiastowy - w tym przypadku przekazane środki mogą dotrzeć na rachunek w innym banku nawet w ciągu kilku sekund. Ten przelew wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami.

Przelewy zagraniczne: SEPA i SWIFT - pierwszy z nich daje możliwość wysłania pieniędzy do kraju europejskiego, natomiast drugi do dowolnego miejsca na świecie.

Przelew SORBNET - to rodzaj ekspresowego przelewu, który dedykowany jest przekazom wysokokwotowym - w tym miejscy trzeba podkreślić, że maksymalna kwota nie ma żadnych ograniczeń.

rodzaje przelewów

Ile kosztują przelewy w placówkach bankowych?

Jeżeli planujesz założyć konto w innym banku i później przekazywać pieniądze na inne konta w wybranym oddziale, koniecznie zapoznaj się z opłatami za przelewy w placówkach bankowych, jakie występują w popularnych instytucjach finansowych. 

Opłaty za przelewy w placówkach bankowych:

  • Alior Bank - Konto Jakże Osobiste - 8,00 zł
  • Bank Pekao - Konto Przekorzystne - 10,00 zł
  • BGŻ BNP Paribas - Konto Optymalne - 6,00 zł
  • ING Bank Śląski - Konto Direct - 7,00 zł
  • mBank - eKONTO Standard - 2,00 zł
  • PKO BP - Konto Za Zero - 5,99 zł
  • Credit Agricole - Konto PROSTOoszczędzające - 8,90 zł
  • Citi Handlowy - CitiKonto - 10,00 zł
  • Nest Bank - Nest Konto - 0,00 zł
  • Bank Millennium - Konto 360 - 7,99 zł

Z pewnością warto zdecydować się na rachunek, który nie wiąże się z wysokimi kosztami za przelewy w placówkach. Niewłaściwy wybór spowoduje, że zaczniemy tracić coraz więcej pieniędzy i prędzej czy później będziemy musieli dowiedzieć się, jak przenieść konto bankowe.

Przelewy elektroniczne są korzystniejszym rozwiązaniem!

Coraz więcej osób rezygnuje z przelewów w placówkach na rzecz przekazywania pieniędzy za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim jest to niezwykle komfortowe i zarazem szybkie rozwiązanie, które pozwala przesłać pieniądze np. osobie z rodziny w zaledwie kilka minut.

Ponadto większość przelewów internetowych nie wiąże się z uregulowaniem żadnych dodatkowych opłat. To bardzo ważne, ponieważ dokonywanie transakcji w oddziałach bankowych jest coraz droższe i po prostu nie opłaca się z nich korzystać. Warto o tym pamiętać!