© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wskaźnik CCI — skuteczne narzędzie inwestora

wskaźnik CCI
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Inwestorzy bardzo szybko odkryli, jakie wskaźniki przydają im się najbardziej, kiedy planują kolejne ruchy na giełdzie. Wśród najpopularniejszych narzędzi analizy technicznej znajdują się m.in. sławne oscylatory RSI czy MACD, ale lista nie byłaby pełna bez Commodity Channel Index (po polsku indeks kanału towaru), czyli CCI.

Mimo że nazwa odnosi się do towaru, dla którego wskaźnik powstał, szybko przeniósł się także na inne rynki. Z artykułu dowiesz się, jak działa CCi i jak wykorzystasz go na giełdzie.

Czym jest wskaźnik CCI?

Commodity Channel Index służy do pomiaru odchylenia ceny konkretnego aktywa od jej średniej wartości. Kiedy widzisz, że CCI wyraźnie wzrasta, jest to sygnał, że kurs znacznie podniósł się w porównaniu do średniej z danego czasu. Adekwatnie wygląda sytuacja, gdy wskaźnik CCI maleje.

Wiedz, że wysokie wartości CCI zaczynają się od poziomów +100 lub -100 (odpowiadają poziomom 70 i 30 we wskaźniku RSI).

Wskaźnik CCI operuje na tzw. kursie typowym (Typical Price). Innymi słowy: CCI mierzy odchylenie kursu typowego od średniej kursu typowego w danym czasie — to wszystko w stosunku do uśrednionego odchylenie w tym samym odcinku czasu. Okres zwykle wynosi 14 dni, ale inne strategie również są możliwe.

Jak wykorzystasz wskaźnik CCI?

Gdy opierasz się na Commodity Channel Index, w gruncie rzeczy masz do wyboru dwie strategie.

W pierwszej odczytujesz sygnały przewartościowania i niedowartościowania. Jeśli wskaźnik przekroczy poziom +100 lub -100, znaczy to, że dany instrument finansowy znacznie przekroczył lub stracił na wartości. W pierwszym przypadku jest to sygnał, że cena zacznie spadać. W drugim — wzrastać.

Zaś drugi sposób opiera się na dywergencji, czyli rozbieżności. Dla przykładu: jeśli wykres cenowy wzrasta, a wskaźnik CCI maleje, trend prawdopodobnie się odwróci i cena zacznie spadać. Adekwatnie — gdy cena maleje, a CCI wzrasta, trend może się odwrócić i wypchnąć kurs w górę. Najmocniejsze sygnały dywergencji pojawiają się wtedy, gdy zachodzą na poziomach +100 i -100.

Wskaźnik CCI daje sygnały szybciej niż inne oscylatory. Wykorzystaj to i sprawdzaj pozyskane z niego dane w innych narzędziach inwestycyjnych. Zrobisz to już dzisiaj, bez wychodzenia z domu — załóż rachunek CFD i sprawdź swoje umiejętności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry