Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Prowadzisz własną firmę? Zobacz, jak może pomóc Ci doradca podatkowy!

doradca podatkowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jeżeli na co dzień zajmujesz się sprzedażą towarów lub usług z pewnością wiesz już, jak skomplikowane niekiedy bywa przestrzeganie wszystkich przepisów prawa. Zwłaszcza w dobie, kiedy ilość przepisów wzrasta z dnia na dzień. To dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie radcy prawnego lub adwokata do stałej obsługi prawnej. Mało kto jednak wie, że sprawniejsze działanie firmy może zagwarantować doradca podatkowy. Przyjrzyjmy się, czym się on zajmuje i jak może pomóc.

Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego

Zatrudniając doradcę podatkowego, przyjmujesz do swojego zespołu wysoko wykwalifikowanego specjalistę, który przede wszystkim zajmuje się prawem podatkowym. Jego kwalifikacje potwierdzone są zdaniem państwowego egzaminu, a dodatkowo jest on częścią niezależnego samorządu, który czuwa nad prawidłowym wykonywaniem obowiązków zawodowych przez swoich członków. Musisz pamiętać, że przepisy podatkowe zmieniają się niezwykle często i nie sposób nadążyć za aktualnym stanem prawnym, jeżeli nie śledzimy go na bieżąco. Zmianom ulegają także interpretacje wydawane przez organy podatkowe, jak również orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie. Zaufanie pokładane w doradcy podatkowym to gwarancja bezpieczeństwa działania i zgodności z prawem podejmowanych operacji finansowych.

W czym może pomóc doradca podatkowy?

Przede wszystkim, doradca podatkowy zadba o przeprowadzenie optymalizacji podatkowej w Twojej firmie. Na czym to polega? Optymalizacja to działania zgodne z prawem, które mają na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych lub umożliwienie uniknięcia obowiązku podatkowego. To jedno z najczęstszych rozwiązań, które prowadzą do poprawy kondycji finansowej przedsiębiorca. Oczywiście, to nie wszystko, czym zajmuje się doradca podatkowy.

Dzięki jego pomocy możemy liczyć na rzetelne i profesjonalne porady oraz opinie z zakresu prawa podatkowego. To także pomoc w sporządzaniu deklaracji podatkowych, bez względu na to, czy jesteś podatnikiem, płatnikiem czy inkasentem. Wreszcie, obsługa doradcy podatkowego obejmuje również prowadzenie ksiąg podatkowych i innych ewidencji związanych z należnościami publiczno-prawnymi.

porady prawne

Pozyskiwanie funduszy unijnych

Wiele kancelarii doradców podatkowych zajmuje się także pomocą w pozyskiwaniu funduszy wspólnotowych, wypełnianiem odpowiednich wniosków. Musisz wiedzieć, że bardzo często to, czy otrzymasz dofinansowanie z UE w mniejszej części zależy od celu, na jaki zostaną skierowane środki, a w znacznie większym od sposobu wypełnienia szeregu formularzy. Tutaj przyda się zarówno wiedza z zakresu prawa, jak i znajomość praktyki odpowiednich urzędów.

Doradca podatkowy, a występowanie przed sądami

Jeżeli jako przedsiębiorca miewasz kłopoty z organami kontroli skarbowej, także w tym przypadku warto zadbać o obecność doradcy podatkowego w zespole. Może on występować, jako Twój pełnomocnik w postępowaniu kontrolnym i podatkowym, które prowadzą organy skarbowe. Co więcej, w razie skierowania sprawy do sądu administracyjnego, może on także występować przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym (doradca podatkowy posiada prawo do złożenia kasacji w sprawach podatkowych).

Dobry doradca podatkowy to bardzo cenny współpracownik. Dzięki jego pomocy poprawisz wynik finansowy firmy i unikniesz pułapek, które – bardziej lub mniej świadomie - zakłada na podatników fiskus. To także ogromny pomoc w przypadku postępowania administracyjnego lub sądowo – administracyjnego. Pieniądze przeznaczone na obsługę firmy przez doradcę podatkowego zwrócą się szybko i z nawiązką.

  Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizujacej się w prawie podatkowym