Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


10 wskazówek, jak zabezpieczyć internetowe konto bankowe

Bezpieczne logowanie do banku
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W XXI wieku bankowość nigdy nie była łatwiejsza. Pamiętasz, gdy musieliśmy wyjść z domu i pojechać do lokalnego banku tylko po to, żeby wpłacić pieniądze? Teraz prawie każdą transakcję możemy wykonać z dowolnego miejsca za pomocą telefonu lub w domu na komputerze stacjonarnym.

Chociaż bankowość internetowa jest wygodna, nie obędzie się bez ryzyka. Twoja tożsamość i informacje o koncie bankowym mogą zostać wykradzione, jeśli nie będziesz ostrożny. Następnym razem, gdy zdecydujesz się zalogować na swoje internetowe konto bankowe, pamiętaj o kilku wskazówkach.

1. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Większość banków oferuje opcję włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Chociaż 2FA ma swoje mocne i słabe strony, nadal zapewnia dodatkową ochronę poufnych informacji o koncie.

Kiedy rejestrujesz się w 2FA, zazwyczaj za każdym razem, gdy logujesz się na swoje konto, otrzymujesz SMS-a z jednorazowym hasłem.

2. Często zmieniaj hasła

Prawdopodobnie myślisz, że to bardzo irytujące gdy musisz wprowadzić ciąg cyfr, wielkich i małych liter oraz symboli aby zalogować się do swojego banku, i jeszcze miałbyś co chwilę takie hasło zmieniać. Może to i jest kłopotliwe ale posiadanie złożonego i często zmienianego hasła pomoże Ci chronić twoje konto przed hakerami.

Jeśli martwisz się że zapomnisz hasła, powinieneś rozważyć użycie menedżera haseł do bezpiecznego przechowywania wszystkich swoich haseł. Dzięki temu nie będziesz musiał ponownie męczyć się z resetowaniem hasła.

3. Nigdy nie używaj publicznego Wi-Fi

Publiczne Wi-Fi ma mnóstwo wad. Zazwyczaj jest nie tylko powolne, ale czasami nie zapewnia bezpiecznego połączenia z Internetem. Gdy haker korzysta z publicznego Wi-Fi, może zobaczyć wszystko, w tym login do konta bankowego.

Zaszyfrowane strony internetowe mogą jednak uchronić Cię przed wścibskimi oczami hakerów. Upewnij się, że adres URL Twojego banku zaczyna się od „https: //”, a nie „http: //” „s” oznacza, że ​​korzystanie z tej strony jest bezpieczne.

Nawet jeśli strona ma szyfrowanie, lepiej całkowicie uniknąć publicznego Wi-Fi. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej lub z sieci komórkowej w celu uzyskania dostępu do Internetu jest o wiele bezpieczniejsze. 

4. Unikaj zapisywania w przeglądarce danych do logowania

Dzięki automatycznemu logowaniu przeglądarka zapisuje nazwę użytkownika i hasło, umożliwiając dostęp do konta bankowego bez zapamiętywania jakichkolwiek danych. Chociaż jest to wygodne, nie jest to najbezpieczniejsze.

Należy unikać automatycznego logowania za wszelką cenę, zwłaszcza jeśli używasz telefonu do bankowości internetowej i płatności online. Co się stanie, jeśli ktoś ukradnie Twój telefon? Nie będzie nawet potrzebował Twojej nazwy użytkownika ani hasła, aby dostać się na twoje konto bankowe.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, natychmiast wyłącz tę funkcję w telefonie i na komputerze!

5. Nie otwieraj żadnych podejrzanych wiadomości e-mail

Wiadomości e-mail z prośbą o podanie danych osobowych są nazywane wiadomościami typu phishing . Te e-maile próbują nakłonić użytkownika do ujawnienia informacji o banku i karcie kredytowej. Wiadomości e-mail mogą wyglądać, jakby pochodziły z legalnego źródła, ale osoba na drugim końcu tej wiadomości jest prawie zawsze hakerem.

Pamiętaj tylko, że Twój bank nigdy nie poprosi Cię o podanie danych osobowych za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS-a. Jeśli kiedykolwiek otrzymasz wiadomość e-mail lub SMS od „instytucji finansowej”, która wydaje się zbyt wścibska, zgłoś to do swojego banku.

6. Regularnie aktualizuj komputer i telefon

Aktualizacje mogą czasem potrwać kilka chwil, więc zdarza się że odkładamy je na później. Jeśli jednak Twój komputer lub telefon był aktualizowany ostatnio kilka miesięcy ltemu, nie będziesz mieć najnowszej ochrony przed lukami bezpieczeństwa i złośliwym oprogramowaniem.

7. Używaj dedykowanych aplikacji bankowych

Pobierz aplikację mobilną swojego banku i używaj jej zamiast uzyskiwać do niej dostęp z komputera. Niestety komputery są najbardziej narażone na atak złośliwym oprogramowianiem.

Chociaż każde urządzenie może zostać zhakowane, nie jest to tak powszechne w przypadku urządzeń mobilnych. Dostęp do sieci komórkowej i zalogowanie się na konto bankowe poprzez aplikację zapewni Ci najwyższą ochronę.

8. Zabezpiecz swoje urządzenie mobilne

Nie zapomnij wykorzystać wszystkich możliwych środków w celu zabezpieczenia swojego smartfona, zwłaszcza jeśli jesteś fanem bankowości mobilnej. Upewnij się, że możesz zablokować telefon przy użyciu kodu PIN, rozpoznawania twarzy , wzoru lub odcisku palca. Jeśli Twój telefon zostanie kiedykolwiek skradziony, sprawcy będzie dużo trudniej dostać się do niego.

9. Miej oko na swoje wyciągi bankowe

Powinieneś przyjrzeć się bliżej wszystkim swoim miesięcznym wyciągom bankowym. Twój bank może przeoczyć nieuczciwe działania na karcie i nie powiadomić Cię o nich. Przeglądając wyciągi, możesz natrafić na dziwne transakcję. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, powinineś jak najszybciej skontaktować się z bankiem.

10. Korzystaj z powiadomień SMS

Jeśli Twój bank umożliwia otrzymywanie powiadomień SMS o Twoim koncie, nie wahaj się z nich korzystać. Za każdym razem, gdy z twojego konta pobierana jest jakaś suma pieniędzy, otrzymasz SMS-a. 

Powiadomienia SMS pozwalają kontrolować wszystkie działania na koncie bankowym. Jeśli otrzymasz wiadomość, że saldo nagle spadło i nie dokonałeś żadnych transakcji, możesz skontaktować się z bankiem i szybko powstrzymać oszustów.

 

Przydatne linki:

Logowanie do iPKO
Logowanie do Inteligo