Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rejestry dłużników - kiedy klient może do nich trafić?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Każda instytucja finansowa, która zajmuje się udzielaniem pożyczek, chwilówek, czy kredytów przed podjęciem decyzji przyznania wniosku weryfikuje swoich pożyczkobiorców w bazach osób zadłużonych. Dzięki uzyskanym informacjom firma jest w stanie określić, czy klient będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Wpis w rejestrze dłużników może oznaczać dla wielu osób uzyskanie negatywnej odpowiedzi odnośnie przyznania pożyczki, o którą składał wniosek. Czym zatem są rejestry dłużników i w jakich okolicznościach pożyczkobiorca może trafić na ich listę? 

Co to jest rejestr dłużników?

Rejestry dłużników to instytucje finansowe, które zajmują się gromadzeniem, przetwarzaniem i przekazywaniem danych wszystkich osób posiadających obecnie lub w przeszłości zaciągnięte zobowiązania wobec pożyczkodawcy, jakim jest firma pozabankowa lub bank. W rejestrach dłużników możemy znaleźć nie tylko informacje o klientach instytucji finansowych, ale również kontrahentów, dostawców, czy partnerów biznesowych. Posiadana wiedza na temat dłużników w dużej mierze pomaga w podjęciu decyzji udzielenia kolejnego zobowiązania osobie zainteresowanej np. pożyczką. W Polsce dłużników nie brakuje. Rodacy najczęściej zadłużają się z powodu braku spłaty zaciągniętych kredytów, pożyczek, czy samych rachunków w wyznaczonym terminie. Obecnie istnieje kilka instytucji finansowych w Polsce, które posiadają tak cenne dane dla firm udzielających kredytów, czy pożyczek. 

Rejestry dłużników w Polsce

W Polsce obecnie obowiązuje kilka biur udostępniających informacje gospodarcze innym podmiotom. Jest to m.in.: Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej, BIG Infomonitor, Krajowy Rejestr Dłużników i ERIF BIG. Czym charakteryzują się wspomniane instytucje?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) - firma została założona przez Związek Banków Polskich w 1997 roku. Informacje, jakie znajdują się w BIK to dane odnoszące się terminowości spłaty zobowiązania. Historia kredytowa klienta ma spory wpływ na decyzję przyznania lub odrzucenia wniosku o pożyczkę. Osoby, które zaciągały zobowiązanie i nie są wpisane w rejestr BIK jako dłużnicy, z pewnością otrzymają pieniądze z pożyczki na swoje konto bankowe. Biuro współpracuje z firmami pozabankowymi i bankowymi, uzyskując bezpośrednio dane odnośnie ich klientów. 

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) - BIG nie jest pojedynczą instytucją, jak jest to w przypadku BIK. Biur Informacji Gospodarczej w Polsce jest kilka. Zajmuje się gromadzeniem informacji o wiarygodności finansowej firm i osób prywatnych. Oprócz niespłaconych zobowiązań możemy również uzyskać informację o tym, czy dany klient posiada alimenty, grzywny, czy opłaty sądowe. 

Krajowy Rejestr Długów (KRD) - instytucja finansowa zbiera informacje gospodarcze między przedsiębiorstwami a osobami prywatnymi. Dane widniejące w KRD mogą uzyskać również gminy, jednostki organizacyjne i inne instytucje finansowe. Firma działa już od 2003 roku.  

Jak sprawdzić, czy nasze dane widnieją w rejestrach dłużników?

Przed wybraniem pożyczkodawcy warto sprawdzić, czy nasze dane widnieją w bazie dłużników. Uzyskana informacja da nam możliwość zweryfikowania, czy nikt nie wyłudził pożyczki na nasze dane osobowe. Niestety takie przypadki zdarzają się coraz częściej. Czasami możemy zwyczajnie zapomnieć o spłacie zobowiązania, monit się gdzieś zapodzieje i zostaniemy wpisani w rejestr, jako dłużnicy. Jako klienci jesteśmy w stanie zweryfikować swoje dane i to całkiem za darmo. Wystarczy, że zarejestrujemy się na stronie wybranej przez nas instytucji finansowej i tam ściągniemy specjalny raport, ilustrujący naszą sytuację w bazie dłużników. Raporty zazwyczaj są darmowe, ale warto wcześniej poczytać informacje o płatnościach na stronie internetowej biura. Podczas rejestracji będziemy poproszeni o podanie podstawowych danych osobowych, które znajdziemy również na dowodzie osobistym. Konieczne będzie potwierdzenie adresu e-mail oraz numeru telefonu. Na samym końcu procesu rejestracji będziemy zobowiązani do weryfikacji naszych danych, przesyłając zdjęcie dowodu osobistego lub wykonując przelew weryfikacyjny w wysokości 1 grosza. Raport, który chcemy uzyskać, generuje się dosłownie w kilka minut. Możemy go otrzymać w większości bezpłatnie np. 2 razy do roku. Częstsza konieczność sprawdzenia danych będzie wiązała się z wniesieniem dodatkowych opłat.

Czy możemy wypisać się z listy dłużników?

Każda osoba widniejąca w bazie rejestru dłużników BIK, BIG czy KRD ma możliwość wypisania się z listy dłużników. Aby tak się stało, musi ona spełnić wcześniej określone warunki. Pierwszym z nich jest całkowite uregulowanie zobowiązania. W momencie wykreślenie z listy dłużników klient nie może posiadać żadnych długów w instytucjach finansowych. Warto zwrócić się z pomocą do konsultantów firm i ustalić z nimi warunki spłaty. Numery do biur obsługi klienta znajdziemy na każdej oficjalnej stronie pożyczkodawców. Po całkowitym uregulowaniu długu należy skontaktować się z wybraną instytucją finansową i wysłać wniosek z prośbą o usunięcie danych z listy dłużników. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie, czy dług nie trafił już do firmy windykacyjnej. W takim wypadku dane mogą zostać automatycznie wykreślone z listy dłużników. Aby uniknąć problemów, warto przed podjęciem zaciągnięcia pożyczki przekalkulować, czy będziemy w stanie spłacić zobowiązanie. Ważne jest zachowanie terminowej spłaty pożyczki. Trzymajmy się zasad, na jakie zgodziliśmy się podczas podpisywania umowy, a z pewnością unikniemy wpisu do jednego z rejestrów dłużników.

Artykuł opracowany przez specjalistów www.ratkomat.pl