Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Comarch ERP Optima – program księgowy, który wspiera biznes w trudnych czasach

Oprogramowanie księgowe Comarch Optima
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Oprogramowanie księgowe Comarch Optima to produkt klasy ERP, który ze względu na zróżnicowane moduły – kompleksowo obsługuje wszystkie obszary działalności małych i średnich przedsiębiorstw. Pomimo iż funkcjonalność systemu z powodzeniem rozwiązuje skomplikowane zagadnienia rachunkowe, z jakimi zmagają się biura rachunkowe czy doradcy podatkowi, to dobrze sprawdza się też m.in. w firmach handlowych.

Comarch ERP Optima – program księgowy użytkowany jest już przez ponad 70 tys. podmiotów, a ich liczba stale rośnie.

Co ma wpływ na dużą popularność programu? To niezawodność programu oraz błyskawiczne aktualizacje, będące odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się przepisy prawne, podatkowe czy kadrowe w naszym kraju. Świetne recenzje zbiera również sieć podmiotów partnerskich współpracujących z Comarchem, które zajmują się wdrożeniami systemów ERP.

Jednym z wiodących partnerów krakowskiego potentata, który od lat wdraża oprogramowanie Comarch ERP Optima oraz świadczy szeroki pakiet usług posprzedażowych – jest firma eITC.online. Co prawda, jej siedziba znajduje się w Warszawie, jednak renoma eITC.online sprawia, że firma podejmuje się wyzwań w zakresie wdrożeń Optimy na terenie całej Polski. Ostatnio, eITC.online, której szefuje Tomasz Rejmer, realizowała ciekawe wdrożenie dla ekspansywnie rozwijającego się sklepu z artykułami sportowymi, prowadzącego zarówno punkt stacjonarny, jak i sprzedaż internetową.

Biznes w dobie koronawirusa, czyli handel ucieka do sieci

Doświadczenia przedsiębiorców płynące z pierwszej fali COVID-19, która wymusiła na rządach państw wprowadzenie szeregu bolesnych dla biznesu ograniczeń, wskazują, iż szansą na utrzymanie działalności jest sprzedaż części produktów oraz usług przez Internet. Nie wszystkie firmy były do tego przygotowane, jednak kiedy specjaliści wieszczą już nieuchronne nadejście na jesieni kolejnej fali wirusa Sars-Cov-2, przedsiębiorcy nadrabiają zaległości i adaptują się pod handel online.

-Optima to wszechstronne oprogramowanie księgowe, które świetnie radzi sobie na polu ewidencji i przetwarzania operacji, pochodzących ze sprzedaży wielokanałowej, w tym m.in. stacjonarnej, bezpośredniej oraz internetowej. Handel na każdej z tych płaszczyzn ma swoją specyfikę, jednak ERP Optima sprawnie agreguje wszystkie dane, o co zadbał twórca programu – Comarch. Wsparcie ze strony naszej firmy polega na właściwym dopasowaniu i skalibrowaniu funkcjonalności Optimy, aby w jak najlepszym stopniu odpowiadała potrzebom konkretnego przedsiębiorcy – wyjaśnia Tomasz Rejmer, właściciel eITC.online, który osobiście nadzoruje większość procesów wdrożeniowych.

Konieczność przeorientowania dotychczasowej działalności gospodarczej na handel w sieci, zbiegł się z szeregiem różnych zmian podatkowych, w tym zasad raportowania. Ledwie przedsiębiorcy oswoili się z mechanizmem podzielonej płatności (MPP; split payment), obowiązkami/restrykcjami związanymi z tzw. białą listą podatników, a już „za rogiem” czai się kolejna rewolucja i wprowadzenie pliku JPK_V7. Wszystko to powoduje, że firmom i działom księgowym potrzebna jest profesjonalna pomoc. Optima to narzędzie, które doskonale rozumie wyzwania dla ewoluującego w dobie koronawirusa biznesu, jak również sprawnie reaguje na wszelkie zmiany w sferze prawno-podatkowej. Niedawno, z uwagi na konieczność dostosowania programu księgowego do bieżących wymogów, na rynek trafiła nowa wersja (aktualizacja) Optimy od Comarch. Pomoc dla przedsiębiorców została więc zapewniona – będą więc teraz mogli oni w większym stopniu skoncentrować się na rozwijaniu swojego biznesu, a nie skupiać tylko na pilnowaniu zgodności z przepisami.

Jakie moduły Comarch ERP Optima wspierają sprzedaż tradycyjną oraz e-commerce?

Obowiązkowym elementem oprogramowania Comarch ERP Optima dla podmiotu zajmującego się sprzedażą produktów jest moduł „Faktury”. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zadaniem tego modułu jest m.in. wystawianie faktur sprzedażowychgenerowanie dokumentów korygujących sprzedaż czy prowadzenie rejestru usług i kontrahentów.

Moduł „Handel” to bezpośrednie wsparcie dla procesów sprzedaży i magazynowania towarów. To ważny „puzzel” systemu Optima, ponieważ gwarantuje optymalizację procedur logistycznych, dzięki czemu biznes staje się bardziej efektywny. –Moduł „Handel” wyposażony jest w szereg użytecznych funkcji. Niedawno realizowaliśmy wdrożenie dla sklepu sportowego, który ma bardzo zróżnicowany asortyment i spore stany magazynowe, wymagające okresowej inwentaryzacji. Optima stwarza np. możliwość rozdziału obowiązków inwentaryzacyjnych nawet na kilku operatorów, wypełniających pojedyncze arkusze pomocnicze. To jeszcze nie wszystko, bowiem pomogliśmy skonfigurować też specjalne oprogramowanie inwentaryzacyjne na firmowe smartfony, za pomocą których można sczytywać dane bezpośrednio z kodu kreskowego towaru. Program ten automatycznie generuje plik z danymi inwentaryzacyjnymi – w pełni kompatybilny z systemem – T.Rejmer z eITC.online zachwala kolejne funkcjonalności Comarch ERP Optima.

Wśród innych elementów wspomagających sprzedaż dla klientów indywidualnych, jest intuicyjny w obsłudze moduł „Detal”, za którego pośrednictwem można wystawiać m.in. paragony oraz powiązane z nimi faktury. Oprócz tego przydatnym narzędziem jest moduł „Kasa-Bank”, który agreguje dane z różnych rachunków bankowych oraz kasy – dostarczając cennych informacji na temat finansowej wydolności firmy w oparciu np. o aktualne stany przychodów, kosztów, należności i zobowiązań.

Nowoczesne rozwiązania IT dla biznesu, jakie oferuje funkcjonalny program księgowy Comarch ERP Optima wraz z pakietem praktycznych modułów – to usprawnienie procesów w przedsiębiorstwie i wsparcie w budowaniu jego przewagi konkurencyjnej na rynku.