© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Weź te czynniki pod uwagę!

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Popyt na nieruchomości nieustannie rośnie, a to napędza deweloperów do stawiania kolejnych budynków, w których ulokowane będą mieszkania o większym lub mniejszym metrażu. Osoby chcące zakupić swoje cztery kąty powinny jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mogą pomóc im w wyborze właściwej nieruchomości.

Wydawać by się mogło, że wszystko polega na znalezieniu mieszkania i podpisaniu umowy. Większość osób jednak nie zwraca uwagi na drobne kruczki lub wcale nie analizują sytuacji rynkowej, przez co mogą być stratne nawet na kilkadziesiąt tysięcy - piszą eksperci z https://haloapartamenty.pl/.

  1. Cena nieruchomości a jej faktyczna wartość
  2. Mieszkanie od dewelopera - lokalizacja
  3. Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Cena nieruchomości a jej faktyczna wartość

Samo lokum jest najważniejszym przedmiotem transakcji. Należy jednak rozróżniać dwa pojęcia - cena i jego wartość. Mimo to powinny być one ze sobą jak najbardziej skorelowane, czyli zbliżone do siebie, jednak w rzeczywistości te różnice między nimi są wręcz kolosalne. Oczywiście w takim przypadku powstaje ryzyko przepłacenia za nieruchomość i nie zawsze znajdzie się na nią chętny klient.

W ofertach wielu deweloperów można zobaczyć, że ceny za metr kwadratowy lokum mieszkalnego nie są identyczne, ale różnice między nimi także nie są gigantyczne, i to bez względu na ich usytuowanie. Z czego to wynika? Otóż powodem tego jest fakt, że koszt wybudowania przez dewelopera mieszkania, nawet w mniej atrakcyjnym miejscu, jest porównywalny do tego w lepszej lokalizacji, w tym samym budynku.

Jak nie trudno się domyślić, każdy przedsiębiorca budowlany dąży do zmaksymalizowania zysków ze sprzedaży. Natomiast zdaniem ekspertów, chociażby w tym przypadku, ceny nieruchomości powinny się znacząco różnić. Dlatego też decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera, powinno się znać obecnie panujące trendy na rynku i mieć podstawową wiedzę z zakresu parametrów rzutujących na cenę za metr kwadratowy mieszkania.

Mieszkanie od dewelopera - lokalizacja

W oczach wielu osób mieszkanie od dewelopera musi znajdować się w dobrej lokalizacji. Jest to oczywiście prawidłowe podejście. Obecność sklepów, ogrodzony teren, bliskość szkół i przedszkoli, a także liczne place zabaw i boiska rekreacyjne, to wszystko sprawia, że nieruchomość jest atrakcyjniejsza i chętniej ludzie będą chcieli ją kupić. Lokalizacja ma także ogromny wpływ na cenę mieszkania. Wystarczy porównać sobie oferty na rynku i zestawić ze sobą dwie - jedną z dużego miasta, a drugą z mniejszego. Kwoty za metr kwadratowy mogą się różnić między sobą w bardzo dużym stopniu.

Nie inaczej jest także z dzielnicami peryferyjnymi, tam mieszkanie od dewelopera jest także zazwyczaj tańsze. Dlatego też ludzie nieco częściej wybierają obrzeża wielkich miast, skuszeni atrakcyjną ofertą. W rzeczywistości mogą oni być stratni, dlatego lepiej jest wybierać takie lokalizacje, które nie będą w ścisłym centrum, ale też nie będą znajdowały się na skraju miasta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Kupując mieszkanie od dewelopera, powinno się zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły. Przede wszystkim najważniejsze jest dokładne przeanalizowanie umowy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z prawnikiem, który omówi i wyjaśni zawiłe wątki. Po odbiorze kluczy niezbędne jest także wykonanie przeglądu nieruchomości.

Mowa tu głównie o jej stanie faktycznym z wizualizacją, którą deweloper dostarczył jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Jeśli pojawi się coś, co jest niezgodne z projektem, należy niezwłocznie uwagi zgłosić deweloperowi. Ponadto przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań zmierzających do kupna mieszkania, należy dokładnie prześwietlić firmę, gdyż zdarzają się na rynku takie, które są niewypłacalne i nieterminowe.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry