Kto może zostać franczyzobiorca?

21 maj 2020

Franchising, jak każda forma zarządzania interesu, posiada własne atuty oraz mankamenty. Każdy człowiek jest odmienny - co dla jednego będzie korzyścią, dla odmiennego może wykazać się wadą nie do zaakceptowania. W tymże kroku prócz niewątpliwych korzyści i wad wyróżniliśmy również grupę elementów, jakie we współzależności od samego postrzegania mogą być albo korzyścią, lub wadą.

Czym jest franczyza?

Franczyza to przygotowany oraz wypróbowany sposób sprzedaży produktów, usług bądź technologii. System tenże opiera się na współpracy między franczyzodawcą oraz jego franczyzobiorcami, jacy są niezależnymi od siebie przedsiębiorstwami. Współpraca owa opiera się na pliku know-how, jaki określony jest w umowie franczyzowej. Jeśli pragniesz zacząć swoją działalność gospodarczą w systemie franczyzowym, wpierw musisz zastanowić się nad doborem właściwego dla siebie planu.

Kto może zostać franczyzobiorca?

W istocie każdy – pod warunkiem rozpoczęcia działalności gospodarczej na swój rachunek (niewątpliwie pomijamy wypadki braku zdolności do czynności prawnych oraz odmienne tego rodzaju wykluczenia). To, co jest natomiast potrzebne do zrealizowania działalności na podstawie franszyzy to pieniądz. Nie zawsze musi chodzić to jedynie o gotówkę – może to być także np. właściwy lokal. Pamiętajmy, iż franczyzobiorca podejmuje oraz kontynuuje działalność na swój rachunek, zatem na początek prócz spłaty dla franczyzodawcy musi liczyć się z kosztami na zaopatrzenie lokalu, zakup produktów lub środków itp.

Co należy wiedzieć o franczyzie?

Każda umowa niezwykle dokładnie prezentuje dane warunki tejże współpracy. Każda obejmuje także zasady dostosowane do charakterystyki konkretnego typu handlowego. Odmienne koszty i reguły będą działać w wypadku sieci pizzerii, natomiast odmienne w wypadku sklepu odzieżowego, lub franczyzy paliwowej. Franczyzobiorca tymczasem musi pełnić ustalone warunki, umieć dopasować się do założonych mu zasad, dokładnie współdziałać w zasadzie na dowolnym etapie zarządzania interesu.

Franczyza – jakie przynosi korzyści

Podstawową korzyścią tego typu jest dla franczyzobiorcy fakt iż może działać pod znaną firmą nie mając ogromnego kapitału, dostaje także także wypróbowany typ biznesowy, know–how, oszczędza na promocji i szkoleniach zespołu. Franczyzobiorca nie musi mieć chociażby doświadczenia w dziedzinie żeby zacząć współpracę. Franczyzobiorca generalnie otrzymuje gotowy biznes, jaki musi jedynie prowadzić zgodnie z założeniami franczyzodawcy, funkcjonuje jako osobna spółka lecz pod brandem sprawdzonej już firmy oraz mając grono wiernych konsumentów co jest niezwykle ważnym oraz ogromnym atutem franczyzy.

Kontrola ze strony franczyzodawcy

Z samej definicji franczyzy pochodzi, iż związek między franczyzodawcą natomiast franczyzobiorcą musi opierać się na kontroli. Franczyzobiorca jest posiadaczem swej spółki, lecz przyznana licencja zobowiązuje go do zarządzania spółką zgodnie z wymogami opisanymi w umowie. Musi zrozumieć, iż w zamian za atuty wynikające ze związania się z franczyzodawcą, musi przyjąć kontrolę klasy oraz standardów.

 Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci - bądź na bieżąco.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt