© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wykup i sprzedaż samochodu po leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Zdecydowaną większość umów leasingowych w Polsce stanowią te dotyczące leasingu operacyjnego. Przedsiębiorcy chętnie decydują się na wspomniany rodzaj finansowania, gdy chcą pozyskać samochody dla swoich firm, a także nabyć prawo do wykupu i sprzedaży tych pojazdów po zakończeniu umowy. Jak wyglądają te kwestie oraz związane z nimi formalności?

Wykup samochodu po leasingu – nabycie pojazdu na cele firmowe czy prywatne?

Firmy wychodzą na umowach leasingu operacyjnego bardzo korzystnie, ponieważ wspomniana forma finansowania daje możliwość wykupu pojazdów w cenie niższej niż początkowa. To, jakie konsekwencje powoduje decyzja o nabyciu samochodu po zakończeniu umowy leasingu, zależy od tego, czy przedsiębiorca  zdecyduje się na wykup pojazdu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też na wykupi go na cele prywatne.

Wykup samochodu z leasingu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Wykupując samochód (dotyczy to też innych pojazdów, np. gdy brało się ciągnik siodłowy w leasing) przedsiębiorca otrzymuje fakturę VAT dokumentującą sprzedaż. Czynność ta jest odrębna od fakturowania rat leasingowych. Leasing operacyjny to, zgodnie z prawem podatkowym, usługa, z kolei  wykup samochodu osobowego z leasingu jest dostawą towaru. Wykupiony pojazd można wprowadzić do swojej firmy jako środek trwały albo jednorazowo ująć go w kosztach firmowych. 

Za leasingiem operacyjnym przemawiają zatem kwestie podatkowe. Korzystny z punktu widzenia firmowych finansów leasing samochodów, a także leasing ciągników siodłowych, można znaleźć na stronie https://klf24.pl. Oferta pozwala na pozyskanie pojazdów najlepiej dopasowanych do charakteru prowadzonego przez Ciebie biznesu. Oznacza to, że niezależnie, czy potrzebujesz samochodu osobowego, dostawczego, czy też interesującą Cię usługą jest leasing ciągnika siodłowego, warto zapoznać się ze szczegółami finansowania.

Sprzedaż wykupionego samochodu – zasady

Sprzedaży pojazdu wcześniej wykupionego z leasingu nie można dokonać w cenie niższej od wartości rynkowej konkretnego samochodu. Najczęściej jest ona wyższa niż kwota wykupu. Oznacza to, że jeśli w takiej sytuacji  przedsiębiorca wykaże dochód, zostanie z podatkiem do zapłacenia. Uprzywilejowane w tym względzie będą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Według niektórych interpretacji nie wprowadzają one nabytego przedmiotu do firmy, ale pozostawiają go sobie na cele prywatne. Co ważne, osoba trzecia wykupić może tylko za wartość rynkową.

Przedsiębiorcy, chcąc uniknąć konieczności zapłaty podatku związanego ze sprzedażą samochodu wykupionego z leasingu, często w miesiącu sprzedaży wykupionego pojazdu zawierają kolejną umowę leasingu na nowy przedmiot. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczają na czynsz inicjalny następnej umowy. Opisana operacja pozwala korzystać z nowego samochodu, z kolei opłata początkowa, którą można ująć jednorazowo w koszty działalności, powoduje, że zmniejsza się podstawę do opodatkowania.

Kwestia wykupu i sprzedaży pojazdu po leasingu wygląda inaczej dla osób stosujących wykup prywatny i dla tych wprowadzających środek trwały do swojej działalności gospodarczej. O podjęciu konkretnej decyzji decydują względy finansowe. Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu przedmiotu najczęściej wiąże się z koniecznością zapłaty podatku VAT. W najlepszej sytuacji są zatem osoby fizyczne prowadzące działalność, a także wspólnicy w spółkach cywilnych, którzy mogą zastosować wykup prywatny.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry