Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak prawidłowo zapakować i zabezpieczyć przesyłkę kurierską?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wpływ na stan przesyłki ma nie tylko zachowanie samego kuriera, ale również środki ostrożności przedsięwzięte przez osobę, która paczkę wysyła. Jak to zrobić, by towar nie uległ w drodze uszkodzeniu? Jak zapakować paczkę dla kuriera?

Pakowanie paczki do wysyłki powinno odbywać się z wykorzystaniem wszystkich potrzebnych produktów i akcesoriów ochronnych. Nie należy w tym względzie oszczędzać, gdyż bardzo często kończy się to mniejszymi lub większymi uszkodzeniami (w najlepszym przypadku tylko opakowania). Przesyłka kurierska najczęściej składa się z trzech elementów: samego produktu, jego oryginalnego opakowania i kartonu zewnętrznego. Do każdego z nich należy podejść indywidualnie.

Zabezpieczenie produktu przy pakowaniu paczki do wysyłki

Niezależnie od tego, co jest wysyłane, trzeba zadbać, aby produkt przez cały czas utrzymywany był w jednej – stabilnej pozycji. Pakowanie paczki do wysyłki jest łatwiejsze, jeśli wykorzystuje się do tego specjalne kształtki (bloczki) styropianowe, w których umieszczany jest towar. Doskonale sprawdza się także folia bąbelkowa – zwłaszcza w przypadku elementów szczególnie delikatnych. Szczelnie otula ona sam produkt i może stanowić także wypełnienie kartonu, zapobiegając przemieszczaniu się produktu wewnątrz paczki. Wypełnieniem może być w ostateczności również zwinięty papier czy po prostu gazety, ale to jest już środek zastępczy.

Oryginalne opakowanie produktu

Jeśli produkt jest w swoim oryginalnym pudełku, należy upewnić się, czy jest ono odpowiednio zamknięte. Jeżeli opakowanie było wcześniej otwierane (czy jakkolwiek naruszone), konieczne może okazać się zaklejenie go. W takiej sytuacji do zabezpieczenia paczki najlepiej sprawdza się wygodna w użyciu, uniwersalna i wytrzymała taśma pakowa. Nie ma nic lepszego, łatwiejszego czy szybszego do zastosowania. Taką taśmą do pakowania paczek można zamknąć pudełko i/lub zakleić ewentualne dziury czy wzmocnić tekturę w miejscach przetarcia.

„Kurierskie” opakowanie zewnętrzne

No i na koniec opakowanie zewnętrzne, które stanowi największe zabezpieczenie przesyłki. To, jak zapakować paczkę dla kuriera, zależy oczywiście od przesyłanego towaru. Czasami (gdy na przykład przesyła się małe przedmioty, książki czy dokumenty) wystarczy po prostu kurierski foliopak (https://sklep.grala.com.pl/eko-bio/foliopaki-kurierskie-ekologiczne-ld-pe/), a niekiedy (zwłaszcza przy wielkogabarytowych paczkach czy kruchym towarze) niezbędny jest karton (najlepiej taki o regularnym kształcie). I jedno i drugie opakowanie musi być odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale również na przykład na wilgoć. Paczkę wysyłaną w pudelku można dodatkowo okleić folią stretch. To doskonałe wzmocnienie i zabezpieczenie kartonu przed uszkodzeniem czy wilgocią.

 

Do pakowania przesyłek można dziś wykorzystywać wiele produktów ochronnych, które dają gwarancję, że towar podczas transportu nie ulegnie uszkodzeniu. Oferta rynkowa jest w tym zakresie dość szeroka… Wzmacniane taśmy pakowe, uniwersalna folia bąbelkowa sprzedawana w różnej wielkości rolkach, wspomniana już bardzo wygodna w użyciu folia stretch, specjalne taśmy foliowe, foliopaki – to tylko niektóre przykłady akcesoriów, w które można zapakować paczkę i/lub którymi skutecznie się ją zabezpiecza.