Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pożyczka na raty miesięczne: atrakcyjna alternatywa dla kredytu?

Pożyczka na raty
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Gdy potrzebujemy pilnie gotówki, naturalnym miejscem, o którym wtedy myślimy, jest bank. Jednak wtedy nie ma co liczyć na szybkie załatwienie sprawy. Atrakcyjną alternatywą może okazać się pożyczka na raty udzielana online przez instytucje pozabankowe.

Najpopularniejszym produktem finansowym w Polsce okazała się karta kredytowa – ma ją w portfelu aż 41% ankietowanych przez Federację Konsumentów. Na drugiej pozycji uplasował się kredyt gotówkowy ze wskazaniem 26%, a na trzecim – kredyt ratalny – 25%. Mniej badanych korzysta z pożyczek od rodziny i znajomych (16%), z kredytu odnawialnego (15%) i pożyczek w instytucjach pozabankowych (10%).

Najczęściej po pożyczkę lub kredyt sięgają osoby w wieku 35-49 lat, stanowią one 33% wszystkich pożyczkobiorców. Duża grupa pożyczających pieniądze (30%) to klienci pomiędzy 18. a 34. rokiem życia. Najrzadziej pożyczają seniorzy powyżej 65. roku życia – stanowią tylko 15% pożyczkobiorców.

wiek pożyczkobiorców

Duża część badanych (38%) w przypadku niespodziewanych wydatków zwróci się o pożyczkę do bliskich, rodziny lub znajomych. 33% ankietowanych w takiej sytuacji złoży wniosek w swoim banku, a kolejne 17% pytanych poszuka firmy pożyczkowej.

Polacy ostrożnie podchodzą do zaciągania zobowiązań finansowych. Sięgają po nie tylko wtedy, gdy pojawi się nagły wydatek (62%) lub muszą zaspokoić pilną potrzebę (29%). Z pożyczki korzystają także w przypadku, gdy pojawi się atrakcyjna oferta w sklepie (25%). Najczęściej ankietowani pożyczają pieniądze na remont (34%), leki/ leczenie (22%), wyposażenie mieszkania (22%), zakup samochodu (22%), sprzętu RTV (21%) i AGD (21%).

– Niespodziewane wydatki to najczęstszy powód szukania finansowania. W takiej sytuacji większość kredytobiorców zamierza wnioskować o kredyt w swoim banku. – mówi przedstawiciel serwisu hapipozyczki. – Jednak często okazuje się, że kredyt w banku oznacza długie procedury, skomplikowane formalności, a do tego konieczność spełnienia bardzo restrykcyjnych wymagań. W takiej sytuacji warto skorzystać z alternatywy, jaką jest pożyczka na raty udzielana przez instytucje pozabankowe. Zobowiązania te są w swojej formie podobne do kredytu bankowego. Jednocześnie są łatwiej dostępne niż kredyt, ponieważ firmy pożyczkowe mają mniejsze wymagania wobec pożyczkobiorcy niż banki i wszystkie formalności można załatwić online – podkreśla ekspert.

Pożyczka na raty – czym się charakteryzuje?

Pożyczka na raty to zobowiązanie udzielane przez instytucje pozabankowe działające w Internecie. Aby ją otrzymać, trzeba wejść na stronę internetową wybranej firmy pożyczkowej, tam wybrać kwotę i okres spłaty, a następnie wypełnić prosty formularz.

Pożyczka na raty charakteryzuje się wysoką kwotą finansowania oraz tym, że spłaca się ją w systemie ratalnym, co miesiąc oddając część zadłużenia. Dodatkowo wszystkie formalności można załatwić online z poziomu komputera, tabletu lub smartfonu z dostępem do Internetu. To bardzo ułatwia i przyspiesza cały proces pożyczkowy.

Brak skomplikowanych formalności oraz możliwość załatwienia wszystkiego online sprawia, że pieniądze na koncie pożyczkobiorcy znajdą się bardzo szybko. Wszystkie procedury przebiegają dużo szybciej niż w banku przy kredycie. Na decyzję kredytową czeka się czasami kilka dni, a przy pożyczce na raty wszystko jest załatwiane w ciągu kilku godzin, maksymalnie w ciągu jednego dnia.

Jak otrzymać pożyczkę na raty?

Aby otrzymać pożyczkę na raty, trzeba wypełnić na stronie pożyczkodawcy prosty formularz. Należy w nim wpisać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres, numer PESEL), numer telefonu, konta bankowego oraz podać wysokość i źródło uzyskiwanego dochodu. W zależności od pożyczkodawcy może być jeszcze konieczność dołączenia dokumentów potwierdzających wysokość dochodu. Następnie, po sprawdzeniu poprawności informacji zawartych we wniosku, należy go przesłać online do instytucji pozabankowej.

Każdy pożyczkobiorca w celu potwierdzenia swojej tożsamości musi jeszcze wykonać przelew weryfikacyjny. Czynność ta polega na przelaniu symbolicznej kwoty 1 gr lub 1 zł z konta wnioskującego na rachunek pożyczkodawcy. Czasami do potwierdzenia tożsamości używana jest specjalna aplikacja.

Decyzja pożyczkowa jest przesyłana w wiadomości SMS na podany we wniosku numer telefonu lub na adres e-mail. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku pieniądze są przelewane na rachunek pożyczkobiorcy. Natomiast dokumenty są dostarczane w wersji elektronicznej na adres e-mail. Czasami dostarcza je również kurier.

O pożyczkę na raty może wnioskować każdy, kto jest pełnoletni, posiada dowód osobisty, numer telefonu oraz konto w banku. Dodatkowo wnioskujący musi mieć regularny dochód i nie może figurować w rejestrach dłużników.

Pożyczka na raty miesięczne jest bardzo podobna do kredytu, ponieważ także w tym zobowiązaniu można pożyczyć wysoką kwotę i spłacać ją w wygodnych ratach. Jednak jej otrzymanie jest dużo prostsze niż otrzymanie kredytu gotówkowego. Minimum formalności i często zautomatyzowany proces pożyczkowy w sektorze pożyczkowym sprawiają, że pieniądze ze zobowiązania ratalnego można mieć na koncie bardzo szybko.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.