Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać dobrą kancelarię adwokacką?

kancelaria adwokacka
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Życie pisze różne scenariusze i nie znamy nawet dnia ani godziny, kiedy będziemy potrzebować pomocy profesjonalnej kancelarii adwokackiej. Poszukiwania tej najlepszej dla naszej sprawy mogą okazać się naprawdę ogromnym wyzwaniem. Spora konkurencja oraz stres skutecznie utrudnią nam podjęcie decyzji o tym, do której kancelarii się zgłosić. Zadanie to można sobie ułatwić, zwracając uwagę na kilka istotnych aspektów.

Wybór dobrej kancelarii adwokackiej nie powinien być pochopny i pobieżny. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by nasza sprawa trafiła w jak najlepsze ręce. W przeciwnym razie, toczące się postępowanie czy też trwający spór prawny mogą zakończyć się w niekorzystny dla nas sposób. Czym jednak wyróżnia się dobra kancelaria adwokacka? Na co zwrócić szczególną uwagę przeglądając dostępne oferty usług adwokackich?

Po pierwsze – określ swoje potrzeby

Zanim w ogóle zaczniemy szukać kancelarii adwokackiej, powinniśmy sami określić, w jakim celu chcemy się do niej zgłosić. Najlepiej będzie odpowiedzieć na pytanie - jakiego zakresu czy też dziedziny prawa dotyczy nasza sprawa? Łatwo w ten sposób zawęzimy sobie grupę adwokatów, którzy będą w stanie realnie nam pomóc. Poszczególne kancelarie specjalizują się w poszczególnych gałęziach prawa, np. gospodarczym, karnym, spadkowym rodzinnym itd. Określając swoje potrzeby, łatwiej jest dotrzeć do adwokatów, którzy w danej materii mają największą wiedzę i dokładnie wiedzą, w jaki sposób prowadzić sprawę, by ta zakończyła się korzystnie dla klienta.

Po drugie – sprawdź opinie o danej kancelarii

Dziś naprawdę bardzo łatwo zweryfikować, czy dana kancelaria faktycznie jest godną zaufania. Przejrzenie opinii innych klientów w Internecie będzie już bardzo dużą dawką wiedzy na temat tego, czy sprawdzany adwokat powinien zająć się naszą sprawą. Cennym źródłem informacji będzie sama strona internetowa kancelarii. Powinna ona zawierać wszelkie informacje na temat specjalizacji, ale też doświadczenia w prowadzeniu różnych spraw. Wiele osób zgłasza się do adwokatów z polecenia znajomych. Wbrew pozorom tzw. poczta pantoflowa wciąż działa i może skutecznie nakierować nas na świetnych specjalistów w swoim fachu.

Po trzecie – skontaktuj się z kancelarią

Nie należy bać się pierwszego kontaktu z kancelarią adwokacką. Zanim powierzymy jednej z nich swoją sprawę, dobrze jest dokładnie wypytać u źródła, jak przebiegać będzie ewentualna współpraca i z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć. Bezpośredni kontakt z kancelarią da nam bardzo dużo informacji o tym, czy faktycznie jest to podmiot godny zaufania.

Kolejnym krokiem będzie umówienie się na spotkanie z wybranym adwokatem. Przed tym należy dowiedzieć się, jakie dokumenty przygotować, by osoba prowadząca sprawę miała wgląd do wszystkich niezbędnych danych, które pomogą przygotować się do obrania najlepszej strategii procesowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Poszukując dobrego adwokata, weźmy pod uwagę to, że ewentualnych spotkań twarzą w twarz może być więcej niż jedno. Najlepiej więc będzie zdecydować się na pomoc kancelarii z najbliższej okolicy (chyba że dojazdy do innych, oddalonych miast, nie będą stanowić żadnego problemu).

Przed spotkaniem z adwokatem, należy przygotować wszystkie dokumenty, które mogą okazać się przydatne w sprawie. Przypomnij sobie także wszelkie fakty, zdarzenia czy inne informacje. Jeśli nie mamy pewności, czy któryś dokument lub zdarzenie są istotne – przedstawmy je mimo wszystko adwokatowi, który zadecyduje (na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia), czy będzie można z nich skorzystać. Nie bójmy się również zadawać pytań i notować najważniejszych informacji.