W bankowości istnieją tak zwane konta studenckie, do których założenia trzeba spełnić tylko jeden warunek: być osobą pełnoletnią i mieć nie więcej niż 26 lat. Nie trzeba posiadać statusu studenta, by móc z takiego konta korzystać. Jak rozpoznać naprawdę dobre konto studenckie na rynku, by mieć pewność, że warto skorzystać z konkretnej oferty? Trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów.
Koszty korzystania z konta
Konto dla studenta pod względem opłat za korzystanie może być korzystniejsze niż tradycyjne rachunki bankowe dla klientów indywidualnych. Osoby młode to grupa, która z reguły osiąga dość niskie miesięczne przychody i musi się liczyć z każdym groszem. Dlatego najlepszym kontem dla młodego człowieka będzie to, które nie generuje opłat za:
- przelewy online,
- wypłaty z bankomatów (wszystkich w Polsce i na świecie),
- prowadzenie konta,
- korzystanie z karty do konta.
Są to usługi, z których najczęściej korzystają studenci, dlatego też wiele banków oferuje je całkowicie za darmo. Trzeba tylko spełnić pewne warunki.
Łatwość spełnienia kryteriów zwolnienia z opłat
To kolejna rzecz, którą należy brać pod uwagę przy wyborze najlepszego (czyli generującego najmniej opłat) konta studenckiego. Najlepsze konta oferują zwolnienie z opłat, na przykład za wypłaty z obcych bankomatów, pod warunkiem wykonania tylko jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. Jest to kryterium banalnie proste do spełnienia – wystarczy raz w miesiącu zapłacić kartą za zakupy, by cieszyć się darmowymi wypłatami z wszelkich bankomatów. To również częsty warunek zwolnienia z opłat za kartę do konta. Współcześnie coraz więcej transakcji ogółem w sklepach odbywa się za pomocą kart płatniczych, gdyż jest to rozwiązanie wygodniejsze niż płacenie gotówką. Dlatego opcja całkowitej darmowości konta studenckiego jest więcej niż wykonalna przy takiej łatwości spełnienia kryteriów w niektórych ofertach kont bankowych dla studentów.
Dostęp do własnych środków na koncie
Dużo chętniej korzysta się z usług bankowych, zamiast gromadzić pieniądze w skarpecie, gdy się ma łatwy, niemal nieograniczony dostęp do własnych pieniędzy. Najlepsze konto dla studenta będzie zatem takim kontem, które umożliwia wpłaty, wypłaty, a także transakcje bezgotówkowe za pomocą różnych urządzeń, w dowolnym miejscu i czasie. Tu należy brać pod rozwagę poszczególne kwestie:
- możliwość wypłacania pieniędzy z dowolnego bankomatu,
- możliwość wpłacania gotówki na konto za pomocą wpłatomatów,
- dostęp do bankowości online (w komputerze),
- aplikacje mobilne (na smartfona, tablet),
- dostęp do stacjonarnych oddziałów banku w pobliżu miejsca zamieszkania,
- możliwość dokonywania płatności telefonem (BLIK),
- możliwość wykonywania dowolnej liczby darmowych przelewów online w miesiącu.
Dodatkowe promocje/rabaty
Zakładając konto bankowe dla studenta, warto wybierać te oferty banków, które dają możliwość nie tylko deponowania gotówki na koncie, ale również... zarabiania na korzystaniu z konta. Warto brać udział w niektórych programach promocyjnych, na przykład polegających na polecaniu konta znajomym – dzięki nim można zdobyć dodatkowe pieniądze, zniżki na zakupy lub atrakcyjne nagrody, które stanowią dodatkowy zastrzyk gotówki – za darmo!
Jakość obsługi
Nawet najlepiej opracowana koncepcja konta bankowego spełznie na niczym, jeśli bank nie postara się wdrożyć jej maksymalnie płynnie, z jak największym ukłonem w stronę potencjalnych użytkowników. A zatem przy wyborze konta bankowego istotne będą takie kryteria, jak:
- łatwość korzystania z platformy usług elektronicznych, aplikacji mobilnej,
- 24-godzinna obsługa klienta na infolinii,
- profesjonalna obsługa klienta, łatwy kontakt z bankiem.
Podsumowując: aby rozpoznać najlepsze konto dla studenta, należy się kierować kryterium jak najniższych opłat za jego użytkowanie i maksymalną wygodą korzystania z niego. W podjęciu właściwej decyzji mogą pomóc comiesięczne rankingi najlepszych kont z danej kategorii, a także opinie klientów w Internecie.