Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Odszkodowanie za wypadek – czym jest szkoda całkowita?

odszkodowanie za wypadek
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Ubiegając się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, niejednokrotnie można spotkać się z pojęciem szkody całkowitej. Warto wiedzieć, co się za nim kryje. Ta kwestia będzie miała bowiem decydujący wpływ na kwotę ustalonego odszkodowania. Czym jest zatem szkoda całkowita?

Określenie typowo zwyczajowe

Chociaż szkoda całkowita ściśle wiąże się z zagadnieniami prawnymi, związanymi z wypłatą odszkodowań, nie znajdziemy jej w żadnym kodeksie, ustawie i rozporządzeniu. To pojęcie stworzone bowiem przez praktykę ubezpieczycieli oraz orzecznictwo sądów cywilnych. Szkoda całkowita może dotyczyć zarówno szkód, rozliczanych na podstawie ubezpieczenia AC, jak i ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Chociaż częściej spotykamy ją w ramach tej drugiej kategorii. Dotyczy ona sytuacji, w której pojazd ulega zniszczeniu w takim stopniu, że koszt naprawy byłby równy lub wyższy wartości auta. Upraszczając zatem, o szkodzie całkowitej mówimy wtedy, gdy pojazdu nie opłaca się naprawiać, bo zakres szkód jest zbyt duży.

Jakie odszkodowanie przy szkodzie całkowitej?

Jeżeli wartość szkody całkowitej przekroczy wartość pojazdu, odszkodowanie zostanie ustalone w oparciu o cenę rynkową auta. Oczywiście nie chodzi o pierwotną wartość samochodu, czyli cenę, za którą je kupiliśmy w salonie samochodowym lub od innej osoby. Wycena będzie dotyczyła momentu poniesienia szkody. W pewnym sensie jest to niekorzystne rozwiązanie dla poszkodowanego. Musi bowiem kupić nowy samochód, a za otrzymaną kwotę będzie mógł nabyć wyłącznie używane auto z dużym przebiegiem. O ile o starym samochodzie poszkodowany wiedział wszystko, ponieważ był na przykład jego pierwszym właścicielem, kupując używane auto otrzymuje w zasadzie kota w worku. Istnieje zatem pewne niebezpieczeństwo. Z kolei chcąc kupić zupełnie nowe auto, poszkodowany będzie musiał sporo dorzucić.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek?

Warto wspomnieć również o tym, że niestety wielu ubezpieczycieli stosuje pewne, nie do końca uczciwe praktyki w procesie wyceny. Towarzystwa ubezpieczeniowe robią bowiem wszystko, aby wycena szkody była dla nich jak najbardziej korzystna. Warto zatem "patrzeć na ręce" rzeczoznawcom majątkowym ubezpieczyciela albo skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Specjaliści w zakresie odszkodowań wiedzą bowiem, jakich przewinień dopuszczają się ubezpieczyciele oraz na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę. Dodatkowo udzielą niezbędnych porad, skompletują wymagane dokumenty i przeprowadzą klienta przez proces likwidacji szkody krok po kroku. Pomoc poszkodowanym zapewnia między innymi radca prawny – Michał Gruchacz – https://kancelariagruchacz.pl/odszkodowanie/.