Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy warto kupować srebro inwestycyjne?

srebro inwestycyjne
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Numizmatyka to ciekawe rozwiązanie na zainwestowanie zaoszczędzonych pieniędzy. Kolekcjonowanie monet wymaga od inwestora odpowiedniej znajomości numizmatyki, aby wiedzieć jak uniknąć kupienia bezwartościowego falsyfikatu. Aby zyskać na inwestowaniu w monety, musimy znać jej historię i nabierać doświadczenia na aukcjach, gdzie możemy kupić unikalne egzemplarze.

Inwestowanie w monety

Zaczynając swoją przygodę z numizmatyką, warto nie inwestować wszystkich swoich oszczędności w jeden bardzo drogi egzemplarz. Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem straty, dlatego lepiej na początku kupić kilka monet o mniejszej wartości. Na tej podstawie łatwiej zrozumieć na czym polegają aukcje i w jaki sposób zmienia się wartość monet. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję o bardziej kosztownej inwestycji.

Co wpływa na wartość monet?

Moneta jest najwięcej warta, jeżeli jej nakład lub ilość zachowanych egzemplarzy jest rzadko spotykana. Bardzo ważna jest umiejętność dokładnej oceny ogólnego stanu monety. Stare monety sporadycznie występują w stanie mennicznym, jednak egzemplarz, który nie ma widocznych rys i śladów obiegu będzie miał o wiele wyższą wartość.Wybierając monety do swojej kolekcji, warto śledzić, które z nich są najchętniej kupowane przez numizmatyków. To da nam podpowiedź, których monet lepiej unikać. Może się zdarzyć, że gdy zdecydujemy się kupić mało znane monety, będziemy mieli problem z ich sprzedażą w przyszłości. Jeśli chcemy skupić się głównie na ulokowaniu swoich oszczędności w monetach, powinniśmy kupić monety bulionowe. Ich wartość opiera się na kruszcu, z jakiego zostały wykonane. Jeżeli kurs złota lub srebra rośnie, automatycznie zwiększa się wartość monet wybitych z tych kruszców

Srebrne monety 

Najprostszym sposobem na inwestowanie w monety jest zakup monet bulionowych, czyli takich, których wartość jest obliczana na podstawie kursu danego kruszca. W przypadku srebrnych monet, możemy zainwestować w kilka ich rodzajów. Są nimi stare monety kolekcjonerskie (monety obiegowe sprzed wieków), monety okolicznościowe (najczęściej wyemitowane w celu upamiętnienia jakiejś rocznicy lub postaci historycznej) oraz srebrne monety bulionowe (np. seria kanadyjskiego Liścia Klonu). W przypadku srebrnych monet kolekcjonerskich, oprócz wartości kruszcu, posiadają one dodatkową wartość numizmatyczną. Srebro inwestycyjne jest coraz chętniej kupowane, ze względu na to, że ich wartość rynkowa rośnie, a wartość numizmatyczna nie traci na cenie. Co istotne, cena srebrnych monet jest stosunkowo niska w porównaniu ze złotem.

srebro inwestycyjne

Ile można zarobić na monetach?

To, jaki zarobek mogą nam przynieść kupione przez nas monety, zależy od ilości pieniędzy, którymi dysponujemy (i które na inwestycję przeznaczamy) oraz od naszej wiedzy. Niektóre monety już po roku mogą kilkukrotnie zyskać na wartości, a niektóre z nich mogą wartość stracić. Perspektywa zarobku w numizmatyce bywa różna, ponieważ może zdarzyć się, że zyskamy podwójną lub potrójną wartość zainwestowanej sumy, a może okazać się, że nastąpi niespodziewane zwiększenie nakładu danej monety i straci na wartości.

Gdzie bezpiecznie kupować monety?

Monety możemy kupić w wielu miejscach. Na samym początku najlepiej wybrać się do sklepu numizmatycznego, gdzie na miejscu możemy skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Decydując się na kupno drogich monet, zależy nam na uniknięciu oszustów i nieświadomego kupna falsyfikatów. Najlepiej kupować monety w sprawdzonych sklepach. Jednym z nich jest Numimarket, który na swojej witrynie internetowej zamieszcza oferty wyłącznie sklepów cieszących się dobrą renomą wśród numizmatyków. Pod linkiem https://numimarket.pl/kategoria/srebrne-monety-inwestycyjne_24/1 możemy zapoznać się z ofertą sklepu i bezpiecznie licytować monety.

W większych miastach działają towarzystwa numizmatyczne. Warto pojawić się na którymś z organizowanych przez nich wydarzeń, żeby wymienić lub sprzedać monety, albo zasięgnąć opinii doświadczonego numizmatyka.