Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Kredyt konsolidacyjny to coraz częściej wybierany produkt finansowy, którego korzyści doceniają głównie ci, którzy mają problemy ze spłatą zobowiązań. Konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów w jeden, by kredytobiorca był w stanie spłacać swoje pożyczki. A czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Co trzeba wiedzieć o konsolidacji zobowiązań?

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Mówiąc najprościej, kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku zobowiązań w jedno. Okres kredytowania zazwyczaj w tej sytuacji wydłuża się, ale kredytobiorca co miesiąc płaci jedną ratę, której wysokość będzie adekwatna do jego możliwości finansowych. Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest przeważnie niższe, co jest jedną z zalet tego produktu. A jakie zobowiązania można scalić? Konsolidacji podlegają kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, a nawet karty kredytowe i odnawialne. A czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego – czy jest możliwa?

Kredyt konsolidacyjny, jak opisuje hotmoney.pl, podlega konsolidacji, chociaż nie jest to często spotykana praktyka. Można się na nią zdecydować, jeśli kredyt konsolidacyjny zaciągany był kilka lat temu, kiedy były gorsze warunki banku, a obecnie uległy one zmianie na korzyść klienta. Skonsolidować można także dwa kredyty konsolidacyjne, dzięki czemu obniży się miesięczną ratę do spłaty.

Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt konsolidacyjny się opłaca. Ma on swoje wady i zalety, jednak w wielu przypadkach warto rozważyć połączenie kilku zobowiązań w jedno. Przede wszystkim kredytobiorca nie spłaca miesięcznie kilku rat, a jedną i to taką, którą faktycznie jest w stanie spłacić. Dzięki temu zostaje nieco odciążony jego budżet domowy, ale nie tylko. Wiele osób za pomocą tego produktu może po prostu uniknąć wpadnięcia w długi.

Kredyt konsolidacyjny ma też swoje wady. Biorąc pod uwagę koszty całkowite tego produktu, będą one wyższe niż pojedyncze zobowiązania. Wydłużony zostaje także okres kredytowania, by kredytobiorca mógł regularnie spłacać raty. Mimo tych minusów, kredyt konsolidacyjny często jest jedynym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy finansowe.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny można uzyskać w stacjonarnych oddziałach banków lub przez Internet. Niezbędne jest wypełnienie wniosku o kredyt, w którym trzeba podać dane z dowodu osobistego, zaświadczenie o wysokości dochodów i rodzaju zatrudnienia oraz przedstawić informacje o zobowiązaniach, które mają zostać skonsolidowane. Wybierając bank warto skorzystać z takich narzędzi jak porównywarki kredytów konsolidacyjnych, by móc przeanalizować oferty różnych banków. To pomoże znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu scalone zostaną zaciągnięte zobowiązania finansowe i ustalona zostanie rata możliwa do spłaty.