Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Działalność jednoosobowa, a biuro rachunkowe

biuro rachunkowe
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Czy zakładającemu działalność jednoosobową będzie potrzebna pomoc biura rachunkowego? Takie pytanie pojawia się dosyć często – świeżo upieczeni przedsiębiorcy zastanawiają się czy prowadzić księgowość samodzielnie czy lepiej powierzyć ją specjalistom.

Może się wydawać, że w małej firmie zajęcie się sprawami księgowymi będzie proste i zajmie mało czasu. Niestety rzeczywistość często weryfikuje takie założenia. Nawet w działalności jednoosobowej pojawiają się problemy z prawidłowym rozliczeniem finansów (np. rozliczenie faktury z klientem spoza UE). Nie ułatwia tego również fakt, że przepisy związane z rachunkowością systematycznie się zmieniają. Nie wystarczy raz się ich nauczyć, trzeba stale śledzić zmiany.

Przy samodzielnym rozliczaniu firmy pojawia się także problem odpowiedzialności prawnej. Przedsiębiorca bierze całą odpowiedzialność na swoje barki. To on będzie bezpośrednio odpowiadał za popełniony błąd. Sam będzie musiał wyjaśniać problematyczne sytuacje w Urzędzie Skarbowym itd. W przypadku korzystania z usług biura rachunkowego część tej odpowiedzialności jest przenoszona właśnie na nie. Biuro rachunkowe jest także pośrednikiem w rozwiązywaniu problemów np. z Urzędem Skarbowym.

Pozostaje jeszcze kwestia czasu. Jak wiadomo „czas to pieniądz” – każdy musi więc samodzielnie przekalkulować czy zaoszczędzenie stosunkowo małych pieniędzy jest w tym przypadku opłacalne. Czas poświęcony na samodzielne prowadzenie księgowości i doszkalanie się w aktualnych zmianach w przepisach można by poświęcić na samą pracę, marketing i rozwój firmy.

W skrócie – w większości przypadków biuro rachunkowe będzie dobrym rozwiązaniem nawet dla jednoosobowych firm. Przedsiębiorca zyska dodatkowy czas, pozbędzie się pełnej odpowiedzialności i stresu związanego z prawidłowym rozliczeniem. Jeden konkretny problem mniej to po prostu spory bonus w prowadzeniu firmy. Natomiast jeśli nauczenie się księgowości nie stanowi problemu, działalność jest prowadzona na naprawdę małą skalę i jest bardzo schematyczna, a każdy zaoszczędzony grosz ma znaczenie – wtedy samodzielne prowadzenie księgowości może okazać się dobrym wyborem.

Artykuł opracowany przez Biuro Rachunkowe Percentum z Bytomia.