Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Lokal użytkowy do wynajęcia – jak wybrać najlepszy?

Lokal użytkowy do wynajęcia
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zastanawiasz się, nad otwarciem własnej działalności? Jeśli ma mieć ona charakter usługowy to do jej funkcjonowania będzie konieczne posiadanie wygodnego lokalu. Ten rodzaj nieruchomości nie tylko rządzi się własnymi prawami, ale przede wszystkim też wymaga wykonania przez najemcę naprawdę porządnego researchu. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy lokal użytkowy.

Pierwsza własna działalność jest okrojona nie tylko pasmem powodzeń, ale również porażek. Tych drugich można uniknąć, szczególnie wtedy, gdy jeszcze przed otwarciem działalności naprawdę solidnie przygotujemy się do podejmowanych działań. Pierwszą i naczelną zasadą przedsiębiorcy jest nie spieszyć się i stworzyć analizę SWOT. Bez dobrego przygotowania popełnione błędy szybko zamienią się w pasmo niepowodzeń, a działalność nie będzie miała szans na przetrwanie. Od czego zacząć przygotowania do prowadzenia własnej działalności? Sporo uwagi warto poświęcić w kierunku wyboru dobrego lokalu użytkowego.

Dobry lokal na wynajem - lokalizacja?

Prestiżowy adres firmy to może nie od razu gwarancja sukcesu przedsiębiorcy, ale przynajmniej możliwość szybkiego zapamiętania dobrze przyswajalnej lokalizacji. Renomowane firmy chcą być w centrum miasta lub w lokalizacjach, które mogą kojarzyć się z luksusowymi dzielnicami. Ważne jest jednak to, aby w okolicy naszego lokalu usługowego znajdowało się wygodne miejsce do parkowania. Brak miejsca do pozostawienia auta, to największa bolączka klientów i jednocześnie od razu poczucie niezadowolenia z usług firmy.

Lokal usługowy może znajdować się np. w okolicy różnych innych punktów o sprecyzowanej działalności. Tzw. pasaże z punktami usługowymi to bardzo dobry trybik na klienta, który idąc na innego rodzaju zakupy, może odczuć potrzebę wstąpienia i do naszego punktu. 

Lokal na wynajem, szczególnie ten, w którym mamy prowadzić usługi związane z prowadzeniem terapii dobrze jest odnaleźć w dość zacisznym miejscu. Pamiętajmy, że nie każdy z klientów, pacjentów musi mieć ochotę na to, by okoliczni mieszkańcy wiedzieli o jego problemach. Dobrze jest zapewnić takim osobom maksymalną anonimowość.

Lokal na wynajem od środka - o czym pamiętać?

Każda działalność będzie inna, a co za tym idzie, będzie wymagała zupełnie innego metrażu oraz wyposażenia lokalu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka podobnych aspektów w zakresie wygodnego rozkładu pomieszczeń.

lokalach do wynajęcia, powinno znaleźć się w pierwszej kolejności miejsce, które możemy nazwać poczekalnią. To nie musi być zawsze wydzielony korytarz, ale chociażby wnęka, którą można przysłonić parawanem. Ważne, aby osoby oczekujące w takim przedsionku nie zakłócały wizyty akurat obsługiwanych interesantów.

W lokalu z pewnością wydzielone będzie także miejsce na pomieszczenie główne. W zależności od wykonywanej czynności powinno być albo mocno nasłonecznione np. gabinet fryzjerski, albo wręcz przeciwnie dość wyciszone i spokojne np. gabinet terapeutyczny.

W lokalu na wynajem nie może też zabraknąć toalety. Dobrze jeśli będzie się znajdowała w spokojnym, wyciszonym miejscu.

Lokal na wynajem to ogromne przedsięwzięcie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze sprawdź umowę z wynajmującym, w tym okres wypowiedzenia i całkowite koszty. Lokal na wynajem najprawdopodobniej będzie nam służył przez dość długi czas. Częste zmiany miejsca mogłyby wprowadzać niepokój u naszych klientów. Raz podjęta decyzja powinna być zatem pewniakiem, który wpłynie pozytywnie na rozwój naszej działalności!