Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zakup mieszkania na kredyt

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Kiedy już podejmiemy trudną decyzję o wzięciu na swoje barki zobowiązania finansowego w postaci kredytu na zakup mieszkania, wydaje się nam, że możemy odetchnąć z ulgą. Oswojenie się z myślą o długoletnim spłacaniu kredytu to tylko pierwszy krok w drodze do upragnionej finalizacji transakcji mieszkaniowej. By móc na dobre przybliżyć się do zakupu nieruchomości, trzeba przejść przez niemałą górę formalności, które, choć przeznaczone dla ludzi, wciąż wydają się być nie do przejścia dla przeciętnego inwestora. Potencjalny kredytobiorco, przekonaj się, co musisz uczynić, by stać się szczęśliwym posiadaczem mieszkania na kredyt.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Zanim wcielisz w życie pomysł zakupu nieruchomości, przypadnie ci niezwykle trudna rola decydenta. Spośród bogatej oferty mieszkań, wybór tej unikalnej i dopasowanej do twoich potrzeb perełki zajmie ci naprawdę dużo czasu. Wygospodaruj tyle samo czasu na przeglądanie katalogów online, co na osobisty ogląd nieruchomości, który nie zastąpi zdjęć w internecie.

Nawet najlepsza jakość prezentacji przegra z wizytą na budowie, czy w biurze dewelopera. To tutaj dowiesz się najwięcej o inwestycji i naocznie przekonasz się o potencjale mieszkania - mówi ekspert z Atom Deweloper oferujące nowe mieszkania w Siechnicach. Kiedy budowa dopiero nabiera kształtów, musisz postawić na wyobraźnię i wesprzeć się dostępnymi wizualizacjami. Zanim jednak udasz się na łowy, koniecznie odpowiedz sobie na pytanie, jakie są twoje największe potrzeby i czy sporządzona przez ciebie lista zalet wybranej opcji jest zdecydowanie dłuższa niż wad. Nie zapominaj również o weryfikacji wypłacalności i wiarygodności dewelopera oraz inwestycji. Nie bój się prosić o wgląd w pozwolenie na budowę, KRS, czy poświadczenie prawa własności gruntu.

Papier kontra rzeczywistość

Kiedy masz już za sobą żmudny proces wyboru, oceń swoje możliwości budżetowe. Jeśli posiadasz gotówkę na wkład własny, to od razu możesz udać się do dowolnego banku lub doradcy kredytowego, by oszacować swoją zdolność kredytową. Istnieją też darmowe kalkulatory internetowe, dzięki którym uczynisz to samodzielnie.

Wizyta w instytucji finansowej jest jednak nieunikniona. Dowiesz się bowiem nie tylko, na ile cię stać, ale przede wszystkim, jakich formalności musisz dopełnić, by stać się szczęśliwym kredytobiorcą. Dziś bowiem musisz posiadać 20 proc. wartości nieruchomości, by zacząć myśleć o zaciągnięciu zobowiązania w banku. Szacowanie zdolności kredytowej nie może obyć się bez szczerej odpowiedzi na pytanie, jakie są moje realne miesięczne wydatki, nie tylko te na papierze i ciężar regularnej spłaty rat kredytu nie pogrąży mnie finansowo, zamiast uszczęśliwić.

Dokumenty na stół – klucze do ręki

Choć wymogi formalne do uruchomienia procedury kredytowej różnią się między bankami, to są one zazwyczaj zbieżne w zakresie konieczności dostarczenia wniosku o kredyt, zaświadczenia o zarobkach, umowy z deweloperem wraz z prospektem informacyjnym. Pozytywna weryfikacja wniosku oznacza zielone światło do dalszych kroków w postaci ubezpieczenia nieruchomości i podpisania ostatecznej umowy z deweloperem na zakup mieszkania. Podpisanie aktu notarialnego i uruchomienie procedury kredytowej jest równoznaczne z otrzymaniem kluczy do mieszkania. To jednak jeszcze nie koniec przygody z urzędami. Czeka cię jeszcze parę wizyt, np. w Urzędzie Skarbowym, Urzędzie Miasta, czy w sądzie.

Deweloperskie mieszkanie na kredyt to obecnie jedna z popularniejszych opcji zakupu nieruchomości. Biorę cię kredycie na życie – decyzja niełatwa, ale warto ją podjąć, by móc na dobre cieszyć się wymarzonym lokum.