Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 powodów, dlaczego warto zainteresować się Bitcoinem

Bitcoin
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W ostatnich latach cyfrowe waluty stały się bardzo popularne na całym świecie, stanowiąc niejako rewolucję na rynku inwestycji i płatności. Gdy inwestorzy lub entuzjaści kryptowalut zrozumieją, w jaki sposób działa technologia cyfrowej waluty, może to doprowadzić ludzi do przekonania, że w nich leży przyszłość finansów. Niektórzy są zaintrygowani Bitcoinem i chcą dowiedzieć się o nim więcej, odczuwając jednocześnie wyraźny lęk przed zaangażowaniem się w ten obszar finansów. Dlaczego więc warto zainteresować się Bitcoinem i zacząć w niego inwestować?

Bitcoin i jego zmienność

Spośród ponad 2000 aktywnych kryptowalut, najpopularniejszą i najbardziej znaną jest „Bitcoin”. Została ona stworzona prawie 10 lat temu przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto i do tej pory nikt tak naprawdę nie wie, kim jest ta osoba lub grupa ludzi. W tym czasie wartość Bitcoina wzrosła z 0 do 110 miliardów dolarów i mimo że od 2009 roku odnotowano pięć poważnych załamań, za każdym razem ponowny wzrost wartości waluty generował wzrost ceny powyżej poprzedniej rekordowej wartości. Niemniej jednak to sprawia, że inwestowanie w największą kryptowalutę na świecie może okazać się dla niektórych ciekawym pomysłem.

1. Bitcoin ma najwyższy wskaźnik adaptacji w porównaniu do innych kryptowalut

Przez lata, Bitcoin jako cyfrowa waluta sprawdził się na rynku inwestycyjnym i zbudował swoją wiarygodność. Satoshi Nakamoto przedstawił nawet swoją wizję w białej księdze Bitcoin, w której dąży do tego, aby była to nowa forma pieniędzy. Przykładowo, niektóre linie lotnicze czy pizzerie akceptują płatność przy użyciu Bitcoina.

2. Inwestycja w Bitcoin może dać sporo zarobić

Ostatnie lata, to dopiero początek wyścigu kryptowalut, zapoczątkowanego wysoką płynnością Bitcoina, dlatego dla niektórych osób może okazać się, że jest to właściwy czas na inwestowanie w tą cyfrową walutę. Niemniej jednak niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zagorzałym inwestorem, w związku z dużą zmiennością Bitcoina, lokowanie kapitału w cyfrowej walucie zawsze będzie wiązało się z wysokim ryzykiem i nawet jeśli szukasz dużego zwrotu z inwestycji, może się okazać, że stracisz swoje pieniądze. W związku z tym, że Bitcoin jest najpopularniejszą i największą kryptowalutą na rynku, jego popyt jest bardzo wysoki. Istnieje tylko 21 milionów bitcoinów, z czego 17 milionów zostało już wydobytych. To dobrze przemyślane rozwiązanie, które z założenia ma zapobiegać inflacji. Dlatego, mądrze jest inwestować w Bitcoin. Wraz ze wzrostem popytu jego wartość będzie również rosła, co może dać dość dobrą stopę zwrotu w nadchodzących latach.

3. Zdecentralizowany system płatności

Niepodważalną zaletą jest to, ze jesteś właścicielem swoich transakcji. Nie bierze w tym udziału żadna strona pośrednicząca ani banki, które będą monitorować lub stale śledzić twoje płatności w miejscu pobytu. Do przechowywania Bitcoinów służą wirtualne portfele, z których możesz natychmiast wypłacać lub wpłacać pieniądze 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Umożliwia to, na podstawie obserwacji rynku, podejmowanie decyzji w każdym momencie dotyczących potencjalnych inwestycji. Płatności z wykorzystaniem Bitcoina są szybsze i tańsze, a dzięki wykorzystaniu blockchaina, na którym opiera się Bitcoin - także bezpieczniejsze, od innych form płatności. Bitcoin to cyfrowy zasób, którego nie można sfałszować i który można przenieść z jednego konta na drugie. To, co odróżnia standardowe przelewy dokonywane za pośrednictwem dostępnych metod płatności od płatności z użyciem Bitcoin to:

  • w niedzielne popołudnie nie można wysłać pieniędzy na drugi koniec świata, ponieważ banki nie są otwarte dla biznesu,
  • niemożliwe jest natychmiastowe otrzymanie pieniędzy na konto,
  • niemożliwe jest przekazanie wysokich sum pieniędzy bez szczegółowej kontroli.

Odbiorcy mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie, a pieniądze otrzymają niemal natychmiast o każdej porze dnia.

4. Bitcoin jest częścią rewolucji technologicznej

Bitcoin to pierwsza udana implementacja cyfrowej, zdecentralizowanej i w pełni przejrzystej waluty, która, od czasu pojawienia się Internetu, jest wyraźnie największą rewolucją technologiczną. Satoshi Nakamoto zaprojektował go tak, aby Bitcoin należał do wszystkich i zgodnie z jego filozofią, ma zwrócić władzę ludziom. I tak w rzeczywistości, każdy może kupować i sprzedawać Bitcoin. Kreacja pieniądza jest przywilejem krajów i ich banków centralnych. Od kilku lat, po różnych kryzysach gospodarczych i finansowych, jest pewne, że kraje nie przestały korzystać z tego przywileju- co więcej- nawet go wykorzystały. To nadużycie finansowe w zakresie kreacji monetarnej bez uwzględnienia woli społeczeństwa spowodowało, że wielu ludzi straciło zaufanie do obecnego systemu monetarnego. Wśród wielu osób dysponujących znacznymi środkami finansowymi, wciąż poszukiwane są alternatywne sposoby zabezpieczenia swoich aktywów, względem kont oszczędnościowych czy lokat bankowych. Produkty te wydają się cieszyć wątpliwą reputacją w dobie rosnącej inflacji i stale podnoszonych stóp procentowych. Dobrą decyzją może więc być ulokowanie ich w kryptowalutach takich jak Bitcoin.

5. Ludzie, którzy twierdzili, że Bitcoin to „oszustwo” i „bańka”, wycofują się z tych słów

Przykładem jest George Soros, który najpierw Bitcoina nazwał krypto „bańką”, a 8 tygodni później poinformowano w mediach, że przeznaczył 26 milionów dolarów na jego zakup. Zaskakujące może być też zachowanie Jamiego Dimona, który groził zwolnieniem swoich pracowników, jeśli zostaną przyłapani na kupowaniu lub handlowaniu bitcoinami, a po spadku cen zainwestował  milion euro. Należy tutaj wspomnieć, że wkroczyliśmy już w fazę, w której giełdy Bitcoinów są regulowane i zaczynają pojawiać się papiery wartościowe oparte na cyfrowych walutach, a tym samym stają się częścią inwestycji i ofert instytucjonalnych.

Opracowanie: Wojtek / Odkryj Bitcoin