Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kredyt hipoteczny a brak historii kredytowej

brak historii kredytowej
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, musimy się zastanowić nad wieloma kwestiami. Powinniśmy mieć pewność, że będziemy w stanie spłacać miesięczną ratę przy obecnych dochodach. Z drugiej strony zastanówmy się, czy bank będzie skory do współpracy z nami. Zaszkodzić nam może nie tylko zła historia kredytowa, ale też jej całkowity brak.


Historia kredytowa odzwierciedla to, jakie jest nasze podejście do finansów i systematycznego regulowania zobowiązań. Sprawdzić ją można w BIK – w Biurze Informacji Kredytowej. Przyjęło się, że szkodliwa jest negatywna historia kredytowa. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy mamy więcej zobowiązań, w tym sporo zaległości. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że równie niekorzystny jest brak historii kredytowej.


Kogo dotyczy brak historii kredytowej?

Z brakiem historii kredytowej mają do czynienia dwie grupy osób. W pierwszej kolejności są to osoby młode, które dopiero przekroczyły próg pełnoletności. Nie miały okazji wziąć żadnego kredytu lub pożyczki, ani też zrobić zakupów na raty. Drugą grupą są osoby, które świadomie nie zaciągają dodatkowych zobowiązań. Są ostrożne w podejmowaniu decyzji finansowych i mają stabilną sytuację finansową.
Jednak obie grupy muszą wiedzieć, że kredyt hipoteczny przy braku historii będzie ciężki do uzyskania. Bank rozpatrujący nasz wniosek kredytowy zajrzy do BIK, a tam nie zobaczy kompletnie nic. Nie może więc wyciągnąć żadnych wniosków na temat tego, czy będziemy rzetelnie wywiązywać się z płatności w terminie, czy nie. Zacznie nas traktować ostrożnie i z dystansem, a to oznacza, że będzie to bardzo trudny kredyt.

Co można z tym zrobić?

Jeszcze zanim zdecydujemy się na to, by wziąć kredyt hipoteczny, powinniśmy rozważyć jakąś niewielką pożyczkę, mały kredyt albo zakupy na raty. Spłacając każdą ratę w terminie, pokażemy, że jesteśmy odpowiedzialni i rzetelni. Nie zapominajmy o tym, że w przypadku hipoteki w grę wchodzą ogromne pieniądze i bank musi mieć pewność, że może nam zaufać. Kiedy już spłacimy zobowiązanie, lub będzie niskie i nadal je płacimy w terminie, z pewnością pokażemy się w lepszym świetle.


Między marzeniem o własnym mieszkaniu a naglącą z różnych powodów potrzebą kupna jest pewna różnica. W pierwszym przypadku możemy sobie dać czas i pracować nad historią kredytową. Ale jeśli mieszkanie potrzebne jest bardzo szybko, tego czasu brakuje i musimy działać szybko, a to oznacza bardzo trudny kredyt. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Ambulatorium Kredytowym.

Powierz bardzo trudny kredyt profesjonalistom

Zakładając, że dotyczy nas brak historii kredytowej, a kredyt hipoteczny potrzebujemy szybko, stoi przed nami nie lada wyzwanie. Nie tylko trzeba przedrzeć się przez oferty, znaleźć bank, który podejmie z nami współpracę, ale też negocjować warunki. Powierzając cały proces specjalistom z tej dziedziny, oszczędzamy sporo czasu, energii i pieniędzy. Z pewnością uzyskamy atrakcyjniejsze warunki, niż gdybyśmy się starali o kredyt na własną rękę.

Artykuł powstał we współpracy z Ambulatorium Kredytowe