Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak planowanie produkcji może wpłynąć na wydajność całej organizacji?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Uwarunkowania rynkowe wymuszają na firmach produkcyjnych konieczność ciągłego doskonalenia procesów i zwiększania wydajności pracy. By sprostać wyzwaniu i znaleźć złoty środek pomiędzy właściwą ceną, jakością, szybkością realizacji zamówienia i satysfakcją klienta niezbędna jest automatyzacja procesów produkcyjnych. Planowanie to pierwszy etap, od którego należy zacząć, by móc świadomie i w pełni kształtować wydajność całego procesu produkcyjnego.

Uwarunkowania rynkowe wymuszają na  firmach produkcyjnych konieczność ciągłego doskonalenia procesów i zwiększania wydajności pracy. By sprostać wyzwaniu i znaleźć złoty środek pomiędzy właściwą ceną, jakością, szybkością realizacji zamówienia i satysfakcją klienta niezbędna jest automatyzacja procesów produkcyjnych. Planowanie to pierwszy etap, od którego należy zacząć, by móc świadomie i w pełni kształtować wydajność całego procesu produkcyjnego.

Czynniki wpływające na wydajność produkcji

Zaczynając od początku – firmę tworzą ludzie. Niezbędna jest zatem wykwalifikowana i zmotywowana kadra pracownicza, która jest otwarta na nowe wyzwania i gotowa do działania. Zespół potrzebuje nowoczesnego, dobrze zarządzanego parku maszynowego, który pozwala realizować ambitne plany. Ani ludzie ani maszyny nie pozwolą jednak firmie osiągnąć lepszych wyników, jeśli nie posiada ona właściwych narzędzi do zaplanowania optymalnego wykorzystania zasobów ludzkich, sprzętowych i kontroli poziomu zapasów materiałowych. Niezbędne jest kompleksowe podejście do planowania pracy fabryki, na wszystkich jej etapach, uwzględniające wiele zmiennych a także nieprzewidziane sytuacje tj. awarie czy przestoje. System  APS (Advanced planning & scheduling) to narzędzie dedykowane produkcji, które realnie wpływa na zmniejszenie wydatków i marnotrawstwa zasobów jak również pozwala zaoszczędzić czas. Umożliwia ono wielozasobowe planowanie i bieżące porównywanie celów oraz aktualnego poziomu realizacji. Harmonogramowanie produkcji czyni ją bardziej przewidywalną, ogranicza straty i przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie firmy.

System APS – zalety wdrożenia

System APS od OptiMESa pozwala zaplanować każdy typ produkcji a także prace projektowe oraz działania służb serwisowych. W razie nagłych sytuacji i nieprzewidzianych zdarzeń APS zabezpiecza skuteczne działanie produkcji, tak aby utrzymać normy jakościowe i założone terminy realizacji. Przeplanowanie produkcji to zaledwie kilka sekund. System APS pracuje dla Ciebie i z ogromną precyzją uwzględnia szereg zmiennych takie jak konfiguracja zmian, dostępność narzędzi, ludzi i surowców, terminy, technologie, normatywy i wiele innych.

Problemy z przepływami materiałowymi i wąskie gardła występują w każdej firmie. Dzięki planowaniu z system APS  możesz je skutecznie zniwelować, ponieważ wszystkie dane są zwizualizowane a ponadto posiada on system wczesnego ostrzegania. Otrzymujesz szereg niezbędnych danych, gdy problem jest w zalążku, dzięki czemu masz odpowiednią ilość czasu na zaplanowanie działań i koniecznych reorganizacji – np. obłożenia maszyn czy zapotrzebowania.

Co ważne, wszelkie dane (i ich wizualizacje) – postępy w realizacji prac i rozliczanie produkcji obserwujesz w czasie rzeczywistym - masz do nich dostęp z dowolnego miejsca i urządzenia. Forma prezentacji danych zależy od Twoich preferencji – może być to wykres, tekst albo interaktywny harmonogram. W ten sposób otrzymujesz kompletne i przejrzyste dane na temat czasu pracy, rozliczenia surowców, zysków z kontraktu czy współpracy z klientem. Zarządzanie staje się dużo prostsze!

System APS posiada inteligentne algorytmy, dzięki którym wykonuje symulacje dla różnych frapujących Cię alternatyw. Podejmując decyzje np. odnośnie zakupienia nowej maszyny lub zmiany kolejności zlecenia robisz to w pełni świadomie, ponieważ już znasz wszystkie odpowiedzi i niezbędne wyliczenia.

System APS od OptiMESa pozwala zaoszczędzić pracownikom wiele cennego czasu. Dzieje się to za sprawą automatycznych szablonów technologii. Pracownicy nie muszą już przygotowywać ręcznie marszrut i BOM pod każde zlecenie – a do tego wszystko zgodne z obiegiem dokumentów produkcyjnych i certyfikacją ISO 900,1.

System APS uwzględniając stany magazynowe i konfiguracje zmian pracowniczych oraz uprawnienia pozwala na szybkie i bezstresowe planowanie. Pełne dane, aktualizowane w czasie rzeczywistym, dają Ci realną kontrolę nad firmą i pozwalają planować wydajnie. System pilnuje, aby zachować optymalne stany magazynowe – tak aby produkcja nie miała przestojów i jednocześnie nie zamrażając niepotrzebnie kapitału.

OptiMES ułatwia podjęcie decyzji czy warto w ramach danego zlecenia wejść w kooperację. Jeśli tak – w module APS zaplanujesz pracę podwykonawcy i możesz śledzić postęp w realizacji. Kompletacja, załadunek i spedycja razem z APS zajmie kilka minut.

Zautomatyzowane planowanie w oparciu o kompleksowe i rzetelne dane pozwala oszczędzić czas, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i sprzyja podejmowaniu trafnych biznesowych decyzji. Co więcej, usprawnia komunikację wewnątrz firmy i przyspiesza przepływ danych. Sprawdź w jaki sposób OptiMES może usprawnić działanie Twojej firmy.