© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak uniknąć problemów z rozliczaniem VAT w 2020?

Nowy JPK
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jednolite Pliki Kontrolne JPK-VAT towarzyszą polskim przedsiębiorcą od lipca 2018 roku. Już wtedy wprowadzenie tego dokumentu, stanowiło dla wielu podatników prawdziwe wyzwanie. Nie dziwi więc fakt, że odkąd termin wdrożenia nowej wersji JPK zbliża się wielkim krokami, pojawia się coraz więcej pytań i dyskusji wokół tego tematu. W celu wyjaśnienia wszelkich dylematów związanych z prawidłowym rozliczaniem VAT-u, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Nowy JPK: czego dotyczy i kogo obejmuje?

Obecnie każdy podatnik VAT ma obowiązek wysłania deklaracji VAT oraz pliku JPK_VAT - raz w miesiącu lub kwartalnie. Wraz z lipcem tego roku obowiązek ten ma zostać jednak uchylony. Wprowadzona nowelizacja ustawy o VAT, przewiduje nowy JPK_VAT, który został określony, jako:

  • JPK_V7M - w przypadku rozliczeń miesięcznych
  • JPK_V7K - w przypadku rozliczeń kwartalnych.

Składanie do urzędu skarbowego nowego pliku JPK obejmuje wszystkich przedsiębiorców. Pierwszy dokument o tej strukturze należy dostarczyć do 25 sierpnia 2020 r. - za okres lipca 2020 r.

Co w praktyce oznacza to dla przedsiębiorców?

Nowa struktura likwiduje deklarację VAT, która stanie się częścią pliku JPK V7. Dokument w tej formie będzie można wysyłać jedynie drogą elektroniczną. JPK V7 będzie składał się z dwóch części:

  • deklaracyjnej - zastąpi obecną deklarację VAT
  • ewidencyjnej - zastąpi aktualny plik JPK_VAT wraz z dodatkowymi oznaczeniami.

Zatem od 1 lipca 2020 r. nie będzie już możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób, aniżeli poprzez nowy plik JPK. Jedynie korygowanie złożonych dokumentów przed lipcem, będzie odbywało się na wcześniejszych zasadach.

Warto również nadmienić, że nowy plik JPK nie zastąpi skróconej deklaracji VAT, związanej z usługami taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem - VAT-12.

JPK lipiec 2020 a kary

Niezwykle ważne jest to, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do nowego systemu rozliczeń. Wiele zmian, które wnosi nowy plik JPK, wiąże się z aktualizacją oprogramowania. Bez względu na to, jaki program do faktur, posiada przedsiębiorca, konieczne jest dostosowanie go do aktualnych wymogów ustawodawczych. Wszelkie nieścisłości, które uniemożliwią sprawdzenie poprawności danej transakcji, wiążą się z wysokimi sankcjami. Za każdy błąd w nowym pliku JPK podatnik zapłaci kwotę 500 zł.

Chociaż nowy JPK ma wprowadzić ułatwienia dla przedsiębiorców, to warto nadmienić, iż wielu z nich nadal boryka się z trudnościami związanymi z konkretnymi oprogramowaniami. Aby od lipca prawidłowo rozliczać VAT, konieczne jest dostosowanie narzędzi do aktualnych wymogów. Kluczowe będzie zatem, oprogramowanie zawierające wszystkie kody w nowym JPK_V7, aby automatycznie przypisywać je do sprzedawanych usług i towarów. Z drugiej, wprowadzenie jednego dokumentu, zamiast dwóch - w których często informacje były dublowane, to spora oszczędność czasu podatników.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry