Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kto nie może prowadzić spółki LTD?

spółka LTD
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Łatwość prowadzenia spółki LTD w Wielkiej Brytanii oraz wysoka kwota wolna od podatku i niskie lub nawet brak składek ubezpieczeniowych to dla wielu przedsiębiorców powody za tym, by przenieść działalność na wyspy. Dla kogo jest to jednak nieopłacalne lub niemożliwe?

Kto nie może założyć spółki LTD?

Chociaż do założenia spółki limited nie ma konieczności przebywania na wyspach ponad 186 dni w roku, czyli bycia rezydentem w Wielkiej Brytanii, to każda spółka musi posiadać adres i siedzibę. Nie wystarczy do tego skrytka pocztowa. Siedziba spółki musi mieć fizyczny adres. Można w tym celu wynająć biuro, lecz wiąże się to z dodatkowym kosztem. Aby ten przepis nie stanął na przeszkodzie, możliwe jest wynajęcie profesjonalnej kancelarii, która nie tylko rozliczy księgowość firmy, ale także udostępni adres. Spółka LTD to doskonała forma prowadzenia działalności gospodarczej, jednak wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia. Prowadzenie biznesu w niektórych branżach również jest utrudnione z innych powodów. Pielęgniarki, lekarze, pośrednicy nieruchomości czy bankowcy potrzebują licencji do wykonywania zawodu. Licencja taka jest potrzebna zarówno w Polsce do świadczenia usług, jak i w Wielkiej Brytanii.

Komu nie opłaca się rejestracja spółki LTD?

Zgodnie z Konwencją między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, spółka LTD to idealne rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorstw, które nie posiadają zakładu pracy na terenie Polski oraz nie mają obowiązku takiego zakładu prowadzić. Jeżeli do funkcjonowania firmy niezbędne jest biuro, gabinet, czy zakład, gdzie mieli byśmy przyjąć klientów to wtedy nie ma możliwości prowadzenia firmy zarejestrowanej poza granicami, a co za tym idzie, skorzystania z lepszej jurysdykcji podatkowej. Również wtedy, gdy firma wykonuje np. prace budowlane, czy instalacyjne w Polsce dłużej niż rok, jest to dla niej nieopłacalne. O cięciu kosztów nie ma także mowy w przypadku firm zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Jedynie firmy zatrudniające pracowników na podstawie umowy o dzieło mogą rozważyć założenie spółki Ltd.

Kto zatem może prowadzić spółkę limited?

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw mogą liczyć na to, że spółka LTD da im możliwość na rozwój gospodarczy i optymalizację podatkową. Zwłaszcza że brytyjskie urzędy traktują przedsiębiorców jako partnerów i ułatwiają prowadzenie firmy. Jednak z powodu ograniczeń jest to możliwe dla tych, którzy mogą założyć firmę w Anglii. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większość wolnych zawodów. Wtedy, gdy działalność ma charakter niematerialny i można prowadzić ją z dowolnego miejsca na świecie, a z klientem można kontaktować się elektronicznie lub telefonicznie. Zawody takie jak dziennikarz, tłumacz, grafik komputerowy, architekt, copywriter, programista, analitycy, czy specjalista do spraw marketingu w wielu przypadkach nie wymagają obecności w biurze. Podobnie jak prowadzenie sklepu internetowego itp. zajęć. W innych przypadkach konieczne jest założenie oddziału spółki w Polsce i rozliczanie go w Polsce.
Preferencyjne warunki prowadzenia spółki LTD to doskonały wybór dla wielu osób chcących założyć firmę. Można ją prowadzić zdalnie, nie przybywając w Wielkiej Brytanii. W przypadku wątpliwości, czy ta forma działalności jest możliwa i odpowiednia do profilu danej firmy warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii.