Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy w dobie koronawirusa warto myśleć o kupnie mieszkania?

mieszkania w krakowie
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Światowa pandemia wywołała kryzys gospodarczy, który ujawnia się niemalże w każdej branży. Jak kupić mieszkanie w takim momencie? Czy warto? A może lepiej wstrzymać się z tą decyzją i zobaczyć, co przyniesie jutro?

Czy istnieje szansa na cenowy dołek na rynku nieruchomości?

Eksperci wielu dziedzin jasno podkreślają, że choć kryzys stale się pogłębia, raczej nie ma szansy na olbrzymie spadki cenowe związane z zakupem nieruchomości. Oczywiście trudno oszacować czy za dwa lata mieszkania będą droższe czy nie, jednak wszelkie analizy wskazują, iż wahania cen nie będą przekraczać pięciu procent. Nie warto więc czekać, zwłaszcza, jeśli powiększa się rodzina, bądź też pojawiają się inne okoliczności, które niejako wymuszają zakup nowej nieruchomości. Jak kupić mieszkanie? Odpowiedź jest bardzo prosta – dokładnie tak samo, jak wcześniej. Wybór oferty jest nadal nie lada problemem, jednak ze względu na pewne ograniczenia, większość ogłoszeń staje się jeszcze bardziej szczegółowa i precyzyjna. Wiele informacji można uzyskać telefonicznie, tak, aby oglądanie wybranego lokalu stało się tylko formalnością.  

Kto może liczyć na tańsze mieszkanie?

Według wielu specjalistów kryzys gospodarczy sprawi, że dużo lepsze warunki będą dostępne dla osób z wyższą gotówką bądź większą zdolnością kredytową. Oczywiście nie jest to norma, ale pewna zależność, która pojawiła się już na początku marca. Ponadto, jak zakładają eksperci, w obecnym czasie na rynek sprzedażowy wraca wiele mieszkań, które jeszcze przed pandemią były kupowane z zamiarem wynajmu krótkoterminowego. Stwarza to szansę na znalezienie wyjątkowego mieszkania, zgodnego z oczekiwaniami klienta. Tym bardziej, że w obecnej sytuacji jest zdecydowanie mniejsze zainteresowanie, niż miało ono miejsce na początku roku. 

Jak kupić mieszkanie by zyskać?

Przede wszystkim roztropnie i z głową. Zakup nieruchomości wiąże się zwykle z długotrwałą inwestycją, więc dobrze sprawić, aby była ona opłacalna. Jeśli ceny nie idą w górę, warto zainteresować się lokalizacją pozwalającą na zyskanie ogródka bądź balkonu. To bardzo ważne i jak pokazują statystyki, coraz częściej niezbędne przy przeglądaniu ofert. 

W jaki sposób deweloperzy zachęcają do zakupu nieruchomości właśnie teraz?

  • Na rynku pojawia się coraz więcej wyprzedaży, które pozwalają na realną obniżkę ceny.
  • Deweloperzy zachęcają potencjalnych klientów poprzez spadek cen miejsc postojowych.
  • Wiele firm oferuje potencjalnym odbiorcom również pakiety wykończeniowe w cenie.

Warto więc zainteresować się tematem, zwłaszcza jeśli wymaga tego sytuacja. Oczekiwanie na gwałtowny spadek cen mieszkań może nie nastąpić, dlatego lepiej zdecydować się na rozwiązania oferowane na rynku. Należy jednak pamiętać, iż w obecnej sytuacji kupowanie mieszkania na kredyt może być nieco trudniejsze, gdyż wiele banków zaostrzyło już swoje procedury kredytowe, poprzez zwiększenie wymaganego wkładu własnego nawet do 30%.